Testi

BMW F 800 GS Adventure – Cesta in hosta!

Poraba 5,3 l/100km Največja hitrost 193 km/h Cena 14.067 eur
Plusi
  • varnost
  • udobje
  • oprema
  • okretnost
  • vodljivost
  • uporabnost
  • varčnost
  • kakovost izdelave
Minusi
  • sorazmerno visoka cena
  • pogrešal sem kak predal pri krmilu

Se spomnite reklame za trivremenski Taft? Preslikajte jo v svet motociklizma … Sonce, avtocesta od Ljubljane do Jesenic, poln plin, udobno – BMW F 800 GSA. Oblačno, lepa zavita cesta od Kranjske Gore do Kobarida in nekaj poskusnega terena po gozdnih poteh, odličen nadzor – BMW F 800 GSA. Preboj opolnoči, v nalivu, čez Vršič, na vrhu “selfie” med neurjem, ko te izza bukve opazuje začudeni, do kosti premočeni medved, varno in predvidljivo – BMW F 800 GSA. Ni jih razmer, v katerih si ne bi upal peljati s tem motorjem. Vedno sem bil široko nasmejan!

A začnimo na začetku. BMW je v trenutku, ko je ponudil ta potovalno enduro srednjega razreda, nevarno (skoraj) napadel lastnega kralja, 1200-kubičnega bokserskega endura R 1200 GS Adventure. Kanibalizem najhujše sorte, bi rekli eni. Drugi bi odvrnili, da se ponudba razširja in končno lahko izberejo tudi kaj lažjega, a podobno uporabnega in inženirsko naprednega. Ter seveda šest tisočakov cenejšega!

Vsestranski kiklop

63-kilovatni (85 KM) dvovaljnik vzporedne zasnove se napaja iz 24-litrskega rezervoarja za bencin. Pri obljubljeni porabi 4,3 l/100 km bi vam to dalo več kot 500 kilometrov avtonomije, v realnem življenja pa, denimo, zelo blizu 400. Zmore vaša zadnjica toliko v enem kosu? Na tem motociklu to morda ni težavno, saj je zasnovan udobno, sedež je dovolj prostoren, predvsem pa primerno solidno oblazinjen, da dolge proge niso problem – če ste le opremljeni z nahrbtnikom, iz katerega lahko pijete tekočino kar med vožnjo. Sicer pa pač postanek vsakih 100 ali 150 kilometrov, nekaj požirkov vode, fotka ali dve, navdušenje nad samim seboj, in urno naprej …

Gospodar ceste in terena

Krmilo je široko in med vožnjo deluje lahkotno, tipke na njem pa uravnavajo izjemno koristne funkcije – od ogrevanja ročic v hladnem vremenu do nastavitve režima delovanja zavor (prilagojeno za cestne razmere ali za terensko vožnjo, ko potrebujete boljši nadzor nad zadnjo zavoro), zraven pa še uravnavajo elektronsko vodeno kakovostno vzmetenje. Vzmeti so spredaj in zadaj daljše, s hodom 230 oziroma 215 mm pa omogočajo udobje tudi na zelo neravnih terenih. K udobju veliko pripomore tudi veliko, 21-palčno prednje kolo. Offroad, kolikor ga upamo voziti mestne srajce, nikoli ni problem. Vožnja na odprtih cestah je v zadovoljstvo, menjalnik prijeten, nadzor nad vozilom pa vedno odličen – le pri najvišjih hitrostih zna malo zajadrati, saj je visok in ima manj čvrsto vzmetenje. Vetrobran je srednje velik in deluje dobro, enduraška zaščita dlani pa poskrbi, da so prsti tudi v blatu in dežju dobro zaščiteni ter optimalno opravljajo svoje nadzorne funkcije. V temi vklopimo meglenke, ki okrepijo svetilnost proti tlem – v vremenu brez megle pa nezasenčen žaromet sveti daleč naprej. Idealno za nočno vožnjo!

Pelji me tja daaaaleč

Kamorkoli potujete, boste prispeli odlično založeni s potrebščinami – k temu pripomorejo pločevinasti kovčki s prostornostjo dnevne sobe, ki spominjajo na najbolj trpežno vojaško opremo, imajo čvrste ključavnice in so tako zelo vodotesni, da v njih ni priporočljivo prevažati domačih ljubljenčkov, razen če so to kamni z naslikanimi obrazki. Dodatne zaščitne cevi varujejo motor pred poškodbami na terenu. Z nameščenimi kovčki se bo sicer nekoliko težje prebijati med vozili na Celovški, takrat pač uporabite nahrbtnik, kovček za pritrditev na zadnjem sedežu ali torbo, ki se namesti na prednji del motorja.

In kako se zares pelje?

Idealen motocikel za slovenske ceste. Okreten v zavojih, dober na terenu – kakršna postajajo slovenska vozišča, odkar vzdrževalcem primanjkuje denarja za obnavljanje – visoko nameščen sedež, s katerega vidite dlje in ga upravljate bolj suvereno ter vas tudi drugi prej vidijo, ter učinkovit, kadar je treba močno zavirati. Nenazadnje: varčen je, z nizko porabo pod 5 litrov na 100 km.

