Izrazito drugačen
Zgodba se lahko začne s pretežno hipotetičnim vprašanjem, katerega izmed večjih in razkošnejših športnih terencev bi si omislili, če bi imeli približno sto evrskih tisočakov viška? Seveda, ob predpostavkah, da bi jih sploh namenili nakupu novega avtomobila ter da vam je takšen tip avtomobila všeč. S prvim pogojem sem v realnosti verjetno omejila populacijo na nekaj odstotkov, z drugo pa jo še dodatno oklestila …
Če jih razdelim bolj ali manj čez prst, se bo večina dobro situiranih zagovornikov klasike zapodila v salone Mercedes-Benza. Vsi (večno) mladi, ki si želijo pustiti nekaj več vtisa z dinamično vožnjo, bodo razmišljali o BMW-jih. Nekoliko bolj zadržani se bodo morda našli v Audiju ali, zadnje čase zelo aktualnem, Volvu.
Potem pa nam ostanejo še tisti, ki so dovolj samozavestni, da jim je bolj ali manj vseeno za reakcije okolice in se obenem ne vidijo v katerem izmed prej naštetih. Slednjim se zdi verjetno zanimiv nekoliko uporniški videz japonskega Lexusa in cenijo drugačen pristop, s katerim se pri znamki lotevajo svojih avtomobilov in kupcev. Ter, nenazadnje, v ospredje postavljajo udobje in umirjenost (hibridne) vožnje ob s strani potrošnikov večkrat potrjeni zanesljivosti te prestižne japonske znamke.
Poudarek na podrobnostih
Oblikovno Lexus RX sledi in nadgrajuje zgodbo manjšega NX, ki je bil ob uvedbi za znamko prelomen model, saj so se resno lotili večanja prepoznavnosti za tekmo s premijsko konkurenco. Na tem mestu Lexusu lahko priznam, da postaja vse drznejši in vse bolj provokativen, kar je prav osvežujoče. In kjer je NX začel, RX nadgrajuje – le v nekoliko bolj umirjenem, njegovemu rangu primernejšem tonu.
Poleg očitnih dimenzijskih prirastov se zdi še največja razlika v izbiri in obdelavi materialov notranjosti, še bolj, če sedimo v modelu z vrha ponudbe. Tudi zato sem že na začetku govorila o okvirno sto tisočakih viška, saj verjamem, da vstopni modeli v tem segmentu enostavno nimajo prave privlačnosti.
Dizel? Ni potrebe.
Podobno je moje mnenje o pogonu: Lexus RX je v moji (pa verjetno še v kakšni) glavi povezan s hibridnim pogonskim sklopom, čeprav imajo ob njem v ponudbi tudi turbobencinsko različico 200t. In da, za razliko od prestižne konkurence pri Lexusu ni nikakršne potrebe po uvedbi dizelskega modela.
Čar hibrida se kaže tako v umirjeni mestni vožnji, kjer se v območjih omejene hitrost lahko za določen čas prepustiš tišini izključno električnega pogona, kot tudi pri bolj dinamični vožnji. Glede na to, da ne gre za priključni hibrid, sta dolžina in hitrost izključno električnega načina zelo omejena, a mu tega ne štejem za slabost, saj kljub temu omogoča sprejemljivo kombinirano porabo. Slednje seveda velja ob primernem deležu počasnejše mestne vožnje. Skok na avtocesto in težja noga na stopalki za plin povsem spremenita naravo in porabo tega hibrida, triinpollitrski šestvaljni bencinski agregat pač ne more dati vsega od sebe brez primerne količine goriva.
A bo, ne glede na izbrani prednastavljeni vozni način (Eco/Comfort/Normal/Sport S/ Sport S+), vožnja z njim, na vseh podlagah in pri vseh hitrostih, v prvi vrsti udobna. Konec koncev so inženirji udobju vožnje namenili precej pozornosti, saj so se lotili tako hrupa in vibracij v notranjosti, kot tudi izboljšanja vodljivosti, udobja in stabilnosti na cesti, predvsem s pomočjo sistema variabilnega vzmetenja (AVS), ki nadzira dušilno silo blažilnikov v vsakem kolesu posebej. In prav to je eden izmed razlogov, da se vožnje z njim v vseh razmerah spremenijo v užitek, brez neželenih motenj iz okolja.
Pikolovsko
Običajno vožnja z novim Lexusovim modelom od mene v začetku zahteva malo več uvodnega privajanja, saj njihove rešitve nekoliko odstopajo od konkurenčnih. Edina točka, kjer nikakor ne najdemo skupnega jezika, je upravljanje izbirnih menijev informacijsko-zabavnega sistema s pomočjo miški podobnega vmesnika Remote Touch, ki je za moj okus premalo natančen, saj je včasih izbiranje po sicer logičnih menijih precej nerodno in zamudno. Hm, mogoče bi ga morala na test prevzeti za dlje časa? 😉
Ampak to je res bolj ali manj lovljenje podrobnosti, verjemite mi, da se ga zaradi vmesnika niti slučajno ne bi branila. Se pa, v primeru Lexusa in ostalih prestižnih konkurentov, vedno znova vprašam, kaj je pravzaprav tisto, kar dobro situirane kupce dokončno prepriča v nakup. In če ni vse odločeno že v trenutku, ko govorimo o znamki, si mislim – pa me popravite, če se vam zdi, da brcam v meglo – da sta res prepričljiv nastop svetovalca v salonu in zadosten manevrski prostor za barantanje o končni ceni veliko bolj pomembna od stvari, ki nas zmotijo na testih.
Prepletanje tradicije in napredne tehnike
Zame je ena največjih posebnosti Lexusovih modelov spoštovanje načel in tradicije japonske kulture, v kateri so našli navdih za oblikovanje, izbiro materialov, pristop k obdelavi in splošno filozofijo mojstrovin, ki so vsaka na svoj način hkrati prikaz naprednih tehničnih rešitev. Pri nekaterih, na primer hibridnem pogonskem sklopu, so uspeli zadržati status pionirja in vodje v industriji, pri drugih, kot so sodobna pomagala za večje udobje in varnost, pa se trudijo razviti svojevrsten celosten pristop in poskrbeti, da asistenčni sistemi ne bodo povečevali varnosti zgolj najbogatejših kupcev.
Pri Lexusu RX praktično ni nevtralnih odzivov, lahko vam je všeč ali pa niti najmanj. Name je pustil odličen vtis, tako z obliko kot tudi z vozniško izkušnjo.
Besedilo: Urška Radolović. Fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Mojster zena"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Pretežak je posledično večja poraba, slabši pospeški oz večja moč zato dražja registracija. Elektrika v takem avtu je brezveze, ker to ni mestni avto
ali ni registracija enaka za vse nad 130kW in 3.000ccm?
Ne, že dolgo je še kar nekaj različnih razredov nad 130 kw, vsaj pri nekaterih zavarovalnicah, cestnina je pa tudi še 3000-4000 ccm in potem najvišji razred je nad 4000 ccm.. Res pa da kdor si lahko kupi tak avto mu par stotakov na leto gor ali dol ne bi smelo predstavljati problema..
Poleg XC90 meni top Suv v rangu +/- 100k eur. Res je super, pa še hibrid!
Fenomenalne slike. Pohvale fotorgrafu/fotografinji.
Vse zasluge in pohvale Gašperju Pirmanu!