
Če se za uvod vrnem k trditvi iz uvoda, ki je hkrati odgovor vsem, ki menijo, da so trenutni dosegi električnih dostavnikov veliko premajhni, da bi lahko resno opravljali svojo misijo, brez da bi jih morali polniti trikrat dnevno. Globalno in lokalno se je kar nekaj podjetij v svojih vizijah zavezalo k bolj trajnostnim načinom opravljanja dejavnosti. To hkrati pomeni, da želijo tudi na področju cestnega transporta pustiti čim manjše škodljive sledi v okolju, v katerem delujejo. In če smo realni, spadajo kurirska dostava znotraj urbanih središč, zagotavljanje storitev na domu (popravila, montaže, urejanje doma in okolice… ), pa še marsikaj bi se našlo na tem seznamu, med tiste, kjer dnevno uporabnikom ni potrebno prevoziti več kot sto do dvesto kilometrov. Z drugimi besedami: doseg ni vsem enako pomemben.
Kadar postane zadeva smiselna s stroškovnega in širšega vidika hkrati, se začnejo zadeve premikati tudi pri uporabnikih. Pri znamki Farizon se želijo med konkurenti prebiti v ospredje predvsem na račun nižjih skupnih stroškov lastništva z vidika ugodnejše nakupne cene in podaljšanih garancijskih intervalov na baterijski sklop.
Farizon ima v modelni paleti tako lahke dostavnike kot tudi zmogljivejša tovorna vozila in avtobuse – vsem so skupni alternativni pogonski sklopi in tehnično napredne modularne platforme. Na slovenskem trgu pa sta trenutno na voljo le dva modela lahkih dostavnikov; medtem ko je V6E del modelne palete znamke že nekaj let, je bil sodobnejši SV predstavljen lansko leto.
V6E: idealen za mestne dostave

V6E s skupno dolžino 4.855 mm, višino 1.985 mm in širino 1.730 mm ob medosni razdalji 3.100 mm uporabnikom ponuja do 1.070 kg nosilnosti ter tovorno prostornino slabih 6 m³ (2.800 x 1.730 x 1.320/1.270 mm). Za pogon na zadnji kolesni par skrbi elektromotor najvišje moči 100 kW v kombinaciji z litij-železo-fosfatno (LFP) baterijo proizvajalca CATL kapacitete 42 kW. Za slednjo pri proizvajalcu jamčijo do 6 let oziroma 300 tisoč prevoženih kilometrov, z možnostjo podaljšanja na 8 let (doplačilo 500 evrov). Kombiniran doseg po ciklu WLTP znaša 195 km, medtem ko naj bi v mestni vožnji prevozil do 265 km. Hitro polnjenje z enosmernim tokom poteka do hitrosti 50 kW, običajno polnjenje z izmeničnim tokom pa do 6,6 kW. Najvišja hitrost vozila je omejena na 110 km/h.
Več podrobnosti o opremi in tehničnih značilnostih najdete v priloženem ceniku. Cena za V6E z upoštevanjem popusta in brez DDV znaša 27.980 evrov (34.136 evrov z DDV.
SV: platinasto priznanje za varnost

Za razliko od V6E so pri Farizonu model SV zasnovali z mislijo na zahtevnejše evropske uporabnike. Kam z njim merijo, je pokazala tudi ocena Euro NCAP, kjer so mu podelili platinasti status za varnostne dosežke med lahkimi gospodarskimi vozili. Na voljo je v šestih različicah v kombinaciji treh različnih dolžin (od 4.990-5.995 mm) in višin (od 1.980-2.500 mm) pri katerih tovorni prostor meri od 6,9 do 13 m³ z izkoristkom do 90 % prostora, nosilnost pa znaša od 1.075-1.480 kg. Za lažji dostop do notranjosti na strani ni stebrička B, kar poveča stransko odprtino na 1,8-2,1 m, prednja vrata pa imajo do 82-stopinjski kot odpiranja. Dvojna zadnja vrata se odpirajo do 270°
Zasnovan je na platformi “drive-by-wire”, kar pomeni, da so tipične mehanske in hidravlične elemente zamenjale žične povezave. S tem so zmanjšali tako maso vozila kot tudi število gibljivih sestavnih delov, hkrati pa naj bi povečevalo natančnost ter opazno izboljšalo energetsko učinkovitost. Še eno področje, zaradi katerega je SV bolj varčen z energijo, je zunanje oblikovanje, saj se lahko pohvali s koeficientom aerodinamike 0.29.
V modelu SV, ki ima pogon na sprednji kolesni par, je lahko vgrajen elektromotor najvišje moči 170 kW ali 200 kW, baterije (LFP ali NCM proizvajalcev VREMT ali CATL) razpona kapacitete od 49-106 kW pa v različnih kombinacijah omogočajo od 200-359 km dosega z enim polnjenjem. To z dvosmernim tokom poteka s 6,6 kW ali 11 kW (odvisno od vgrajene baterije), v najboljšem primeru pa se vozilo z enosmernim tokom polni z močjo 140 kW. V naboru praktičnih funkcionalnosti je tudi opcija napajanja zunanjih odjemalcev (V2L) z močjo do 3,3 kW. Najvišja hitrost vozila je omejena na 135 km/h.
Podrobnejše tehnične podatke in pregled opreme ter opcij najdete na tej povezavi. Cene za vstopno različico SV 6.95 49 L1H1 se pričnejo od 36.199 evrov dalje (z vključenim akcijskim popustom in brez DDV, cena z DDV znaša 44.163 evrov).
Besedilo in foto: Urška Mihelič Radolović.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen