Testi

Renault Grand Espace 2.0 dCi – Osivel, ne pa tudi zastarel

Poraba 5,6/10,6/7,8 l/100km Največja hitrost 194 km/h Cena 39.080 eur
Plusi
  • kultiviranost motorja
  • motorna prožnost (nad 2000 vrt/min)
  • udobje vožnje
  • zelo prostorna notranjost
  • opremljenost
  • prilagodljivost in uporabnost notranjosti
  • obilica odlagalnih prostorov
Minusi
  • motorna prožnost (pod 2000 vrt/min)
  • težavno dostopanje do tretje vrste sedežev (2. vrsta sedežev se premalo umakne)
  • stikala radijskega sprejemnika skrita v predalu

Zdi se mi, da je razred velikih družinskih enoprostorcev do proizvajalcev dosti manj zahteven kot recimo srednji avtomobilski razred, saj si v prvem razmeroma poredko sledijo osvežitve in popolne prenove modelov. Test.

Nobena skrivnost ni, da Renaultov Espace spada v prvo skupino, saj je model v obstoječi podobi, vključujoč nekaj manjših pomladitev, na tržišču že od leta 2002. Enajsto leto življenja se v današnjem času zdi veliko – in za skoraj vsak drug avtomobilski razred tudi je. A v razredu velikih družinskih enoprostorcev so uporabniki in seveda kupci večinoma večje družine, ki svojih jeklenih konjičkov ne menjajo vsaki dve ali tri leta, temveč jim ostajajo zvesti neprimerno dlje. V tem razredu tako popolna prenova modela šele po kakšnih osmih ali desetih letih ni presenečenje. Obstajajo pa primeri, pri katerih so si proizvajalci vzeli za vse skupaj krepko več. Tako sta recimo Volkswagnov Sharan in Fordov Galaxy v prvi nakladi, ob pomoči vmesnih osvežitev podobe, vztrajala na tržišču kar 15 let, trg pa se nad njuno osivelostjo v zadnjih letih niti ni kaj dosti pritoževal.

Desetletnik

Kot sem že zapisal je Espace, in z njim seveda tudi Grand Espace, ki je bil tokrat na testu, na trgu že enajsto leto. Po vseh merilih avtomobilističnega sveta je to zasnova, ki bi bila recimo v podobi kakšnega Megana ali Clia že zdavnaj v celoti za zamenjavo, a pri Espaceu temu ni tako. Kakorkoli obrnem je dopolnjenih deset let veliko in njegova zasnova se upravičeno lahko označi kot stara, a to – vsaj v mojih očeh – nikakor ne pomeni, da je v isti sapi tudi zastarela. Grand Espacea še zdaleč ne moremo označiti kot zastarelega, saj ob prenekaterem “sivem lasu” premore tudi še kar nekaj všečnih in nadvse uporabnih rešitev.

“Na pante” namesto drsnosti

Veliki enoprostorci se danes ponašajo z drsnimi vrati za dostopanje do druge in, če je ta vgrajena, tretje vrste sedežev, a Espace tu izstopa s klasičnimi vrati “na pante”. Te se odpirajo dovolj široko, da čez vstopanje in izstopanje načeloma nimam kaj dosti pripomniti, a vendarle so (predvsem za dostopanje do tretje vrste sedežev) drsna vrata običajno bolj priročna rešitev.

Dobri trije kubiki prostora

V kabini Espace, še posebej v Grand izpeljanki, brez težav drži korak z mlajšimi tekmeci. Kot že nakazuje ime, je v njem resnično veliko prostora, ki ga ne bi smelo zmanjkati niti za tiste, ki jim litrov ni nikoli dovolj. K uporabnosti primakne svoje še pet samostojih sedežev v drugi in tretji vrsti, ki jih je moč vzdolžno pomikati naprej in nazaj, jim poljubno nastavljati naklon naslona ali jih z nekaj enostavnimi potezami in prijemi močnih moških rok v celoti  odstraniti iz notranjosti. V tem primeru zazeva v kabini Grand Espacea praznina skupnega prtljažnika, ki ob dobrih treh kubičnih metrih išče sebi enako.

Prostornosti seveda ne manjka niti v prednjem delu kabine, kjer se pod velikimi pokrovi ali vrati skriva precej bolj ali manj uporabnih predalov in odlagališč. Podobno kot v  zadnjem delu Espacea je tudi tu nedvomno več kot dovolj odlagališč za vse drobnarije, ki jih lahko nek posameznik  ali njegova družina nosi s sabo.

Pri tem se mi zdi omembe vredna še naslednja posebnost Espacea, ki je vsaj pri meni in moji boljši polovici zahtevala nekaj malega privajanja oziroma razmišljanja. Radijski sprejemnik oziroma glavnina njegovih stikal in gumbov je namreč skritih v sredinskem predalu armaturne plošče. To pomeni, da je ob zaprtem pokrovu predala radijski sprejemnik skrit in nedostopen za morebitno menjavanje postaj, uravnavanje glasnosti in podobne reči. Voznik načeloma ob tem, po zaslugi priročne obvolanske ročice, ne bi smel preveč trpeti, zato pa mora sovoznik za tovrstno početje najprej odpreti pokrov.

Samo še dCi

Z zadnjo osvežitvijo Espacea se je Renault znebil večine bencinskih motorjev in stavi, tako kot tekmeci, na turbodizelsko konjenico. Drugi so šli celo tako daleč, da so bencinarje povsem umaknili iz ponudbe, Renault pa je to naredil samo na slovenskem trgu. Ponekod si je namreč še vedno možno omisliti Espacea tudi z dvolitrskim turbobencinarjem. Odločitev oziroma omejitev ponudbe, za katero menim, da ne bo predstavljala težave 99,9 odstotkom kupcev Espacea in njemu podobnih. Navsezadnje se tudi sam, ki so mi bencinski hlapi načeloma bolj “všečni” od dizelskih, pridružujem mnenju, da je za tovrstne avte najbolj smiselna izbira turbodizelska konjenica.

2 + 2 = 2!?

Torej: v Sloveniji si lahko kupec omisli Espacea samo z eno od dveh različic 2.0 dCi-ja. Poleg tega ponudba zajema še dva menjalnika, a si je Espacea kljub temu pod črto moč izbrati samo z eno od skupno dveh možnosti pogonskega sklopa. Dejstvo je namreč, da je šibkejši 2.0 dCi na voljo samo s šeststopenjskim ročnim menjalnikom, močnejši pa izključno s klasičnim samodejnim menjalnikom.

Na testu je bila 110-kilovatna, torej šibkejša izpeljanka. Kljub nazivu “vstopna” ni dvoma, da je “konjev” in “njutnov” dovolj za pokritje velike večine voznih okoliščin. Navsezadnje tako gnani Grand Espace brez večjih težav doseže tudi potovalne hitrosti krepko preko 160 km/h. Splošni vtis sicer rahlo pokvari “obnašanje” turbodizla na drugi strani hitrostne lestvice, kjer ga pesti kar občutna turboluknja. Tako bo za sledenje prometnega utripa skoraj dvotonskega enoprostorca treba motor držati čim bližje meje 2.000 vrt/min, še raje pa tik nad njo, saj je v nasprotnem primeru prožnost motorja, deloma tudi zaradi velike lastne mase Grand Espacea, najmanj slaba, če ne že neobstoječa.

Drži, Grand Espace je v svojem enajstem letu življenja že kar star, a še zdaleč ne tudi zastarel. Še zdaleč ne! Osebno, kot pristašu velikih avtov, so mi bili še posebej všeč nekaj več kot trije kubiki skupnega prtljažnika. Že res, da jih sam praktično nikoli ne bi izkoristil v celoti, a lepo je, ko veš, da ta možnost obstaja. Osebno bi si privilegij lastništva tako zajetnega avta vsekakor privoščil. Niti ne toliko zaradi z njim povezanih tovornjaških kapacitet, ampak zaradi prijetnega bivanja, ki ga obilica prostora okoli sedežev zagotavlja vsem potnikom v notranjosti. Pod črto tako Grand Espacea vsekakor toplo priporočam vsem, ki razmišljajo o nakupu tovrstnega avta. Brez dvoma, kljub osivelosti njegove zasnove, še vedno premore več kot dovolj odlik, da se z lahkoto kosa z vedno mlajšimi tekmeci.

Več o Renault Espaceu si preberite na uradni strani.

Besedilo: Peter Humar Fotografije: Peter Humar

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Pod črto za Grand Espacea zelo priporočljiva kombinacija pogonskega sklopa, saj dovolj zmogljiv; motor tepe “le” turboluknja pod 2.000 vrt/min, ki pa ji priskoči na pomoč dobro preračunan in delujoč ročni menjalnik.
    8
  • Notranjost
    Naziv “velik prostor” je pri Grand Espaceu več kot upravičen. Piko na i primaknejo še obilica odlagališč in vsesplošna prilagodljivost ter uporabnost razpoložljivega prostora.
    10
  • Opremljenost
    V 7.590 evrov doplačil sem v mrzlih dneh pogrešal le gretje sedežev.
    10
  • Vozne lastnosti
    Izrazito družinski uporabi namenjen avto je v prvi vrsti udoben, zaradi česar mu tudi pomanjkanja dinamike vožnje še zdaleč ne gre zameriti.
    7
  • Gospodarnost
    39.080 evrov je kar poštena obremenitev družinskega proračuna. Toda, s tem nakupom se pokrijejo potrebe po prvem, drugem in še katerem družinskem avtu. Poraba goriva ni pretirana.
    8
  • Zmogljivost
    Vstopna motorizacija, ki pa, z izjemo nekoliko moteče turboluknje, pokrije vse potrebe v tovrstnem avtu.
    8
  • Sklep
    Osivel? Ja. Zastarel? Nikakor! Kljub mlajši konkurenci nedvomno še vedno vreden pozornosti vsakogar, ki razmišlja o nakupu tovrstnega avta.
    8.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 39.080
dolžina × širina × višina (mm) 4.856 × 1.860 × 1.728
dovoljena masa vozila (kg) 2.620
emisija CO2 (g/km) 150
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.995
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1.931
medosna razdalja (mm) 2.868
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 194
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110 (150) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 340 pri 2.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,4
osnovna cena vozila (€) 31.490
pnevmatike 225/55 R 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,6/10,6/7,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,2/5,7/6,5
pospešek 0-100 km/h (s) 10,6
prostornina posode za gorivo (l) 83
prostornina prtljažnika (l) 455-3.050
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 84,0 × 90,0
zavore spredaj/zadaj kolutna (hlajena)/kolutna (hlajena)
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Ford S-MAX 2.0 EcoBoost Titanium S – Model S
Citroën C-Elysée Exclusive 1.6 HDi 92 – Vohunski avto