Poraba poraba elektrike 17,3 (kWh/100 km) Največja hitrost 125 (elektronsko omejena) km/h Cena 20.280 eur
Plusi
  • možnost hitre(jše)ga polnjenja (DC CCS)
  • udobje v vožnji (vzmetenje in zvočna zatesnjenost)
  • število in velikost odlagalnih mest (v prvi vrsti sedežev)
  • okretnost v mestu (obračalni krog)
Minusi
  • premalo intuitiven sistem za zagon avta
  • ergonomija sedenja
  • spredaj ni stikal za upravljanje zadnjih električno pomičnih stekel
  • ni možnosti nastavitve največje dopustne stopnje napolnjenosti baterije
  • ni možnosti nastavljanja intenzivnosti polnjenja na domači vtičnici
  • nima tempomata, a ima omejevalnik hitrosti
  • utesnjenost na zadnji klopi

Dacia širi svojo ponudbo cenovno dostopn(ejš)ih avtomobilov tudi na področje baterijsko-električnih modelov. Pa poglejmo, kako se obnese prva strogo električna Dacia. Test.

Moj čisto prvi stik z Dacio Spring ni bil pretirano obetaven. Ko sem prvič sedel vanjo, sem se zamislil o tem, kako velik ergonomski korak naprej so naredili avtomobili v zadnjih desetletjih. No, ali pa kako velik korak v obratni smeri je naredila Dacia s Springom, saj so mnoge aktualne Dacie ergonomsko na povsem drugi ravni kot Spring. Tu se mi zdi, da Spring caplja celo za njihovim čisto prvim nizkocenovnežem izpred skoraj dvajsetih let, Loganom.

Sključeno

Dacia_Spring_Electric_45_Comfort_Plus_28Tako me je ob vstopanju vanj zmotil nizek zgornji rob strehe, mimo katerega je treba iti z glavo ob vstopanju v avto ali izstopanju iz njega. Sledi razmeroma visoko sedalo voznikovega sedeža, ki po zaslugi klestenja stroškov ni nastavljiv po višini. Naslednja žrtev varčevanja evrov (ali bi moral morda reči kitajskih renminbijev) je »zabetoniran« položaj volanskega obroča, saj tega ni možno nastavljati ne po višini, niti po dosegu. Posledica vsega naštetega je, da imam sam v Springu volanski obroč praktično v naročju, da mi obroč zakriva zgornjo tretjino merilnikov, z glavo sem tik pod strešno oblogo, zgornji rob prednjega stekla pa je moteče v zgornjem delu vidnega polja. Zaradi slednjega sem se kasneje med vožnjo večkrat zalotil, da sem v iskanju boljšega pogleda podzavestno vsaj malo povesil glavo in vozil sključeno.

Dacia_Spring_Electric_45_Comfort_Plus_38Sledil je prvi zagon. Tudi ta ni deloval obetavno, saj se je zataknilo pri, v mojih očeh, premalo intuitivno zastavljenem sistemu zagona avta. Moj čisto prvi poskus »oživitve« Springa je trajal debelo minuto, preden sem ga spravil do stanja pripravljenosti na vožnjo. V tem času sem poskušal s številnimi strategijami zagona avta. Te so vključevale različna zaporedja sukanja ključa, vrtenja izbirnega gumba pogonskega sklopa, zategovanja in sproščanja mehanske ročne zavore in še kaj drugega. Takoj ko sem ga le uspel zagnati, sem se odpeljal naravnost domov. Šele tam sem potem brez hitenja in v miru naštudiral zagona avta. Nalašč tega nisem počel z navodili za uporabo, saj me je zanimalo, kaj je na stvari in če presega mojo inteligenco.

Ugotovil sem, da je ta postopek vendarle povsem običajen. Dacia_Spring_Electric_45_Comfort_Plus_20Namreč, da Spring oživi, mora biti izbirni gumb pogonskega sklopa v položaju N. Nujen je seveda tudi vklop zavor, torej pritisk na stopalko zavor, ki mu potem sledi povsem običajni zasuk ključa. Pomembno pri slednjem je, da moraš ključ pridržati v položaju za zagon vsaj sekundo, še bolje pa dve sekundi oziroma dokler pač traja, da se prižge v merilnikih zelena lučka »OK«. Če ta čas ni dovolj dolg, se Spring preprosto ne bo zbudil. Četudi ni dvoma, da je zagon Springa resnično povsem običajen, sem sam vseeno mnenja, da mu manjka nekaj intuitivnosti. Po moji oceni bi povsem zadoščal preprost akustični signal, ki bi uporabniku vsakič znova javil, kdaj je avtomobil pripravljen na vožnjo. Ker tega ni, se ne morem znebiti občutka, da sem ob prvem stiku in tekom tiste debele minute zaganjanja Springa tega enkrat ali morda celo dvakrat dejansko nevede že zagnal. A ker mi avto ni zvočno javil, da je temu tako, nisem niti poskušal speljati.

