Testi

Nič več retro?!

BMW R 1200 R

Poraba 6,5 l/100km Največja hitrost 200+ km/h Cena 16.916 eur
Plusi
  • varnostni mehanizmi
  • bogat nabor opcij
  • tradicija, imidž
  • zmogljivosti in voznost
  • okretnost, vodljivost
Minusi
  • visoka cena
  • manj udoben za daljša potovanja

BMW že približno stoletje prodaja bokserske motorje, ljudje jih zadnja leta največkrat vidijo v potovalnih GS-ih. Model, ki za številko nosi oznako R, je bil vedno namenjen prvinskim užitkom, roadster brez plastičnih oklepov in taborniške »opreme«. A kaj so naredili iz njega? Zadnja leta je iz retro, »klasičnega« motocikla postal skoraj adrenalinski športnik! Izginilo je preobilje mehkobe, postal je natančen, zmogljiv stroj. Veselje!

Transformacija

Take misli so se mi podile po glavi, ko sem brzel tam nekje čez Rakitno, proti Primorski in Krasu. Po resnici povedano zadnja leta razvoja tega modela nisem prav sledil, zato me je ob prevzemu kar malce šokiral. Z modelom R 850 R sem pred kakim desetletjem užival po Ljubljani in okolici, bil je udoben, črn, nekoliko »knedlast« motocikel s sedlom, podobnim tistim na konjih. Skratka, mehek, prijaaaazen drdralnik …

Tole, na čemer sem se tistega lepega junijskega dne nagibal skozi ovinke, je bilo pa čisto nekaj drugega. Natančno, okretno, brez vsiljive lastne inercije zaradi prevelike teže v počasnih zavojih.

Ostrina

Oblikovan je v skladu s časom, dovolj zaobljen, a ravno prav oster, da nagovarja zelo širok krog kupcev. To je pravzaprav tudi njegova filozofija v vožnji. A v črno-belo-rdeči kombinaciji, kjer rdeče cevi nakazujejo športno kri, bela posoda za gorivo z rdečimi detajli pa optično prijetno zaokroža črno kovinsko srce, ki tolče levo-desno, deluje športno in marsikdo, ki je morda prej posegal po kakšnih italijanskih ali drugih voznih »rekvizitih«, bi moral tole vsaj preizkusiti.

Furca

Tale R vžge tudi brez bezanja s ključem v ključavnico, kar je svojevrstna novotarija zadnjih let, ki se je prikradla iz sveta avtomobilizma. Radijska tehnologija omogoča, da imamo ključ varno spravljen v žepu, motocikel pa zaženemo s pritiskom na osrednji gumb, ki skrbi tudi za izklop rohneče konjenice. Tega pristopa se hitro navadim in ko se enkrat spet peljem z »navadnim motorjem«, ki tega nima, obvezno sledi trenutek »Aja, ključ rabim!«

A stran s tem – raje poglejmo med ovinke in na asfalt. Le nekaj kilometrov je potrebnih, da postane zmogljivost in robustnost tega stroja povsem domača. Moči je »odločno ravno prav«, okreten je »zelo, zelo!«, udobje je »ok« (a želel sem si več udobja za noge – davek športnosti pač!), podporne tehnologije je »ogromno«, pospešuje »tako, kot mora«, iz izpušne cevi pa temu primerno »laja«. Pri vožnji skozi tunel imaš občutek, da sediš na bombniku iz 2. svetovne vojne.

Nasploh ga prežema civilizirana, a športna natančnost, ki jo ves čas spremlja obilica elektronike in pomagal, ki skrbijo za vozniški užitek. Vetra je toliko, kolikor si ga naredimo – začutimo pa vsega, saj gre za gol motocikel (takoimenovani »naked bike«), ki vozniku v obraz spusti vsako mušico, vsak kilometer vetra pa daje točno vedeti, da se je hitrost povečala.

