Testi

Volkswagen Golf 2.0 TDI BMT DSG Highline – France Goethe

Poraba 7,3 l/100km Največja hitrost 212 km/h Cena 31.825 eur
Plusi
  • motorne zmogljivosti
  • DSG menjalnik
  • vtis kakovostne izdelave
  • ugodna cena radarskega tempomata ACC
  • avdio navigacijski sistem
  • delovanje sistema DCC
  • vozne lastnosti
  • odlično dostopna ISOFIX pritrdišča
Minusi
  • cena testnega vozila
  • izklop sistema ASR možen zgolj v meniju računalnika
  • preobilica gumbov na volanu
  • oblikovna neizrazitost
  • rahlo stresanje avtomobila pri delovanju Start&Stop sistema

To, kar Slovencem v kulturi pomeni France Prešeren, je za Nemce Johann Wolfgang von Goethe. In kar Nemcem v avtomobilizmu pomeni Volkswagen Golf, je za Slovence … Volkswagen Golf.

Kulturni minister?

»Le čevlje sodi naj Kopitar!« (France Prešeren: Apel in čevljar)

Kmalu po tem, ko je na našem testu že ropotal novi Golf sedme generacije s šibkejšim dizlom, je k nam priromala še močnejša, 2.0 TDI različica. A še predno sem sedel vanj ter ga detajlno preizkusil, sem že pričel malce nesramno razmišljati, da bi znal delovati močnejši dizel v Golfu podobno kot samostojni kulturni minister. Nekaterim naj bi bil nujno potreben. Spet drugim povsem odvečen. A najverjetneje bi bilo še največ tistih, ki menijo, da ga je sicer fino imeti, a se hkrati zavedajo, da se je potrebno v teh časih, ko moraš vsak evro trikrat obrniti, obnašati tudi dovolj racionalno. Saj lahko brez težav preživimo tudi brez njega!

Suhoparni podatki aktualnega cenika so sicer razkrili razliko dobrih 1.800 evrov med obema motornima različicama. Hkrati sem sam pri sebi modroval, če je omenjeno doplačilo za dodatnih 45 konjev še dovolj »kulturno«. Ter kasneje prišel do razsvetljenja, da zgolj buljenje v kataloge, tehnične podatke in internetne strani še ne prinese vesoljnega znanja o dotičnem avtomobilu. Preliminarno razpredanje o smiselnosti in nesmiselnosti močnejše motorizacije v Golfu pa je delovalo nekako tako, kot razprave finančnih analitikov, ki modrujejo o ekonomski smiselnosti slovenske kulture.

Prvi na vasi

»Ko brez miru okrog divjam, prijatlji prašajo me, kam?« (France Prešeren: Kam?)

Racionalnost gor ali dol, že prva panoramska vožnja do bližnje vasice je dokazala, da 110-kilovatni TDI pristaja Golfu bistveno bolj kot stojnice z raznorazno kramo cerkvi na Brezjah. Motor deluje izjemno živahno (0-100 km/h v 8,6 s) in kljub dodatnim 7 kW, primerjalno s prejšnjo generacijo, dobiš rahlo zavajajoč občutek, da ima motor še več konjičev, kot je prikazano v prometnem dovoljenju. Navduši mirno delovanje motorja ter odlična zvočna zatesnjenost motornega prostora. S tem pa so najverjetneje tudi pri Volkswagnu dokončno minili tisti poznani »traktorski« časi arhaičnih TDI-jev, ko si moral zjutraj pred službo porivati avto vse do konca vasi, da ne bi zbudil bližnjih sosedov.

Testni primerek se je ponašal z odličnim samodejnim 6-stopenjskim DSG menjalnikom, ki navdušuje v vseh režimih vožnje. Le kakšen nadobuden vaški »šumaher«, navajen risanja osmic po cestiščih, bo med počasnejšim “kruzanjem” po vasi presenečeno buljil v Golfov merilnik vrtljajev, saj bo menjalnik v (normalnem) D položaju kar nekaj časa vztrajal v visokih prestavah ter dokaj nizkih vrtljajih (v 5. prestavi pri 45 km/h ter 1.100 vrt/min).

