Ko primerjam občutke, govorim o Seat Ibizi 1.0 TSI 85 kW Xcellence, ki sem jo imel priložnost preizkusiti pred nekaj meseci in ki me je pod črto navdušila. Identičen pogonski sklop, ravno tako najbogatejši paket opreme in še kar nekaj dodatkov so bili vsekakor lepa popotnica, da se navdušenje ponovi tudi v novinki.
Pričakovano prostornejša
Svežina modela, ostre oblikovne poteze, 17-palčna kolesa, »terensko« velika 19-centimetrska oddaljenost trebuha od tal in dvobarvna kombinacija karoserije so poskrbeli, da se je kar nekaj mimoidočih obrnilo za testno Arono. Ob identični skupni širini je Arona daljša (+79 mm) in višja (+108 milimitrov) od Ibize. Višja gradnja novinke pomeni, da njeni potniki sedijo približno pet centimetrov višje nad tlemi kot v Ibizi, dodatno pa pokončnejša drža potnikov ob cela dva milimetra večji medosni razdalji poskrbijo za tudi v tem primeru presenetljivo vzdolžno prostornost za kolena potnikov spredaj in zadaj. Navkljub pokončnejšemu sedenju v Aroni je v njej vseeno več prostora za glave potnikov zadaj kot v Ibizi. Pod črto je torej jasno, da Aronina višja gradnja poskrbi za relativno več prostora.
Ni vse samo v litrih
Za razliko od Ibize, kjer je treba za togo deljivo dno v osnovnem prtljažniku doplačati slabih 200 evrov, je ta v Aroni primaknjen serijsko. Povišana gradnja in večja skupna dolžina slednje ji pomaga tudi do v vseh pogledih prostornejšega prtljažnika. Ta je s 400 litri od Ibizinega večji za 45 litrov. Zlaganje naslona zadnje klopi sprosti v uporabo 1.280 litrov ali konkretnih 115 litrov več kot v Ibizi. Na tem mestu se mi zdi zanimiva tudi primerjava s še enim svežim križancem iz Volkswagnovih vrst, T-Rocom. Karoserija slednjega je od Aronine daljša za konkretnih dvanajst centimetrov, njegov prtljažnik pa je v osnovi prostornejši »samo« za 55 litrov. Razlika je pri skupnih prtljažnikih še manjša, saj premore T-Rocov samo 10 litrov več. Ob uporabi pa postane jasno, da suhoparen podatek o litrih še ne pokaže njihove prave vrednosti, saj se izkaže za vsaj enako (če ne celo bolj) pomembno oblika odlagalnega prostora. Ta je v T-Rocu predvsem daljši in nekaj malega nižji od Aroninega. V praksi sem to izkusil tako, da sem moral večje torbe s prtljago v Aronin zadek bolj premišljeno zložiti medtem, ko sem lahko iste potovalne torbe v T-Rocov zadek skoraj vrgel vanj od daleč.
Še en plus privzdignjene gradnje
V zapisu o Ibizi sem omenil potrebo prvih nekaj kilometrov vožnje za privajanje na izrazito dolg hod stopalke za sklopko. No, v Aroni te potrebe nisem zasledil. Ker verjamem, da je mehanika stopalk pri obeh identična, pripisujem to razhajanje med obema že omenjenemu bolj privzdignjenemu položaju za volanom v Aroni. Z izjemo rahlo drugačnega in višji gradnji avta prilagojenega oblikovanja, so ostali elementi kokpita skupni obema.
Privzdignjena zasnova karoserije …
… praviloma vedno oteži delo inženirjem pri iskanju optimalne nastavitve podvozja. Višja gradnja se praviloma odraža tudi v višjem težišču. Zoper zibanje cestnih terencev med vožnjo skozi ovinke se inženirji borijo z bolj togo nastavljenim vzmetenjem. Da tudi Arona ni imuna na fizikalne zakone narave, mi je pritrdila po občutku trša nastavitev vzmetenja kot v Ibizi. Že res, da razlika ni ogromna, saj tudi Arona med sebi podobnimi postreže z meni sprejemljivo nastavitvijo, a je ta vseeno bolj na togi strani, če jo primerjam z občutkom v Ibizi. Kot se s stališča udobja Arona odreže nekaj slabše kot Ibiza, je slika podobna tudi na področju dinamike v vožnji. Tam je nagibanja v Aroni sicer sprejemljivo malo za mali cestni terenec, a vseeno več kot v mali mestni Ibizi.
Primernejši
Kot pravi mali biser se je litrski turbotrivaljnik v 85-kilovatni izpeljanki izkazal tudi v Aroni. Kot tam je tudi tu navdušil s kultiviranim in mirnim tekom, dobro odzivnostjo, uporabno prožnostjo in veseljem do vrtenja vse do rdečega polja. Je pa res, da ima tu opraviti z aerodinamično manj ugodno karoserijo in tudi v osnovi večjo lastno maso vozila, kar se odraža v nekaj decilitrov večji porabi goriva ter jasno slabšimi zmogljivostmi. Nič zaskrbljujočega, a če sem dopuščal verjetnost, da bi Ibiza lahko shajala tudi s šibkejšim 70-kilovatnim 1.0 TSI, mislim, da je za Arono vseeno primernejša opcija močnejši od obeh izvedenk.
Trg ji bo oprostil
Španci v obdobju preporoda še naprej kujejo vroče železo. Po v vseh pogledih uspešnih Leonu in Ateci se jima pri operaciji prinašanja denarja v hišo pridružujeta sveža Ibiza in popolnoma nova Arona. Kot sem že omenil v zapisu o Volkswagnu T-Roc, gre pri tem za dva pravzaprav kar različna avta. T-Roc je na tehniko Golfa oziroma platformo MQB postavljen križanec, ki gre, mimogrede, tudi lepo v denar. Dodatno je ta opcijsko dobavljiv s štirikolesnim pogonom, česar Arona svojim kupcem ne omogoča. Za to omejitvijo se jasno skriva dejstvo, da je Arona, postavljena na platformo MQB A0, v resnici Ibiza na hoduljah. Je to slabo ali dobro?
Menim, da je vseeno, kaj jaz mislim, saj sem prepričan, da ji bo trg, upoštevajoč vsesplošno všečnost in zrelost na vseh drugih področjih, to z lahkoto oprostil. V kombinaciji z močnejšim agregatom 1.0 TSI še toliko lažje.
Besedilo in fotografije: Peter Humar.
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Znan občutek"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
no pa dejmo … zelo korekten test in korekten zaključek …
Očitno torej ni bil problem VAG …
Spet test VAGa. Dejmo spet ene 100 komentarjev nabit.