In potem je tu osnovno opravilo – prestavljanje. Prestavljanje menjalnika. Pomočnik pri prestavljanju omogoča, da »šolsko« (s sklopko in vse to) prestavljamo le v prvo in drugo prestavo, v vse ostale pa lahko vzvod menjalnika porinemo kar brez sklopke in povsem brez slabe vesti, da bodo zobniki preklinjali voznika – motocikel samodejno uredi vse potrebno, pri tem pa tako veselo grmi iz izpuha, glede na to, kako zelo je privita ročica za pospeševanje. Mislil sem, da mi bo sistem šel na živce, ker preveč razvaja – a mi je bila po nekaj dneh ročica sklopke že skoraj odveč. Seveda vidimo v tem vsi potencial – kdaj bo na krmilu še gumb za popolnoma samodejno prestavljanje?

Mašina in ključna novost

Še vedno ga poganja bokserski motor, torej iztegnjeni vzdolžni dvovaljnik, ki se po novem z gorivno mešanico napaja z vrha (prej je pil od strani, vodoravno), seveda pa velja poudariti, da je tudi tale že vodno hlajen. Morda zveni smešno, da to poudarjam, ko smo vendar leta 2015 – a bokserski motorji so bili še pred nekaj leti predvsem zračno in oljno hlajeni. Zadnja leta se to spreminja, rezultati pa so krasni: 92 kilovatov (125 konjskih moči) na polno zadiha pri 7.750 vrtljajih, 125 Nm navora vleče pri 6.500. A ne razumite narobe – vleče že od spodaj, komur se ne da uporabljati menjalnika, bo s tem povsem zadovoljen. Menda v nižjih obratih vleče nekoliko bolj od primerljivega RT-ja ali GS-a, ki nosita enako srce, predvsem zaradi izboljšane posode za dovod zraka in izpušnega sistema.

Pa še to je pomembno, če vas kdo vpraša – namesto BMW-jevega tradicionalnega sistema vpetja Telelever ima sedaj čisto »navadne vilice«, premera 45 milimetrov, obrnjene (upside-down), z nameščenim naprednim stabilizatorjem krmila. Tako so tudi pridobili prostor za vodni hladilnik, ki omogoča tako ljubko povečanje moči in navora.

Gedžeti

Za zadovoljstvo tudi pri tem modelu skrbijo dragoceni gumbki na razkošnem aluminijastem krmilu, ki med udobnim, pokončnim, a nekoliko športnejšim sedenjem, z dokaj visokimi in nekoliko nazaj pomaknjenimi stopalkami, skrbijo za bolj varno oziroma dodatno zabavo. Z enim, ki nastavlja dinamično elektronsko nastavljivo vzmetenje, lahko prilagodimo »nosilnost« in blaženje – sta na motorju dve čeladi ali ena, ali pa samo ena čelada in nekaj prtljage? Drugi skrbi za način, kako agresivno elektronika spodbuja konje, da vlečejo – v načinu Road je prijazen, v načinu Dynamic pa zahteva več pozornosti in natančnosti pri doziranju. A da ne bo pomote – komur se zapestje prehitro zavrti, pomagajo fiziko premagovati še dodatna pomagala, predvsem je tu sistem za zagotavljanje stabilnosti ASC (Automatic Stability Control) in seveda BMW-jev odličen sistem proti zdrsavanju med zaviranjem ABS.

Če dokupite paket vožnje Pro, je na voljo še sistem za dinamični nadzor oprijema DTC s tipalom nagiba, kot ga imajo vsi najbolj kul motocikli zadnja leta (med njimi tudi dirkalniki superbike BMW S 1000 RR). Ta vam pri močnih nagibih uravnava hitrost vrtenja kolesa in s tem preprečuje zdrse zaradi premočnega dodajanja plina na neprimerni podlagi. Po domače: zmanjšuje tveganje zaradi fantaziranja, da smo vsi lahko »rossiji«. Na nadzorni plošči najdemo temu primerno zanimive možnosti prikazovanja vseh mogočih podatkov, med bolj prijetnimi novostmi pa je možnost izbire prikaza, kako naj bodo ključni elementi razmeščeni po prikazovalniku – poudarek je lahko na obratomeru ali pa merilniku hitrosti. Pa ogrevane ročice – seveda jih ima, za hladnejše dni.