Ni edini razlog

Dacia_Spring_Electric_45_Comfort_Plus_12Če ostanem z zapisom še malo pri notranjosti male Dacie. Tam njena špartanskost in omejenost na absolutno nujnost tolčeta v oči. Nič manj skromen ni Spring tudi z odmerjenim notranjim prostorom, kar upoštevajoč njegove zunanje mere ni posebej presenetljivo. Mali Spring je dejansko tudi štirisedežnik in ne petsedežnik, kar glede na njegovo notranjo širino ravno tako ne preseneča, a hkrati menim, da to ni edini razlog za tovrstno ureditev sedišč v njem.

Prilagajanje

Dacia_Spring_Electric_45_Comfort_Plus_29Za do 1,85 metra telesne višine velika voznika in sovoznika bi moralo biti spredaj načeloma dovolj prostora, zadaj pa je situacija bolj problematična. Prostora v višino je tako za največ približno 1,7 metra visoke posameznike, za kolena pa bodo morali višjerasli na prednjih sedežih, če jim je vsaj malo mar sotrpinov na zadnji klopi, pomakniti sedež nekoliko naprej. Osebna izkušnja je takšna, da sem moral svoj sedež, ko je sedel za mano kolega, pomakniti par centimetrov bolj naprej. Dokler tega nisem storil, sem na hrbtu, skozi tanek sedežni naslon, čutil njegovi koleni. Skrajno v zadku je v osnovnem prtljažniku zadostnih 290 litrov prostora, s poklopitvijo nedeljivega naslona sedežne klopi pa se sprosti dober kubični meter velika luknja, ki jo zaznamuje v skupnem prtljažniku stopničasto dno.

Malo, a vseeno povsem dovolj

Dacia_Spring_Electric_45_Comfort_Plus_46Vzmetenje Dacie Spring je razmeroma mehko in udobno nastavljeno. Vozilo deloma zaradi tega, deloma pa zaradi kratke medosne razdalje in ne pretirano dovršene kinematike podvozja, predvsem pri večjih hitrostih ne prepriča s stabilnostjo. Med vožnjo na avtocesti v vetrovnem vremenu sem moral tako mali Dacii pogosto popravljati smer vožnje, saj so jo bočni sunki večkrat spravili iz začrtane smeri. V mestu, po zaslugi majhnega obračalnega kroga (9,6 metra) in skromnih zunanjih mer, prepriča z dobro okretnostjo, pogonski elektromotor pa tudi s povsem zadostno poskočnostjo. Že res, da 125 Nm navora in 33 kilovatov oziroma 44 »konj« nikoli ne zmorejo ustvariti vtisa o dirkaško-eksplozivnem stroju, a bo za povprečnega kupca tovrstnega avta pogonske sile po mojem povsem dovolj.

Sem v dvomu

Dacia_Spring_Electric_45_Comfort_Plus_13Vsesplošna skromnost in osnovnost Springa se kaže tudi v njegovi zvočni izolaciji. Zanjo sem v dvomu, koliko je v avtu sploh kaj vgrajene – a to, vsaj v mestih, zaradi baterijsko električnega pogonskega sklopa ne pride tako zelo do izraza kot bi morda s kakšnim regljajočim dizlom v nosu. Po mestu je tako avto dovolj tih v kabini, zunaj mestnih meja pa bo treba zaradi trušča in piša vetra pojačati glas pogovora potnikov ali pa dati radijski sprejemnik (ki se, mimogrede, oglaša samo iz dveh spredaj vgrajenih zvočnikov) bolj na glas.

Bolj hitrejši kot hiter

Dacia_Spring_Electric_45_Comfort_Plus_10O pogonskem sklopu lahko dodam, da ga – poleg omenjenega skromno zmogljivega sinhronskega motorja s stalnimi magneti – tvori še litij-ionska baterija neto zmogljivosti 26,8 kWh. Testni model je bil nadgrajen z možnostjo hitre(jšega) enosmernega polnjenja, kar na papirju Spring naredi tudi pripravnega za nekaj daljše potepe. No, sam se na tisoč kilometrov dolgo pot z njim vseeno ne bi nikoli odpravil. Tudi hitro DC polnjenje je namreč izvedeno na Daciin stroškovno optimiran način, torej ne s 100 kW ali vsaj 50 kW, temveč v najboljšem primeru s 30 kW moči. A se izkaže v praksi, da to vseeno ni velika slabost. Pomaga namreč, da je baterija zmerno velika, zaradi česar se tudi takšen polnilni tok pretvori v obvladljivo dolge/kratke čase polnjenja, dodatno pa tudi sama poraba elektrike med vožnjo, vsaj v poletnih mesecih, ostaja na zmerni ravni.

