Razkritje
Prav je, da najprej zapišem relevantno informacijo: sem lastnica Volva XC90 starejšega letnika iz prve in zaenkrat še edine generacije modela. Dobro je, da dodam, da ga poganja 2,4-litrski dizelski D5 motor (136 kW) s samodejnim menjalnikom. Od tu naprej vam je jasno, da sem testnega XC60 težko gledala povsem ločeno od mojega švedskega tanka. Povsem logično, tudi ženske vedno rade pogledamo za čim novim in primerjamo s tistim, kar imamo doma. In XC60 je mamljiv: mlajši, lažji, vitkejši, hitrejši, pametnejši in bolj bogat.
Ob tem mi je na pamet padla slovenska narodna pesem: “Jutri bo v Celovcu smenj, tja gor ga bom peljala, al’ ga bom zatavšala, al’ ga bom prodala.”
Druga merila
SUV modele znamke Volvo načeloma dajemo v isti koš s prestižno nemško trojko, čeprav je po mojem mnenju od njih vseeno precej drugačen. Za XC60 to pomeni, da se postavi ob bok modelom BMW X3, Audi Q5 in Mercedes-Benz GLK, pa se mi vseeno zdi manj izstopajoč in, oprostite oznaki, manj nastopaški.
Medtem ko je potniški prostor sicer dokaj velik, je nekoliko bolj skopo odmerjen v prtljažniku. Ne le primerjalno s starejšim bratom (ki se v petsedežni verziji hvali s 613 litri prostornine), tudi ob X3 in Q5 mu zmanjka približno desetina. Iskreno pa dvomim, da bi to koga zares odvrnilo od nakupa. S svojo prepoznavno obliko zadnjega dela je zato toliko bolj atraktiven.
Prvaki varnostno asistenčnih sistemov
Ob lanski prenovi je XC60 v nabor voznikovih pripomočkov dobil posodobljene varnostne sisteme, ki smo jih pri znamki videli že v drugih modelih. Ob naprednem sistemu nadzora predmetov v mrtvem kotu ter pešcev in kolesarjev za premike v počasnejših mestnih conah je bilo testno vozilo nadgrajeno še s prilagodljivim tempomatom, ki je za moje dojemanje vožnje res pravi pomočnik v avtocestnih potovanjih. Njegovi posegi so dinamični, a ne preveč drastični, da bi bili moteči za tekočo in udobno vožnjo.
O finih nastavitvah vozne dinamike lahko zapišem, da za vsem ne čepijo zloglasni strici iz ozadja temveč zmogljiv mikroprocesor, ki spremlja ogromne količine podatkov senzorjev prilagodljivega podvozja Four-C (Continuously Controlled Chassis Concept). XC60 mi je tako ponudil odločitev med izbiro klasično udobnega, športno odzivnega ali naprednega načina, ki Volva spremeni v … kakšno drugo konkurenčno znamko? Skeptikom na tem mestu lahko pritrdim, da je bila zame izbira načinov Sport in Advanced le radoveden izlet v neznano ter da sem največ časa uporabljala način Comfort.
Švedska čista eleganca
Vedno znova me očara zadržano švedsko oblikovanje notranjosti. Čeprav gre med mojim avtomobilom, preizkušenim XC60 in svežimi prihajajočimi koncepti za ogromen preskok, imajo kljub temu veliko skupnih elementov, zaradi katerih se v vsakem Volvu počutim nekam domače. Varno in domače? Kar se mene tiče, je to močna, če ne že kar zmagovita kombinacija. Kdo bi si mislil, da mi bodo Skandinavci kdaj tako zlezli pod kožo.
V voznikovem delovnem prostoru kraljujeta z usnjem prešita armaturna plošča in satinirana sredinska konzola, na kateri so logično nameščeni gumbi za upravljanje osnovnih funkcij. Nekaj več truda je potrebno za obvladovanje obsežnih menijev uporabniškega vmesnika, ki se jih je potrebno privaditi oziroma si vzeti dovolj časa za nastavitev relevantnih funkcij delovanja avtomobila.
Streznitev
Edina res moteča stvar, ki me tedensko opozarja na neracionalnost lastništva SUV-ja, je njegova poraba. In prav tukaj sem pričakovala velik preskok, opazen napredek v primerjavi z mojim starejšim, večjim in težjim avtomobilom.
