Testi

BMW 320d Efficient Dynamics – SSBD

Poraba 4,1/8,2/5,7 l/100km Največja hitrost 230 km/h Cena 44.750 eur
Plusi
  • motor
  • udobje in dinamika vožnje
  • lega in vodljivost
  • zvočna izolacija
  • poraba goriva
  • biksenonska žarometa
  • kombinacija dinamike in udobja vožnje
Minusi
  • posoda za gorivo je manjša kot pri predhodniku
  • prostor za glavo zadaj
  • majhna odprtina prtljažnika
  • »trd« menjalnik
  • cena
  • splošna uporabnost

Ob novi trojki sem se nehote spomnil pripovedi kolega, ki je bil na popotovanju po Tajskem. Tam, pravi, te trgovci pregovarjajo v nakup vsega mogočega in nemogočega med drugim tudi z izjavo »Same, same, but different« (SSBD). Enaka, enaka, a drugačna? Koliko drži ta skovanka za novo trojko? Test.

Bavarci nas seveda prepričujejo v njen napredek, drugačnost in izpopolnjenost. Pravijo namreč, da je v vseh pogledih večja, prostornejša, boljša, hitrejša, zmogljivejša, varčnejša, lepša in ne vem kaj še vse. Od vsega naštetega zgoraj se na prvo žogo strinjam samo s tistim o lepoti. Res je sicer, da me na fotografijah sprva ni prepričala, a v živo je avto zadetek v polno. Nova serija 3 se sicer, predvsem s prednjima drugače »zategnjenima« žarometoma trudi biti samosvoja, a nihče, razen seveda lastniki petic, vam ne bo zameril, če jo boste na cesti zamenjali za večjo sestro. Nobenega dvoma namreč ni, da so si oblikovalci od slednje sposodili večino oblikovnih rešitev. Ne verjamete? Poglejte zadka obeh.

Povsod več, a o razkošju prostora ne gre govoriti

Novi BMW serije 3 je, tako kot je ustaljena praksa, večji in posledično tudi prostornejši od predhodnika. Tistih »nevemkoliko« milimetrov več v vse tri prostorske smeri je nedvomno pustilo pečat na notranjosti avta. Navsezadnje je prtljažnik večji, za voznika in sovoznika je bilo že od nekdaj dovolj prostora, po novem pa ga je nekaj več tudi za kolena na zadnji sedežni klopi. In četudi v trojki, tako kot v večini BMW-jev, težko govorim o nekem blaznem občutku prostornosti, je omembe vredno skromno s centimetri odmerjen »samo« višinski prostor nad zadnjo klopjo. Tam namreč posamezniki nad 1,8 metra zaradi v strop potisnjene glave ne bodo mogli sedeti povsem sproščeno.

Omenil sem tudi bolj prostoren prtljažnik. Natančneje zapisano, 20 litrov večji, a ob 480 litrih, kolikor jih premore po novem, o resnično prostornem prtljažniku, vrste Passat ali Octavia, še zdaleč ne gre govoriti. Testnemu primerku je njegovo uporabnost deloma uspelo dvigniti doplačljivo zložljivo zadnje naslonjalo, a kaj, ko ga že v osnovi »tepe« skromno odmerjena odprtina limuzinsko oblikovanega zadka.

Zmogljivejši? Hitrejši? Varčnejši?

Hhhhmmm. 120 kilovatov je imel prej in jih ima zdaj. Tudi 380 Nm nazivnega navora je imel prej in jih ima zdaj. Že res, da dvolitrski turbodizel v novincu ti vrednosti dosega pri nekoliko drugačnih motornih vrtljajih, a nekega omembe vrednega napredka v tem kljub temu ne zaznam. Glede na enako hiter pospešek do stotice in za manj kot en odstotek večjo končno hitrost (230 proti 228 km/h) v primerjavi s predhodnikom, se podobna zgodba ponovi tudi na področju zmogljivosti.

Pa varčnost? Poglavitna prednost serije 3 Efficient Dynamics je ravno ta disciplina, saj tudi na cesti dejansko prepriča z zelo ugodno porabo goriva. A glej ga zlomka, predhodnica ni bila nič slabša. To potrjujejo tudi ECE podatki porab goriva, saj se je predhodnik ponašal s porabami 5,0 (mesto), 3,6 (izven mesta) in 4,1 l/100 km (ECE povprečje), zdaj pa te vrednosti pri enakih pogojih znašajo 5,2, 3,5 in 4,1. Ponovno malo boljše, malo slabše, pod črto pa enako. Pa je res? Nova trojka postreže še z enim presenečenjem – manjšo posodo za gorivo. 57 proti nekdanjim 61 litrom pomeni ob enaki porabi goriva manj dometa z eno polnitvijo. Zame je to korak nazaj.

