Predstavitve

Drugo nadaljevanje uspešnice

Audi Q5: slovenska predstavitev

Audi je s prvo generacijo Q5 ustvaril model, ki je v trenutku postal uspešnica in si hitro prislužil oznako najbolje prodajanega vozila v znamkini modelni paleti. Z vstopom v novo življenjsko obdobje Nemci niso tvegali, preselili so ga na modularno arhitekturo, ga opremili z lepim številom najnovejših tehnologij in ga le malenkostno lepotno popravili.

Uhojena pot

Audi Q5 slovenska predstavitev_3Družina Q po novem šteje štiri člane, kmalu pa se ji bosta pridružila še dva, ki bosta okrepila Audijevo prisotnost v tej vse bolj popularni zvrsti vozil. V Sloveniji je namreč v premijskem segmentu kar 40 odstotkov vseh prodanih vozil športnih terencev, številka pa se še vedno vzpenja. Nemci tako ne bi mogli bolje tempirati prihoda nove generacije Q5 ter pokazati zobe največjim tekmecem: BMW-ju X3, Range Roverju Evoque, Mercedes-Benzu GLC in Volvu XC60.

Audi Q5 stopa na dobro uhojeno pot, zato so si oblikovalci sposodili nekaj prepoznavnih oblikovnih elementov pri največjem Q7 in vse skupaj predstavili v že znani obliki. Če zunanji videz na prvi pogled ne daje vtisa nove generacije, pa se bistvo, kot smo pri znamki vajeni, skriva očem.

Največ je pridobil z novo arhitekturo

Kot narekujejo trendi v industriji, je Q5 zrasel za 34 milimetrov in ima 12 milimetrov daljšo medosnoAudi Q5 varnostno-asistenčni sistemi
razdaljo. Kljub dodatnim centimetrom je s pomočjo prehoda na modularno arhitekturo MLB evo izgubil do 90 kilogramov. Zaradi modularne zasnove si številne elemente deli z večjim in dražjim modelom Q7, ki je kot pravi zastavonoša v svet oznake Q prinesel številne nove tehnologije.

Številne so svoje mesto našle tudi v drugi generaciji srednje velikega športnega terenca in predstavljajo velik korak v smeri avtonomne vožnje. Vsi varnostni sistemi so združeni v tri pakete – Tour, City in Parking. Njihov nabor je viden na fotografiji desno.

Med sistemi je tudi prediktivna asistenca, ki vozniku z načrtnimi informacijami o bližnji okolici pomaga pri varčnejši porabi goriva. Sistem prilagodljivega tempomata (ACC) z asistenco za zastoje lahko v gostem prometu deloma prevzame tudi nalogo vrtenja volana. Sistem za aktivno ohranjanje položaj na voznem pasu pomaga ohranjati želeno smer vožnje. Prikaz oddaljenosti voznika opozori, če se zmanjša nastavljena varnostna razdalja.

95% se odloči za Quattro

Audi Q5 slovenska predstavitev_16Motorno paleto sestavljajo štirje agregati, trije dizelski agregati TDI in bencinski TFSI. Osnovni ima 110 kilovatov moči in 320 njutnmetrov navora ter je edini na voljo s pogonom na prednji kolesni par ter 6-stopenjskim ročnim menjalnikom. Dizelsko ponudbo dopolnjujeta še 120- in 140-kilovatni dvolitrski TDI. Pri obeh je na voljo izključno štirikolesni pogon Quattro Ultra in samodejni menjalnik S-tronic. Verjetno bomo pri nas najmanjkrat videli ravno edini bencinski dvolitrski agregat TFSI s 185 kilovati. Slednji je tudi najdražji, je pa tako kot močnejša dizelska agregata povezan samodejnim menjalnikom S-Tronic in štirikolesnim pogonom Quattro Ultra.

Quattro Ultra?

Audi Q5 slovenska predstavitev_9Quattro s tehnologijo Ultra izključi pogon zadnjih koles vedno, kadar ni potreben in ga po potrebi spet samodejno vključi. Z novim konceptom upravljanja štirikolesnega pogona so povečali učinkovitost, ne da bi zmanjšali varnost in vozno dinamiko. Tako pri pogonu spredaj kot tudi pri pogonu Quattro krmilne lastnosti optimizira porazdeljevanje navora po posameznih kolesih. Za dizelski motor V6 ponuja Audi tudi opcijski športni dife­rencial na zadnji premi, ki moč glede na potrebe porazdeljuje med levim in desnim kolesom ter s tem zagotavlja maksimalno vozno dinamiko.

Od 41.900 evrov dalje

Audi je pri opremljanju ubral dve smeri – prva prinaša večje spremembe v potniški kabini (Design), druga pa ima večji vpliv na zunanji videz (Sport). Oba paketa lahko kupec nadgradi s paketom S-Line in številnimi opcijskimi rešitvami. Prvič so se na seznamu znašli tudi zračno vzmetenje in matrični žarometi.

Audi Q5 slovenska predstavitev_12

Za Audi Q5 bo potrebno pripraviti vsaj 41.900 evrov. Toliko namreč stane vstopni dizelski agregat s paketom Basis, s paketom Design in Sport se cena zviša na 44.270 evrov. Ljubitelji bencinarjev bodo morali za najmočnejši motor v ponudbi pripraviti 55.800 evrov. Dodatno so pri uvozniku pripravili še dva posebna paketa – Prime in Advance – ki prinašata širok nabor dodatne opreme, vsak paket pa je približno 40 odstotkov cenejši od seštevka posameznih elementov.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Drugo nadaljevanje uspešnice"


dejc99
7 leta 30 dni nazaj

Saj vem kaj so hotel narediti z linijo med blatniki in pokrovom motorja, ampak pokrov morda malo preveč visi čez rob.

 
Pred vrati je nov družinski križanec
Funkcionalnost in vsestranskost