Kaj bi šele porekel, če bi se v nastavitvah profila avtomobila odločil za program »Eco«, pri katerem menjalnik brž prestavi v prosti tek, kadar voznik ne pritiska na plin, avto pa dobesedno jadra po cestišču. Ter hkrati na avtocesti preklinjal, ko bo, v istem režimu in pri vklopljenem doplačilnem radarskem tempomatu, tudi avtomobil pospeševal »Eco« (beri: kot crknjen konj!). Vse z namenom dodatnega prihranka goriva. A vaški »šumaher« bo s precejšnjim zadovoljstvom ugotovil, da njegova že rahlo ponarodela Golfova štirica, z 90-konjskim TDI-jem, ki občasno prebavi tudi kurilno olje, še vedno porabi bistveno manj od testne sedmice (7.3 l/100km)!

Kljub temu pa dvosklopčni menjalnik DSG, z možnostjo sekvenčnega prestavljanja tudi ob volanskem obroču, toliko navduši s svojim mirnim, intuitivnim in hitrim pretikanjem, da bi ga bilo potrebno uzakoniti! In sicer vsem voznikom nad 75 letom starosti ter vsem predstavnicam nežnejšega spola, katerim predstavlja iskanje prve prestave na semaforju skorajda tolikšen napor kot lakiranje nohtov med avtocestno vožnjo.

Gofljači

»Vsi pojte rakam žvižgat, lažnivi pratikarji, lažnivi zvezdogledi, vremena vi preroki!« (France Prešeren: Zvezdogledam)

Volkswagnov »bestseller«, ki se v 39 letih svojega obstoja približuje 30 milijonom proizvedenih avtomobilov, je velikokrat povod žgočih in zanimivih gostilniških debat. Tedaj Golfove lastnosti nemalokrat preidejo v rahlo nevarne mitološke sfere, primerljive izjavam slovenskih politikov o trenutni krizi. Saj veste – manjša ko je poraba, hitreje in bolj natančno je moč drveti po začrtani poti.

A potrebno je priznati, da je v marsikateri gostilniški izjavi tudi kanček resnice:

1. Golf se resnično pelje zelo dobro. Pri tokratnem testnem primerku tudi s pomočjo doplačilnega sistema dinamičnega uravnavanja podvozja DCC, pri katerem je možno izbrati 5 različnih profilov (blažilniki, krmiljenje, motor). Vsak izmed izbranih profilov opazno spremeni lastnosti, pri nastavitvi Comfort pa sem presenečeno ugotavljal, kako kljub obutim nizkopresečnim 18-palčnim pnevmatikam uspešno požira udarne jame, pozabljene od boga in cestnih upravljavcev. Hkrati tolikanj navduši izjemna komunikativnost volanskega mehanizma, da je bilo že moč občutiti tresenje hlač Fordovih inženirjev.

2. Golf se še vedno ponaša z izvrstno ergonomijo. Volkswagnovci nas znajo z vsako novo generacijo presenetiti, da je ni stvari, ki je ne bi bilo moč še dodatno izboljšati. Pa najsi gre za izvrstno sedenje, odlično razporeditvijo glavnih upravljal, perfektno nastavljivostjo naslona za roke ali tolikanj preprosto in učinkovito dostopna ISOFIX pritrdišča, da bi se od veselja najrajši razjokal. OK, kiks so napravili le s predolgim ogledovanjem Oplovih katalogov ter volanski obroč okrasili z nekaj preveč gumbi.

3. Golfove linije, s prepoznavnim markantnim C stebričkom, so še vedno dovolj dolgočasne, da bodo sosedje še naprej mislili, da se vozite v tretji generaciji. A so po drugi strani dovolj aerodinamične, da ga je moč precej hitro ročno umiti še pred pričetkom nedeljske maše.

Chanometer

»Preizkusi naj bi trajali*« (Johann Wolfgang von Goethe)

In nenazadnje, Golf je lahko tudi precej drag! Zgolj površen pogled na ceno testnega vozila, pri katerem je bilo za kar 8 evrskih tisočakov doplačil (ali, če hočete, za ceno malega, osnovno opremljenega VW Up!-a), tako lahko ponudi precej zamegljeno končno sliko. Zatorej je potrebno do konca opraviti detajlnejši test, pri katerem ugotovimo, da je tudi najbližja konkurenca postala precej draga.