Nič novega

Zgodba o enakosti se ponovi tudi na cesti. Tam se BMW 320d Efficient Dynamics z letnico izdelave 2012 po občutku pelje enako kot predhodnik. S tem mislim seveda enako odlično. Zanesljiva, stabilna in predvidljiva lega ter dobra vodljivost z nadpovprečno povratno povednostjo volana poskrbijo za užitek v vožnji. Piko na i vozni dinamiki primakne še izvrstno udobje vzmetenja in učinkovita zvočna izolacija kabine. Če sem čisto odkrit, ta podobnost s predhodnikom niti ni presenetljiva. Navsezadnje je nova trojka tipa F30 v osnovi podedovala podvozje od predhodnega modela E90 in spotoma seveda dobila nekaj drobnih popravkov nastavitev.

Boljši? Samo novejši!

Torej, ali je novi BMW serije 3 boljši od predhodnika? Njegova pogonska tehnika z minimalnimi popravki prihaja neposredno od slednjega. Enako velja tudi za občutke v vožnji, kjer omembe vredne razlike v dojemanju avta med novim F30 in starim E90 nisem zaznal. Gospodarnost sama po sebi je sicer odlična, a ravno tako popolnoma primerljiva s tisto pri modelu prejšnje generacije. Ob gospodarnosti nikakor ne morem mimo manjše posode za gorivo, ki je za mene presenetljiv korak nazaj. Ob upoštevanju vsega zapisanega je moj zaključek povsem jasen. Novi BMW serije 3 je veliko preveč enak predhodniku in kot tak tudi nekako nesmiselna zamenjava zanj.

Več o BMW serije 3 si preberite na uradni strani.

Besedilo: Peter Humar Fotografije: Peter Humar

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Odličen motor, pri menjalniku bi pa jaz raje izbral samodejnega.
    9
  • Notranjost
    Omejene uporabnosti, zadaj bolj utesnjena kot bi lahko bila, sicer pa premium.
    8
  • Opremljenost
    8.450 evrov doplačil. Daleč od skromnosti, a tudi daleč od popolnosti, ki jo BMW dopušča v novi trojki.
    8
  • Vozne lastnosti
    Od nekdaj BMW-jeva paradna disciplina, ki tudi tokrat ni razočarala.
    9
  • Gospodarnost
    Absurdnost. Zelo varčen, a samo, če imate veliko pod palcem.
    8
  • Zmogljivost
    V bistvu najboljša motorizacija za vse, ki jim je prvi cilj varčna vožnja. Zanimivo pri tem je, da z lahkoto zadovolji tudi bolj dinamične po srcu.
    8
  • Sklep
    Hoče biti drugačen, a je enak, enak in še enkrat enak predhodniku.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 44.750
dolžina × širina × višina (mm) 4624 × 1811 × 1416
dovoljena masa vozila (kg) 1975
emisija CO2 (g/km) 109
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1995
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1425
medosna razdalja (mm) 2810
največja hitrost (km/h) 230
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 120 (163) pri 4000
največji navor (Nm pri vrt/min) 380
namestitev motorja spredaj vzdolžno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,3
osnovna cena vozila (€) 36.300
pnevmatike 205/60 R 16
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,1/8,2/5,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,2/3,5/4,1
pospešek 0-100 km/h (s) 8,0
prostornina posode za gorivo (l) 57
prostornina prtljažnika (l) 480
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 90,0 × 84,0
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

36 komentarjev za "BMW 320d Efficient Dynamics – SSBD"


Easytel1
11 leta 8 meseci nazaj

Zanimivo, da ste pripisali tako nizko oceno,
ko ga drugi novinarji v Evropi ocenjujejo s čistimi desetkami?!

Komarcek
12 leta 7 dni nazaj

Uf kako je lep.

aarnus
12 leta 18 dni nazaj

O.k. vsi fani in ne fani bmw-jev.Razen da se med seboj žalite in hvalite,katera znamka avtomobila je dobra in katera slaba,si raje povejte,kaj se vam je že vse pokvarilo in se potem hvalite o kvaliteti posameznih znamk.Sami pri sebi pa bmw fani priznajte,da se tudi bmw kakor tudi drugi avtomobili kvarijo (bmw,audi ,mercedes,…)

berlonso
12 leta 22 dni nazaj

tommy, imam enako mnenje… prednje luči in pa bočni pogled na prednji del avtomobila (do vetrobranskega stekla), sta mi najlepša dela na tem avtu. zdi se mi, da mu dodajo agresiven karakter.

toMmy
12 leta 23 dni nazaj

Meni so te “podaljšane luči do maske” ena najboljših izboljšav, vsaj spredaj deluje malo bolj agresivno, čeprav zadaj je po zgledu 5-ke skoraj preveč “francoski”.

 
Renault Kangoo Express Maxi dCi 110 – Ekspresna večerja pri Maksiju
Seat Leon Cupra R – Diskreten brutalnež