Brez obotavljanja

Dacia_Spring_Electric_45_Comfort_Plus_50V toplih poletnih dnevih mi je Spring ob 100-odstotni napolnjenosti baterije obljubljal nekako med 170 in 190 kilometri (po moji oceni realnega) dosega. Moja uporaba je vključevala veliko relacijskih voženj in nemalo avtocestne vožnje pri največji hitrosti, ki jo elektronika v Springu dopušča (125 km/h). Upoštevajoč vse, sem z njim brez obotavljanja vsakič znova zapeljal iz približno dvajset kilometrov oddaljenega domačega kraja v Ljubljano po opravkih in nazaj. Pri tem se do stanja napolnjenosti baterija nekako med 30 in 40 %, kar je bilo po približno sto prevoženih kilometrih, nisem resneje ubadal z iskanjem polnilnih mest. Slednje je vsekakor bistvena prednost v primerjavi z domačim Renaultom Fluence Z.E., katerega deset let stara baterija že kaže znake utrujenosti in zato občutno skromnejšega dosega.

Pod črto ocenjujem, da kombinacija zadosti velike baterije in zmerna poraba električne energije Springu zagotavlja brezskrbno uporabo do nekako 100 vsakodnevno prevoženih kilometrov. Za vse, ki se bodo z njim vozili predvsem po mestnih središčih, pa bi rekel, da celo 150 km.

40 let

Dacia_Spring_Electric_45_Comfort_Plus_06Pod črto lahko rečem, da sem se sam, po uvodni kalibraciji na Springovo špartanskost in osnovnost, v njem in z njim dejansko zabaval. Ne morem reči, da sem v vožnji kadarkoli tudi zares užival, a mi po uvodnem dnevu ali dveh usklajevanja pričakovanj in otresanja stereotipov o tem, kaj avto naredi zares dober, nikoli več ni bila v breme. Ko sem namreč uspel videti mimo njegove vsesplošne skromnosti in tehnično-uporabniških omejitev, ki so za nas, po mojem mnenju, izredno razvajene avtomobilske potrošnike 21. stoletja, pogosto le omejitve v glavah, sem prepoznal v Springu prijetnega in zabavnega partnerja.

Ob Springu sem se vrnil v svoje otroštvo, okoli 40 let nazaj. Trdno prepričan sem, da če bi s točno takšno Dacio Spring vozil takrat, bi bil ob takratnih Stoenkah in Fičkotih pravi car. Klimatska naprava, radijski sprejemnik z barvnim in na dotik občutljivim osrednjim zaslonom, ABS, omejevalnik hitrosti in (za mestne potepe) dovolj poskočen baterijsko-električni pogon. Ob vsem tem sem se od Dacie Spring ločil s prepričanjem: kdor se zmore spustiti z oblakov razvajenosti in se skalibrirati na vse, kar je v Springu bistvenega, bo po mojem nad njim prijetno presenečen. Jaz vem, da sem bil.

