Predstavitve

Nikoli dolgočasen

Toyota Prius: slovenska predstavitev

Za Toyoto Prius že od vsega začetka stoji jasno sporočilo: naš svet se neprestano spreminja, kar vpliva tudi na mobilnost. Hibridni pogon je iz radikalne tržne niše postal pomemben del ponudbe avtomobilistov, Prius pa tako s svojo tehniko kot tudi z drzno obliko daje vedeti, da je in želi ostati prvi med sebi enakimi.

Na poti proti Slovencem dobro znani poreški Zeleni laguni je bilo včeraj kar precej vremenskih neprilik – tako ni manjkalo dežja, snega, sodre in celo nekaj malega toče. Upočasnjena vožnja čez dolino reke Mirne je tako pogledu razkrivala tisto, o čemer zadnje mesece stokajo moji prijatelji, ki se ukvarjajo s poljedelstvom: trenutno bi lahko tamkajšnje površine spremenili v riževa polja.

Hrvaška Istra v tem obdobju kljub temu ostaja tradicionalno prizorišče priprav tujih kolesarskih ekip, ki izkoriščajo prednosti mediteranskega podnebja in nizkih predsezonskih cen. Nad njimi so nekoliko manj kot hotelirji navdušeni lokalni vozniki, ki se na cestah vsakodnevno izogibajo kolesarjem in spremljevalnim vozilom.

So pa kolesarji vsaj v nečem podobni novemu Priusu – kadar se med seboj ne pogovarjajo, so na cesti podobno neslišni …

Toyodin pečat

Toyota Prius-21
“Nič več dolgočasnih avtomobilov.”

Kot smo lahko izvedeli na predstavitvi, je tudi novi Prius del Toyotine strategije, ki je že pred časom napovedala, da bodo v prihodnje njihovi avtomobili še boljši ter da nimajo nikakršnega namena izdelovati dolgočasnih avtomobilov. Še več, karizmatični izvršni predsednik Akio Toyoda se je projektu dolgo pričakovane četrte generacije Priusa posvetil osebno, saj je že leta 2013 preizkusil prvi prototip ter s svojimi komentarji pripomogel k avtomobilu, kakršen je danes.

Prvi s TNGA

V tokratnem zapisu o Priusu se bom nekoliko manj posvečala tehničnim začilnostim četrte generacije hibridnega Priusa, saj sem se o njih dodobra razpisala po mednarodni predstavitvi v Valencii. Zato le nekaj osnovnih dejstev.

Novi Prius je prvo Toyotino vozilo, zasnovano na globalni modularni osnovi TNGA (Toyota New Global Architecture), ki predstavlja velik korak v smeri standardizacije komponent in posledičnega varčevanja pri razvoju modelov. Čas in denar lahko posledično usmerjajo na druga področja.


Za primerjavo: pred časom so pri Toyoti imeli na strani komponent kar 22 različnih pedal za zavore, 8 ročnih in 34 avtomatskih menjalnikov ter 64 kolenskih zračnih blazin, s katerimi so sestavljali modele na 76 različnih delih zasnove.

Danes največji svetovni proizvajalec izdeluje avtomobile na 5 platformah, za kar uporablja 5 različnih zavornih pedal, 2 vrsti ročnih in 22 vrst avtomatskih menjalnikov ter 6 različnih kolenskih blazin.


Ko govorimo o spremembah v primerjavi s predhodno generacijo, je ključnih naslednjih nekaj številk. Prius ima povečano togost karoserije za 60 %, je 50 kg lažji, ima 25 mm nižje težišče, 90 mm nižje nameščen pokrov motorja, prav tako pa je nižji položaj voznikovega kolka za 59 mm. Vse navedeno daje vedeti, da so pri Toyoti, poleg učinkovitosti, veliko pozornosti namenili položaju voznika ter njegovim občutkom v vožnji. Če se ponovno vrnem k Toyodi, je bilo eno izmed njegovih sporočil tudi: “Če ni zabaven, ni avto.”

Za boljšo vozniško izkušnjo, skupaj z močno izboljšano učinkovitostjo, je zaslužen tudi na novo razvit hibridni pogonski sklop, ki ga sestavljajo  izjemno toplotno učinkovit 1,8-litrski bencinski motor (72 kW), kompaktnejši  ter lažji elektromotor (53 kW) in izboljšana nikelj-metal hidridna baterija kapacitete 1,31 kWh. Ob tem so pri Toyoti dodobra prenovili prednje in zadnje vzmetenje, zavorni sistem ter sistem krmiljenja, kar se nedvomno odraža tudi v vožnji.

Drzen videz

Toyota Prius-2
Prve tri generacije najbolje prodajanega hibrida.

Včeraj smo si lahko za primerjavo ogledali prve tri generacije najbolje prodajanega hibrida na svetu. Seveda je primerjava z današnjega zornega kota težka, a se vseeno zdi, da je Prius dobil svoje prave izrazite oblikovalske poteze šele s tretjo generacijo.

Ker so v središču filozofije oblikovanja tako čustva kot tudi poudarek na napredni tehniki, je današnja podoba Priusa primerno drzna. Naj vam je všeč ali ne, spregledali ga boste težko.

Zunanjost je v primerjavi s predhodnikom videti bolj dinamična, s strani je opazno nižji in daljši. V notranjosti je narejen izrazit preskok, ki ga zaznamujejo kontrastni materiali, barvni prikazovalniki in dobra ergonomija voznikovega prostora.

Prius primerjava notranjosti
Dve podobi notranjosti: siva in črna.

Za razliko od mednarodne predstavitve, sem se tokrat namestila na zadnji sedež, saj je bilo prejšnjič nekaj vprašanj na temo prostora za glave potnikov – po moji oceni bo zadaj povsem udobno tudi odraslim do nekje med 175 in 180 cm višine, višji pa naj si svoj prostor v avtomobilu raje izborijo spredaj.

Že v osnovi dobro opremljen

Toyota Prius-20Če sem vam prejšnjič lahko postregla le z osnovnimi informacijami o slovenski ceni, je danes jasno pravzaprav vse, saj je novi Prius tudi uradno že v prodaji.

V ta namen zapisu prilagam povezavo na cenik, ki razkrije, da že osnovni paket Luna za akcijskih 25.950 evrov nudi obsežen seznam serijske opreme, ki se stopnjo višje (Sol) za nekaj manj kot tri evrske tisočake razširi še za nekaj udobja (usnjen volanski obroč, ogrevana prednja sedeža …), lepote (17-palčna lita platišča) ter napredne tehnike (projekcijski prikazovalnik, razširitev varnostno asistenčnih sistemov TSS in asistence za parkiranje).

Besedilo in foto: Urška Radolović.

 

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Kompaktnež, ki v ospredje postavlja povečane dimenzije
Poltovornjak z dušo osebnega avtomobila