Predstavitve

Subaru Forester: slovenska predstavitev

Pri slovenskem zastopniku znamke Subaru smo se spet znašli skoraj ob letu osorej. Tokrat z namenom, da na slovenske ceste pospremimo četrto generacijo Foresterja.


Konec lanskega januarja smo ob predstavitvi novega XV stokali, da je formalno sicer zima, snega pa od nikjer. No, letos z belo odejo nimamo težav, morda so namesto obrednih indijanskih plesov pomagala pogosta zbiranja slovenskega naroda na prostem. Če je tako, bo letošnja zima še dolga, kot nalašč za vožnjo zanesljivega športno terenskega križanca s stalnim simetričnim štirikolesnim pogonom.

Forester si poleg zimskega termina uvedbe na slovenski trg z modelom XV deli še novo masko na pokrovu motorja, kar jasno kaže na njun skupni izvor iz modela Impreza. Tradicionalisti bodo nekoliko žalostni, saj na pokrovu motorja ni več odprtine za zajem zraka. V novi generaciji je Forester po zunanjih dimenzijah nekoliko daljši, širši ter višji, potniki pa bodo ob 2,5 cm daljši medosni razdalji še najbolj opazili povišano odprtino vrat, ki olajša vstopanje, nekoliko več prostora nad glavami potnikov ter za 50 litrov povečano prostornino prtljažnega prostora.

Dodatno praktično vrednost prinaša navznoter umaknjen prag, ki poskrbi, da se med vstopanjem in izstopanjem ne umažemo preveč. Notranji prag (stopnica) je pri zadnjih vratih dovolj razširjen, da čezenj z lahkoto plezajo mali nadobudneži. In še en zlata vreden dodatek – električno odpiranje vrat prtljažnika, ki je serijsko pri bolje opremljenih modelih.

Za izboljšanje vozne izkušnje so pri Foresterju poskrbeli z izboljšavami servo volana ter nastavitvami blažilnikov. Ob prednastavitvah vozne dinamike velja pri bolje opremljenih bencinskih izvedbah omeniti še SI-Drive (Subaru Intelligent Drive) pametni način vožnje, kjer z izbiro S (športnega načina), I (eko način) ali S# (dinamičen športni način) spremenite odzivnost pogonskega sklopa ter ga prilagodite svojim željam oziroma razmeram na cesti. Pri enakih izvedbah motorja si voznik lahko omisli X-Mode način, ki v kombinaciji s HDC – nadzorom vožnje po klancu navzdol poskrbi za povečano samodejno nadzorovano delovanje pogonskega sklopa, zavor ter ostalih kritičnih komponent ter na ta način poveča varnost vožnje.

Novi Forester na ceste prihaja z bolj ali manj znanimi Subarujevimi Boxer motorji. Dizelski 2.0 motor (108 kW) zaenkrat ostaja na voljo le z ročnim 6-stopenjskim menjalnikom in s štirimi nivoji opreme – Comfort, Trend, Exclusive in Dynamic, pri čemer se cena zanje giblje med 32.390 EUR in 41.190 EUR. Osnovni bencinski motor 2.0 (110 kW) je moč naročiti z ročnim 6-stopenjskim menjalnikom v različicah Comfort, Trend in Exclusive ali samodejnim CVT menjalnikom Lineartronic z opremo Trend ali Exclusive po cenah od 29.890 EUR dalje. Največ bo treba odšteti za novi 2.0 turbobencinski motor (177 kW) z Lineartronic menjalnikom, ki ga najdemo v opremi XT za 46.390 EUR.

Izbire je torej precej, še bolj pa bomo zadovoljni, ko nas bodo končno razveselili tudi s kombinacijo dizelskega motorja in samodejnega menjalnika.

Več na uradni strani modela.

Besedilo: Urška Radolović. Foto: Urška Radolovič, Subaru

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Subaru Forester: slovenska predstavitev"


gasolinedream
11 leta 2 meseci nazaj

Pravijo da večini ljudi to ni bilo všeč. Se pa turbo model loči po zvoku in dveh izpuhih:)

roberto-82
11 leta 2 meseci nazaj

manjka mu reža na havbi kot pri prejsnem modelu 🙂

gasolinedream
11 leta 2 meseci nazaj

Da, ampak forester je bil edini v svojem (manjšem) razredu. Velikih awd karavanov z višjim podvozjem je veliko (allroad, volvo xc, subaruji, peugeot RXH, vag freetrack/scout.. ) Manjših avtov z temi lastnostmi pa praktično ni.

Daedalus
11 leta 2 meseci nazaj

gasolinedream, Outback je karavan-terenec…

gasolinedream
11 leta 2 meseci nazaj

Škoda ker je zrasel v običajnega terenca. mk I je bil res nekaj posebnega, tak mešanček med karavanom in terencem, potem pa je samo še rasel in se redil..

 
Ford Fiesta: slovenska predstavitev
Mazda 6: slovenska predstavitev