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kombinacija sicer res skromno zmogljivega pogonskega elektromotorja in primerno zmogljive baterije zagotavlja, da je Spring resnično uporaben za okvirno 100 vsakodnevno prevoženih kilometrov. Kdor namerava opraviti glavnino poti po mestu, celo do 150 km.
    7
  • Notranjost
    Upoštevajoč prostorsko situacijo bi Springa označil bolj kot 2+2-sedežnik namesto štirisedežnik. Zadnja dva sedeža sta namreč v primeru odraslih potnikov, zaradi prostorske stiske (za glavi in kolena), resnično zgolj pogojno uporabna. Ker je to Dacia, ne preseneča obilica cenejše trde plastike. Izstopa tudi izrazito podpovprečna ergonomija voznikovega delovnega mesta.
    4
  • Opremljenost
    Opremski paket Comfort Plus in dodatek hitre(jšega) DC polnilnika sta na področju opremske založenosti pomenila absolutni maksimum v Springu. Četudi ta »odkljuka« številne postavke, je izvedba daleč pod ravnjo in dovršenostjo, kot jo pričakujemo (razvajeni) potrošniki današnjega časa.
    5
  • Vozne lastnosti
    Še enkrat, za po mestu je Dacia Spring povsem primerno mehansko zasnovan avto. Projetno udoben in poudarjeno okreten. S prestopom mestnih meja in stopnjevanju hitrosti vožnje v področje tromestnih vrednosti pa postane klestenje tako proizvodnih kot tudi razvojnih stroškov očitno. Ob tem nisem presenečen, da je elektronsko omejen na največjo hitrost 125 km/h - smerna stabilnost …
    4
  • Gospodarnost
    Dacia trži Spring z nazivom najcenejšega novega baterijsko-električnega avta na trgu. No, ta naziv z osnovno ceno manj kot dvajset evrskih tisočakov vsekakor upraviči, a so Romuni za dosego tega cilja ubrali resnično veliko bližnjic.
    5
  • Zmogljivost
    Povsem dostojno motoriziran za mestne potepe, izven mest pa bosta potrebni potrpežljivost in vztrajnost. Na regionalnih cestah sem z njim tudi prehiteval. Je pa res, da sem to res počel na zares dobro preglednih in dovolj dolgih odsekih, vse skupaj pa je bilo še malo bolj zanesljivo, če sem lahko stopil v akcijo prehitevanja z zaletom.
    4
  • Sklep
    Dacia Spring je avto, ki s svojo brezpogojnostjo in izrazito špartanskostjo preizkuša prilagodljivost današnjih potrošnikov. Priznajmo si, postali smo izrazito razvajeni in zahtevni, zmrdujemo in pritožujemo se nad vsako najmanjšo nevšečnostjo in neprijetnostjo. Teh je v Springu kar dosti in kdor bistva Springa ne bo zmogel videti mimo njih, z njim preprosto ne bo mogel shajati. Zato sem nase kar malo ponosen, saj sem - sicer res šele po dnevu ali dveh druženja z njim - to zmogel in posledično lahko z njim doživel kar nekaj zanimivih in prijetnih kilometrov poti.
    4.8

Tehnični podatki vozila

baterije Bruto: 27,4 kWh; Neto: 26,8 kWh (Li-ion)
cena testnega vozila (€) 20.280
dolžina × širina × višina (mm) 3.734 × 1.622 × 1.516
dovoljena masa vozila (kg) 1.300
elektromotor sinhronski s stalnimi magneti
emisija CO2 (g/km) 0
masa praznega vozila (kg) 967
medosna razdalja (mm) 2.423
menjalnik/pogon enostopenjski reduktor/spredaj
največja hitrost (km/h) 125 (elektronsko omejena)
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 33 (44)
največji navor (Nm pri vrt/min) 125
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 9,6
osnovna cena vozila (€) 19.990
pnevmatike 165/70 R 14
poraba električne energije (kWh/100km) 17,3
poraba goriva na testu (l/100 km) poraba elektrike 17,3 (kWh/100 km)
poraba goriva po ECE (l/100 km) 12,0 kWh/100 km (WLTP)
pospešek 0-100 km/h (s) 19,1
prostornina prtljažnika (l) 290 - 1.100
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/bobnasti
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

8 komentarjev za "Kalibracija"


1 leto 9 meseci nazaj

Cena glede na to kaj dobiš je nesprejemljiva. Škoda Citi go je potem dosti boljša izbira, kljub 4 jurjem več

umilave1
1 leto 9 meseci nazaj

Klestili so stroške s tem, da imaš fiksno višino volana in voznikovga sedeža, brez lučke v prtljažniku, zelo zastarel infotaiment, s tem pa ne vem če so kaj dost prišparal, po drugi strani pa avto ima stropne ročaje zadaj, ki jih še v Tesli 3 zamanj iščeš. Sicer bi bil ta model super za drugi avto pri hiši.

Blinder
1 leto 9 meseci nazaj

Najcenejsi novi na avto.net je 15.350 €
Kot zanimivost, dnevnik je 5.4.2021 objavil clanek, kjer so navedli, da 12.990 € je cena s subvencijo.

cc09
1 leto 9 meseci nazaj

Ja, ker to je edini avto, ki se je podražal v zadnjem letu, a ne da.

Sicer je za tak denar boljši nakup rabljen leaf. Jaz imam raje nove avte, ampak v tem primeru dobiš pri leafu glih tolk veliko baterijo (z upoštevanjem da ni več nova), in neprimerno boljši avto. Tudi na zanesljivost te dacie ne bi stavil veliko.

chad
1 leto 9 meseci nazaj

To so lani oglaševali kot najcenejši električni avto za 12.990, a so se hecal

mrtwelvetrees
1 leto 9 meseci nazaj

Najbrž je ta cena brez baterije.

mrtwelvetrees
1 leto 9 meseci nazaj

Za 20.000 eur bo raje vsakdo vzel bencinsko Dačo.

 
Vrnitev odpisanih
Najmanjša električna zvezda