Po kultni MX-5, manjši mestni Mazdi2 ter vsakodnevno uporabni Mazdi3, je sedaj na svoj račun v testu prišel še njihov največji evropski model. Tako kot ostali, je bil obarvan v izstopajočo rdečo barvo, a tokrat z malenkostno posodobljeno barvno mešanico. Čudovito rdeča barva Soul Crystal je rezultat nove tehnologije robotskega barvanja, ki so jo poimenovali TakumiNuri. Priznam, že dolgo časa nisem videl, da bi avtomobil s takšnim veseljem vpijal sončne žarke in se obarval kot razžarjeno sonce. To barvo bi lahko nanesli na najgrši kos pločevine na štirih kolesih, pa bi bil zaradi nje videti bistveno lepše.
Sledi začrtani poti
S kombinacijo vpadljivega videza, dobrimi voznimi lastnostmi in prostorninsko nezmanjšanimi motorji japonski proizvajalec še vedno sledi svojim prepričanjem ter navsezadnje, kot eden redkih proizvajalcev, še igra na znane note. Pravzaprav to ni novost, brez popuščanja in s trmasto vnemo uporabljajo enak recept že od leta 2012, ko je na ceste zapeljala prva generacija CX-5.
Prvi model, ki je nosil oblikovni jezik Kodo in elemente tehnologij Skyactiv, je z vstopom v drugo generacijo zopet postal (oblikovni) glasnik sprememb. Po vsega petih letih obstoja je Mazdin najbolje prodajani model začel zaostajati za tekmeci, predvsem v smislu tehnologije, zato ni presenečenje, da so pohiteli s pripravo nove generacije, ki si bo zopet zaslužila naklonjenost kupcev ter se trudila ostati v vrhu po prodaji.
Brez prevelikega tveganja
A če bi za videz lahko rekli, da je smiselna in celo dovolj velika nadgradnja v primerjavi s predhodnikom, se zdijo ostale spremembe manjšega obsega. Zakaj spreminjati nekaj, kar deluje? Pri Mazdi so si očitno zelo resno postavili enako vprašanje in v grobem ohranili večino elementov, pri čemer so jih izboljšali in dopolnili.
Tako je na prvi pogled potniška kabina skoraj enaka kot pri predhodniku, a podroben pregled to hitro negira. Vse izboljšave so namenjene boljšemu počutju potnikov. Inženirji so ogromno časa namenili zvočnemu udobju, zaradi česa je masa vozila v primerjavi s predhodnikom zrasla za 50 kilogramov. Cena, ki jo je CX-5 morala plačati za akustična stekla prednjih vrat, debelejše vetrobransko steklo, kopico novih tesnil in precej dodatnih izolativnih materialov.
A rezultat je naravnost osupljiv. Res je, da 2,2-litrski dizelski agregat za dizla že tako ni pretirano glasen, a je prenos zvoka, vibracij in piša vetra v potniško kabino minimalen. Vsak, ki je kadarkoli sedel v dizelsko gnanem križancu in ga je zapeljal po avtocesti, ve, kako glasno lahko postane zaradi neaerodinamične oblike. No, tukaj ne. Kot da bi sedel v kinu, le da tukaj vožnje ne moti stalno šumenje vrečic z bonboni in škatel s kokicami.
Ko sem omenil ”izboljšave, namenjene boljšemu počutju potnikov” sem pravzaprav mislil na zadnjo klop z nastavitvijo nagiba naslona, nižji sredinski naslon, dodatne zračnike za zadnjo klop in celo ogrevanje zadnjih sedežev. Voznik bo cenil še ogrevanje metlic brisalca, nekoliko hitrejšo večopravilno enoto in barvni projicirni zaslon. Povezanost voznika z delovnim okoljem je tukaj na resnično visoki ravni. Škoda le, da je klimatska naprava postavljena prenizko in pri prilagajanju nastavitev hitro preneseš pogled s ceste v notranjost vozila. Tu pa tam jo zna zagosti tudi večopravilna enota, ki si kljub hitrejšemu procesorju na trenutke vzame preveč časa. Delno digitalizirani merilniki so sila pregledni in preprosti za uporabo, če pa se želi CX-5 v prihodnosti resneje zoperstaviti nekaterim premijskim tekmecem, bodo morali Mazdini inženirji pripraviti povsem digitalen zaslon pred voznikom in na nekaterih mestih zamenjati še kakšno na otip neprimerno plastiko.
Kot kombilimuzina
Kljub temu, da so motorji enostavno preslikani iz prejšnje generacije, se CX-5 zdaj lahko pohvali s sistemom vektorskega nadzora GVC, ki je del tehnologij Skyactiv za dinamičen nadzor vozila ter smo ga podrobneje spoznali že v novi Mazdi3. Skyactiv karoserija nove generacije pri CX-5 je za 15 odstotkov bolj vzvojno toga, kar prinese več udobja in izboljšano odzivnost. Skupek vseh izboljšav ni revolucionaren, a opazen in subtilen. Na koncu so vozne lastnosti na ravni kombilimuzin, saj je nagibanja karoserije presenetljivo malo. Zlahka zatrdim, da gre za enega vozniško najboljših križancev, ki skupaj s štirikolesnim pogonom predstavlja popolno izbiro za asfalt in teren.
Kjer štejejo rezultati
Mazda svoje kupce nagovarja s številnimi tujimi izrazi, kot so Jinba Ittai, Kodo, TakumiNuri in Skyactiv, ki postajajo vse bolj prepoznavni in svojevrstni zaščitni znaki znamke. Predvsem pa ima vsak izmed njih, kot tudi njihov skupek, oprijemljive rezultate. Morda CX-5 ni prva izbira evropskih kupcev, toda po le nekaj prevoženih kilometrih se lahko hitro prikrade med favorite segmenta.
K večji opaznosti zagotovo pripomore osvežen atraktiven videz, a se njeni aduti skrivajo povsod. Cenovno je pozicionirana v zlato sredino – od premijskih tekmecev (Audi Q5, Mercedes-Benz GLC in BMW X3), ki bi jih rada lovila, je krepko cenejša, po drugi strani pa je konkurenčna ostalim največjim tekmecem (Ford Kuga, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson, Nissan Qashqai, Renault Kadjar …), ki jim je nastavila visoko letvico.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Prava izbira"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Dober voz ! Mimogrede kok se kaj več plača cestnino zaradi višje prostornine motorja ?
sej je vse objavljeno…
do 1350 ccm 62
od 1350 – 1800 ccm 96
od 1800 – 2500 ccm 153
od 2500 – 3000 ccm 282
od 3000 – 4000 ccm 452
Lep avtek je, pa barva ji tudi paše. Samo jaz bi imel G165 in 2WD. ker ne potrebujem AWD. Samo po drugi strani bi pa raje vzel Mazdo 6 karavan G165 z revolution opremo, verjetno je še malo manj kot CX5…