Predstavitve

Drugi poskus

Ford EcoSport: slovenska predstavitev

Težko bi vam kdo zameril, če ne veste, kakšen je bil EcoSport pred prenovo – na naših cestah jih namreč niste mogli videti prav dosti. Tudi splošen vtis pri vožnji malega športnega terenca, ko smo ga na našem trgu prvič spoznali pred slabima dvema letoma, je bil precej drugačen kot na tokratni predstavitvi drugič prenovljene druge generacije.

Dolga pot

Trajalo je kar nekaj časa, preden so se pri Fordu odločili, da v Evropo pripeljejo mali SUV, ki je svojo pot sicer uspešno pričel leta 2002 v Južni Ameriki. Ko so ga približno dve leti po uvedbi druge generacije, že nekoliko prilagojenega, prvič ponudili zahtevnejšim kupcem na stari celini, je hitro postalo jasno, da prve prilagoditve enostavno ne bodo dovolj. Leta 2015 je sledila njegova prenova, kasneje pa še odpiranje prve evropske proizvodne lokacije v močno posodobljenem obratu Craiova v Romuniji.

EcoSport nas ob prvem srečanju kljub vsemu ni navdušil, zato je seveda še bolj zanimivo, kako se bo obnesel v drugem nastopu, saj si pravzaprav ne sme privoščiti večjih napak. Na popularnem delu trga novih vozil, ki je preplavljen z zanimivimi tekmeci, šteje vse – od videza, do kvalitete izdelave, zanesljivosti in nenazadnje cene, česar se dobro zavedajo tudi pri znamki.


EcoSport v številkah – dolžina: 4.096 mm, širina: 1.765 mm, višina: 1.653 mm (1.713 mm s strešnimi nosilci), medosna razdalja: 2.519 mm, odmik od tal: 160 mm (dizelska izvedenka) oz. 190 mm (bencinska izvedenka), pristopni kot 21.0 stopinj, izstopni kot 33.3 stopinj, prelomni kot 23.3 stopinj*, prostornina prtljažnika: 334-1.238 l.


Prvi vtis: opazno izboljšanje

Ford Ecosport (15)Na prvi pogled je EcoSport, pri katerem je po informacijah znamke zamenjanih več kot 2.300 delov, na moč podoben večjima Kugi in Edgeu; prevzema torej sodobne, dinamične in robustne poteze družinskih terensko usmerjenih članov. Ob značilni trapezoidni maski to pomeni tudi prepoznavno izboklino na pokrovu motorja in spremenjeno obliko odbijačev, le pri svetlobnem podpisu je tehnika LED zaenkrat rezervirana le za dnevne luči (za doplačilo ksenon). Za poseben vtis na željo kupca lahko poskrbijo dvobarvne kombinacije zunanjosti, ki pa so rezervirane le za najboljše pakete opreme.

Zaradi svojih kompaktnih zunanjih dimenzij in kratkih previsov je EcoSport dobro pripravljen tudi za zahtevnejše terene, kamor mu bo ob povečanem odmiku od tal (16 cm pri dizelski in 19 cm pri bencinski različici) po novem lahko pomagal tudi znamkin pametni štirikolesni pogon, ki bo proti koncu leta na voljo s sodobnim dizelskim 1,5-litrskim agregatom EcoBlue moči 85 kW (125 KM) in s 300 Nm navora.

Po prvih nekaj kilometrih vožnje sva s kolegom ugotavljala, da so se inženirji med drugim zagotovo posvetili izboljšanju zvočnega udobja ter nastavitvam vzmetenja in krmiljenja. Poleg tega je preizkušeni EcoSport dajal precej boljši vtis na račun sodobnejše prečiščene zasnove voznikovega delovnega okolja z lebdečim zaslonom infozabavne enote Sync 3 (serijsko od Style dalje) ter kvalitetnejšega nabora in končne obdelave materialov v novem paketu opreme ST-Line. Gre torej za kombinacijo tehničnih in zaznavnih lastnosti, ki jo je težko spregledati.

Ford Ecosport (8)Kljub precejšnjim spremembam EcoSport ohranja sistem stranskega odpiranja vrat prtljažnika, ki zna poskrbeti tudi za malo zabave ob iskanju stikala za odpiranje 😉 V notranjosti uporabnike pričaka lično obdelan prostor z dvojnim dnom za praktično shranjevanje in 334 litri osnovne prostornine (od spodnjega položaja dvojnega dna). Naslon zadnjih sedežev je deljiv v razmerju 60:40. Če slučajno kdo na fotografijah pogreša namestitev rezervega kolesa na zadnjih vratih, sporočam, da je še vedno na voljo za doplačilo (z izjemo paketov ST Line).

EcoBoost v ospredju

Kljub temu, da je tudi sedaj na ceniku že različica z 1,5-litrskim dizelskim agregatom TDCi (73 kW), bo verjetno velika večina kupcev izbrala eno od dveh variacij litrskega bencinskega agregata EcoBoost (92 kW oz. 103 kW moči), ki se jima bo v sredini letošnjega leta pridružil še šibkejši (85 kW) s šeststopenjskim ročnim menjalnikom. Že zdaj pa si ljubitelji avtomatike lahko omislijo izvedenko 1.0 EcoBoost (92 kW) s 6-stopenjskim samodejnim menjalnikom.

Udobje in varnost

Kljub temu, da ima EcoSport v ponudbi precej dodatkov, ki poskrbijo za lažjo in udobnejšo vožnjo ter dobro počutje potnikov, boste v njem (zaenkrat) zaman iskali nekatere sodobne varnostno asistenčne sisteme, ki postajajo vse bolj prisotni tudi v manjših avtomobilih. Tako si na primer lahko omislite sistem za zaznavo vozil v mrtvem kotu, ne pa tudi sistema za samodejno zaviranje, sistema za ohranjanje vozila znotraj voznega pasu ali radarskega tempomata.

Cene za Ford EcoSport se z upoštevanjem akcijske prilagoditve začenjajo pri 15.990 evrih, kolikor stane bencinska različica Trend (92 kW), medtem ko na 22.400 evrov cenijo trenutno najdražji bencinski (92 kW) ST-Line Black Edition s samodejnim menjalnikom. Cenik vam je na ogled na tej povezavi.

Besedilo in foto: Urška Radolović.

*Navedeni kot in odmiki veljajo za nenatovorjeno vozilo.

 

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Drugi poskus"


chad
5 leta 11 meseci nazaj

Za v šoping centre je narejen, ker so tam ozka parkirišča in tale je glih taprav.

whitee
5 leta 11 meseci nazaj

V beli barvi in z st-line paketom avto deluje res dobro. Je pa res malo čuden, ker deluje zelo visok.

robertos_664
6 leta 5 dni nazaj

Jaz tudi ne vem kdo to sploh kupi, ko pa je toliko lepših in boljših malih SUVov na trgu..

Firediver
6 leta 5 dni nazaj

Proporci so neevropski…in spominjajo na indijski svet: avto je ozek in visok. Pa nesorazmerno velika maska glede na žaromete mi deluje (spredaj) kot Citroenov type H iz 50-ih let.
Sedaj pa mi dajte čimveč minusov, da vidim, koliko ste slepi…

xxl
6 leta 5 dni nazaj

Ful mi je brez vezen ta model. Kot made in India.

 
Poslovno družinska naveza
Zapeljivost oblike