A četudi bo Golf na Slovenskem najverjetneje največ zanimanja požel v srebrni barvi z 1.6 TDI motorjem ter obveznimi kolesnimi zavesicami zadaj, bi bilo smiselno, če bi kupci namenili delček pozornosti tudi »kulturnemu ministru« v obliki močnejšega dizla. In stavit grem za 31.825 evrov, kolikor stane testni primerek, da marsikomu lahko že krajša testna vožnja z motorjem 2.0 TDI »srce razjásni in oko**«!

Tekst in foto: Chan

*Prüfungen erwarte bis zuletzt (orig.)
** France Prešeren: Zdravljica

Več o Golfu sedme generacije na uradni strani.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Četudi smo ravnokar dočakali inavguracijo »športnega ministra«, v obliki še močnejšega 135-kilovatnega dizelskega GTD, pa si že 25 kilovatov šibkejši agregat, v kombinaciji z odličnim DSG menjalnikom, zasluži desetko.
    10
  • Notranjost
    Slišalo se bo bogokletno, a vendarle – Golf se je, vsaj z opremskim paketom Highline ter z dodatki za 8 evrskih tisočakov, zelo nevarno približal sferam premijskih (a precej dražjih) produktov. A se bodo bogokletne misli, ob ogledu kakšnega povsem osnovno opremljenega primerka, kaj hitro razpršile …
    9
  • Opremljenost
    Do popolne opremljenosti so manjkali še kakšni »korejski« dodatki (beri: samoumevni kosi opreme pri korejski konkurenci, kot na primer brezstični ključ, zadenjska kamera, …).
    9
  • Vozne lastnosti
    Dovolj prepričljiv sistem DCC (dinamično uravnavanje podvozja) poskrbi za prilagoditev voznikovim željam in različnim cestiščem. In tudi pri režimu »Comfort« se volanska komunikativnost ne razgubi proti anemičnim sferam Fiatovega City programa.
    10
  • Gospodarnost
    Ne, nikakor in pod nobenim pogojem! Cena testnega primerka nikakor ni ugodna! In tudi s porabo se ne more pohvaliti.
    6
  • Zmogljivost
    Prva generacija, zgolj 810 kilogramov težkega Golfa GTI, se je ponašala s športnimi performansami ter zgolj 9,2 sekundnim pospeškom do 100 km/h. Dandanes je hitrejši že vsak družinski, dizelski Golf …
    9
  • Sklep
    Če bi Prešeren živel danes, bi svojo pesnitev malce spremenil: »Bliža se železna cesta, nje se, ljubca! veselim; iz Ljubljane v druge mesta, z Golfom 2.0 TDI DSG, kakor tiček poletim.«
    8.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 31.825
dolžina × širina × višina (mm) 4.268 x 1.790 x 1.442
dovoljena masa vozila (kg) 1.880
emisija CO2 (g/km) 117
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 (podaljšano jamstvo za 3. in 4. leto) / 12 / neomejeno (ob rednem vzdrževanju)
gibna prostornina (cm3) 1.968
kompresija (1:) 16,2
masa praznega vozila (kg) 1.375
medosna razdalja (mm) 2.631
menjalnik/pogon DSG / spredaj
največja hitrost (km/h) 212
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110/150 pri 3.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1.750-3.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 10,9
osnovna cena vozila (€) 23.820
pnevmatike 225/40 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,2 / 4,0 / 4,4
pospešek 0-100 km/h (s) 8,6
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 380/1270
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 81,0/95,5
zavore spredaj/zadaj kolutne / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

12 komentarjev za "Volkswagen Golf 2.0 TDI BMT DSG Highline – France Goethe"


maniaxxx
10 leta 10 meseci nazaj

končno test z realno porabo

cashy
10 leta 10 meseci nazaj

@CHAN: jah, izraz se je udomačil, ker se sploh ne zavemo pravega pomena besede, ko jo uporabimo 😉
btw. v bližnji prihodnosti bi bil izredno vesel testa nove Honde CRV (po možnosti dizelaša), večinoma slišim pozitivne kritike, lepo bi bilo pa videti še konkretno dober test z vaše strani 😉

 
Mini John Cooper Works Countryman – Temperamentni šarmer
Renault Scénic Xmod Expression dCi 110 Energy – Za pohodnike