00:05, Vršič, dež in strele

Ko sem skozi vizir prešteval milijone dežnih kapelj tam čez Vršič sem se radovedno oziral, od kje mi bo na zadnji sedež skočil medved ali me vsaj srepo pogledala sredi ceste stoječa lisica. Oba bi se sicer morala prestrašiti hi-tech kiklopa, ki samozavestno ropota skozi neurje. Ob mirnem drdranju dvovaljnika sem si mrmral vse možne heavymetalske komade, v mislih hvalil bavarske inženirje za razsvetljavo in se navduševal nad vodljivostjo v mokrem. Bil sem vesel, da lahko varno upravljam mrcino po mokrih serpentinah zdaj gor, potem dol, z odprtim vizirjem, ker se je komaj kaj videlo, in se navduševal nad vodotesnostjo kovčkov, v katerih sem imel suha oblačila, da se preoblečem nekje na pol poti, najraje ob golidi vročega čaja.

Predvsem sem pa bil vesel, da sedim prav na tem dvokolesniku. Varnost, zanesljivost in udobje so bili takrat izjemnega pomena – kljub razmeram sem užival v vožnji.

Bi zanj plačal 14.067 evrov? Oh, ja!

Nasvet #8 za cestne užitke: Ne podcenjujte narave

Tokraten izlet je dal misliti marsikaj. Predvsem denimo na to, kako zelo smiselno je riniti z glavo skozi zid in se odpravljati na pot tudi kadar dežuje in na poti divja neurje. Odgovori so lahko zelo različni. Če se zelo mudi in je to edini način, da uredite nekaj zelo pomembnega, potem dobro premislite, kako bo pot potekala, kaj se vam lahko pripeti, kako boste ukrepali in kako najmanj tvegati. Ste dovolj toplo oblečeni? Imate nadomestna oblačila? Ste kondicijsko in tehnično dovolj pripravljeni?

Če res ni nujno, vožnjo v tako mokrih razmerah vseeno odsvetujem. Če se da počakati, da deževje mine, da se oblaki razkadijo, da strele nehajo padati vsevprek, da se zdani – potem to storite. Tako boste ne le bolj varni na poti, pač pa bodo vaši bližnji bolj mirni. Zagotovo ni nikomur prijetno, če se zavéda, da mu ljuba oseba nekje v dežji na motociklu nabira kilometre.

Pravilo seveda velja tako za motocikliste, kot avtomobiliste!

Besedilo in foto: Simon Ručigaj

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Motor in verižni pogon sta povezana z dobro preračunanim menjalnikom.
    9
  • Notranjost
    Robustnost, uporabnost, tipičen GS-ovski videz. Morda bi lahko imel kak predal v okolici krmila, za varno spravljanje telefona in še kakšne drobnarije.
    8
  • Opremljenost
    Oprema je zelo dobra, vendar pa bi prav prišel kak motoriziran mehanizem za pomik vetrobrana, ogrevan sedež in še kaj, česar smo vajeni od večjega R 1200 GS.
    8
  • Vozne lastnosti
    Je lahkotno vodljiv, okreten v zavojih, le pri višjih hitrostih nekoliko manj stabilen zaradi višine in zasnove.
    8
  • Gospodarnost
    Sprotni stroški so nizki, vendar je nakupna cena dokaj visoka.
    8
  • Zmogljivost
    Zmore veliko, a ga podzavestno primerjam z večjim bratom, ki zmore še bistveno več. No, na asfaltu. Na terenu je tale, lažji brat, zagotovo bolj uporaben!
    8
  • Sklep
    Ne le, da bodo po njem posegali tisti, ki bi radi GS in hkrati privarčevali 6 tisočakov. Kupili ga bodo tudi tisti, ki bi radi GS-a, a jim je glavno merilo okretnost in vodljivost na terenu. Tam je 800-tica zagotovo boljša!
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 14.067
dolžina × širina × višina (mm) 2.305 x 925 x 1.450
dovoljena masa vozila (kg) 454
gibna prostornina (cm3) 798
kompresija (1:) 12,0
masa praznega vozila (kg) 229
medosna razdalja (mm) 1.578
menjalnik/pogon 6-stopenjski, veriga
največja hitrost (km/h) 193
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 63 kW/85 KM pri 7.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 83 Nm pri 5.750
napake med testom brez napak
osnovna cena vozila (€) 12.550
pnevmatike 90/90-21, 150/70-17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,3 pri 90 km/h, 5,7 pri 120 km/h
prostornina posode za gorivo (l) 24
število valjev/ventilov 2/8
vrsta motorja vzporedni, dvovaljni, štiritaktni
vrtina × gib (mm) 82,0 x 75,6
zavore spredaj/zadaj dva koluta spredaj (300 mm), dvojni bati, ABS; kolut zadaj (265 mm), enojni bati, ABS
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna – Ljubljenka src se vrača
Renault Captur Helly Hansen dCi 90 – Klic avanture