Novice

Prihodnost poslušanja glasbe v avtomobilih – brez zvočnikov

Continental razvija tehnologijo za predvajanje zvoka v avtomobilih preko površin v notranjosti vozila, torej brez vgrajenih zvočnikov, ki zahtevajo svoj prostor in povečujejo skupno maso avtomobila.

Zadnja od predstavljenih idej je modul instrumentne plošče, ki deluje tudi kot zvočna komora za predvajanje zvoka in odpravlja potrebo po vgradnji ločenih zvočnikov.

Integracija zmanjšuje stroške, težo in prostorske potrebe

continental-ac2uated_sound_displayZasnova modula instrumentne plošče z možnostjo predvajanja zvoka je nastala na podlagi tehnologije Ac2ated Sound Technology, ki so jo že pred leti razvijali v sodelovanju s priznanim podjetjem Sennheiser in leta 2020 predstavili na sejmu potrošniške elektronike v Las Vegasu. Takrat predstavljena tehnologija je bila sicer bolj orientirana na kvaliteto predvajanje glasbe in integrirana s tehnologijo Ambeo 3D podjetja Sennheiser. Za generiranje zvoka so tokrat prav tako poskrbeli s sistemom aktuatorjev v modulu instrumentne plošče, ki s pomočjo vibracij zaslonske površine (stekla) spremenijo instrumentno ploščo v zvočni vir.

Na ta način je možno predvajati dovolj širok razpon frekvenc za kvalitetno reproduciranje glasbe ali govora. Kot pojasnjujejo pri Continentalu, tehnologija omogoča natančno lokalizacijo zvoka. Glede na to, da človeški sluh zaznava izvor zvoka, naravna reakcija ljudi pa je, da se obrnemo k temu viru, to prinaša koristi v primeru opozorilnih zvokov, saj uporabnikov pogled na ta način učinkovito usmerijo na tisti inštrument oziroma zaslon, ki to opozorilo prikazuje.

Za predvajanje zvoka možna tudi uporaba drugih površin

continental_pp_ac2ated_sound_sennheiser_1Čeprav je trenutno ta tehnologija zasnovana predvsem z namenom predvajanja opozoril in informacij na instrumentni plošči, naj bi jo bilo moč uporabiti tudi na drugih ravnih površinah notranjosti. Z vgradnjo v vratne panele, obloge stebričkov in streho bi lahko, glede na raziskave strokovnjakov za akustiko pri Continentalu, ustvarili kvalitetno zvočno sliko tudi ob predvajanju glasbe.

V primerjavi s kvalitetnejšimi zvočnimi sistemi, ki jih lahko sestavlja tudi trideset zvočnikov, bi uporaba tovrstne tehnologije omogočila do 90-odstotni prihranek prostora in odpravila potrebo po vgradnji dodatnih zvočnikov – pri Continentalu predvidevajo med 30 in 40 litri, odvisno od samega sistema in števila uporabljenih zvočnikov. Posledično bi imeli oblikovalci več prostih rok pri zasnovi notranjosti, precejšen prihranek (tudi 40 kg in več) pa bi bil tudi pri masi.

Avtomobilizem.com (Foto: Continental.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Google Gemini bi tesneje povezal uporabnika z avtomobilom
Novi Toyota RAV4: Pametni robustnež