S testnim XC60 sva pod primerljivimi pogoji obvozila enake poti in na koncu si nisem mogla več zatiskati oči: pri porabi med njima praktično ni bilo razlike. Drži, novejši XC60 ima nekoliko močnejši motor, a ga še zdaleč nisem vozila na robu njegovih zmogljivosti. Premikanje po mestnih središčih tako rezultira v porabi okrog 10 litrov na prevoženih 100 kilometrov, relacije in zmerna avtocestna vožnja pa se težko zaustavijo pod 7,5 litri, še pogostejše pa pri okrog 8,5 litrih na 100 kilometrov.
Ne ostane mi drugega, kot da zgornjemu zadržku dodam še nakupno ceno, ki iz osnovnih dobrih 36 poskoči na več kot 53 evrskih tisočakov za opremo Summum in motor D5 s samodejnim menjalnikom ter se na koncu z dodatki ustavi pri številki, o kateri niti ne želim več resno razmišljati.
Dovolila si bom zaključiti, kot sem začela: “Prav pocen’ ga že ne dam, težko sem ga dobila, rajši ga domov peljam, še bolj ga bom ljubila.”
Več na uradni strani.
Besedilo in foto: Urška Radolović
Mnenja uporabnikov
9 komentarjev za "Volvo XC60 D5 AWD Summum aut – Osebna dilema"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Tinal popolnoma brez zamere, kar se tiče komentarja, bi pa na moje zgornje zapise dodala samo še nekaj. Nimam te sreče, da bi spadala med tiste, ki se pri svojem delu ali v življenju nikoli ne zmotijo. Če naredim napako, jo skušam urediti, kot je bilo to tudi v tem primeru. Zato lažje spim 🙂 Za oceno gospodarnosti, ki je, ponovno poudarjam, povsem subjektivna stvar avtorja, pa stojim in tudi danes trdim, da je preizkušeni avto bistveno predrag. Morda tudi zato, ker ga v glavi pri cenovni politiki do zdaj nisem metala v isti koš kot prestižne nemške znamke, kar se bo verjetno dodobra spremenilo tudi s cenovnim pozicioniranjem nove generacije XC90, ki je zame precej boleča tema 😉
Totalno neprofesionalno opravljen test tega avtomobila, moje mnenje. Da je še slabše, če gledaš teste po ocenah, imajo nad 9 skoraj samo BMWji. Kar se porabe tiče,se strinjam s kolegom JG2 v 1. komentarju…
Če se že testirajo vozila, se je treba prej nekoliko pozanimati o podatkih (vsaj koliko prestav ima). Pa brez zamere…
Popolnoma nezadovoljiva ocena.
JG, dolgujem vam opravičilo in popravek, zadnjič sem po daljšem času ponovno sedla v svojega Volva in v ročnem načinu pretikanja našla … 6. prestavo. Na originalnem računu za vozilo, kjer sem preverjala podatke, mi piše, da je v njem nameščen 5-stopenjski Geartronic,a je šlo očitno za napako prodajalca. S sklonjeno glavo priznam, da sama praktično nikoli ne pretikam ročno dlje kot do tretje prestave. Ustrezno sem popravila tudi besedilo testa in nekoliko celo oceno gospodarnosti. Posledično sklepam, da je tudi tehnična specifikacija, ki sem jo našla na internetu in vam jo posredovala kot referenco, prej napačna kot pravilna. Tole opravičilo bi sicer lahko izpustila, ker je včasih težko priznati napako, a ga objavljam tudi zaradi sebe v opomnik, da bom v prihodnje še bolj previdna pri navajanju podatkov.
Hm, no tole mi pa ni bilo znano. Sam imam tudi Volvo AWD D5 s 136kw in kolikor vem je bil ta D5 na voljo zgolj s šestopnjskim ročnim in avtomatskim menjalnikom.
JG2: prepričana. Volvo XC90 D5, 136 kW, samodejni 5-stopenjski Geartronic. Sem šla na hitro iskat še ene takšne specifikacije: http://www.cars-data.com/en/volvo-xc90-d5-kinetic-specs/58202 Pa hvala za pripombo o simpatični osebi 😉