Pod črto

Pravzaprav je BMW-ju v desetletju na tem programskem segmentu uspelo izvesti popolno transformacijo – ponudili so res vsestransko, a tudi športno napravo, ki je opremljena z bogatim naborom tehničnih rešitev in prostornimi kovčki, da lahko z njim skočimo še kam dlje, kot le do soseda se pobahat z novo pridobitvijo. Dobro kombinira BMW-jevo tradicijo in nujne razvojne trende, ki se čisto slučajno prekrivajo tudi z atributi, ki jih ima njihov superšportnik S1000RR.

Nasvet #11 za cestne užitke: Ne se furat v kratkicah

 

Tokrat še povsem preprost namig, ki bi moral biti povsem nepotreben. Poletje je, vroče je, motocikli so seksi, vozniki tudi in tako zelo mamljivo je skočiti v mesto, denimo na kavo ali kak dogodek, le v kratkih hlačah in supergah. A to, z vidika varnosti, ni najbolje. Pri bokserju vas utegne na to opozoriti tudi kak dotik golenice z iztegnjenim valjem motorja. Lahko, da ga boste samo malce začutili, lahko bi vas pa tudi opekel, če bi bil zelo ogret. In v tem primeru bokser ne bo kriv nič – krivi boste sami!

Tekst: Simon Ručigaj. Fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Odličen, sploh z možnostjo asistence pri prestavljanju menjalnika.
    9
  • Notranjost
    Notranjosti praktično nima, saj je "naked" in ima minimalno zaščito za voznika.
    7
  • Opremljenost
    Odlične možnosti opreme. Seveda pogrešamo nekaj stvari - a to so tiste, ki jih nima še noben motocikel. Če kdo, jih bo BMW uvedel prvi!
    9
  • Vozne lastnosti
    Tule bi bila lahko desetica, če ... (saj veste - verjetno nikoli nobenemu motociklu tu ne bom dal desetke)
    9
  • Gospodarnost
    Nakupna cena ni nizka, a tudi prodati ga je mogoče za več, kot stanejo tekmeci. In vzdrževanje tudi pri BMW-ju ni drago, čeprav to verjame le malokdo.
    8
  • Zmogljivost
    Zelo zmogljiv stroj. Seveda obstajajo zmogljivejši, a temu prav nič ne manjka.
    9
  • Sklep
    Takle roadster človeka kar zamika, da bi snel še čelado in užival motociklizem v prvinski, estetski in zares svobodni obliki. A kaj, ko to preprečujejo tako pravni zakoni, kot tudi zakoni fizike. Čelado na njem le ohranite. Kdor ga ima v garaži, je lahko zadovoljen človek.
    8.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 16.916
dolžina × širina × višina (mm) 2165 x 880 x 1300
dovoljena masa vozila (kg) 450
gibna prostornina (cm3) 1170
kompresija (1:) 12,5
masa praznega vozila (kg) 231
medosna razdalja (mm) 1515
menjalnik/pogon 6-stopenjski, kardan
največja hitrost (km/h) 200+
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 92/125 pri 7750
največji navor (Nm pri vrt/min) 125 pri 6500
namestitev motorja sredinska, prečna
napake med testom brez napak
osnovna cena vozila (€) 13.500
pnevmatike 120/70-ZR17, 180/55-ZR17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 3,9 (90), 5,4 (120)
prostornina posode za gorivo (l) 18
število valjev/ventilov 2
vrsta motorja prečni, iztegnjeni boksar
vrtina × gib (mm) 101 x 73
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Nič več retro?!"


YOC
8 leta 9 meseci nazaj

Na kratko …

Motor je lep, a glede na predhodnika je zašel iz retro v metro, kar z moje strani, vsaj pri njem, ni prednost.
Na cilindrih pogrešam kako gravuro, napis, …. “BMW”, ampak ajde.

In še (nekritičen) komentar ali pa vsaj dodatek k sklepni besedi avtorja: Zadovoljen (srečen) je lahko, kdor ga ima na cesti 😉

Srečno vožnjo družba!

YOC

 
Absolutno nujno
Greh