Testi

Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTI (120 kW) 4×4 – Trendovska

Poraba 7,6 l/100km Največja hitrost 205 km/h Cena 41.150 eur
Plusi
  • štirikolesni pogon
  • atraktiven videz
  • prikaz in prilagodljivost potovalnih podatkov
Minusi
  • postavitev in odzivnost sledilne ploščice

Insignia gre v korak s časom. Začne se pri imenu Country Tourer, ki daje vedeti, da ne gre za “navaden” karavan. Nadaljuje z zunanjim videzom s pridihom robustnosti in stila britanskega podeželja (nemško podeželje namreč na prvo žogo ne zveni dovolj prefinjeno). Na koncu preseneti s svežino elektronskih pripomočkov, zaradi katerih se mi je za trenutek zazdelo, da sedim za svojim ThinkPadom.


Prvih pet minut

Glede na to, da sem si jo od zunaj in znotraj dodobra ogledala že v vožnji na jesensko predstavitev, to pravzaprav ni bilo najino prvo srečanje. V notranjosti me je pričakal pošteno očiščen voznikov delovni prostor, saj so pri Oplu zavezali usta vsem tistim, ki so se pritoževali nad velikim številom stikal in gumbov. Dvakrat 8-palčna, velik sredinski zaslon in nastavljiv digitalni prikazovalnik podatkov pred voznikom, se mi zdita pregledna in všečna; pohvalno je še, da se v menijih znajde celo slovenski jezik. Odveč pa ne bo niti dejstvo, da se lahko spoznavanja svojega sistema IntelliLink naučite s pomočjo video predstavitev, kar bo zelo všeč tistim, ki so se preko YouTubea naučili tako priprave popolnega biftka kot tudi igranja kitare.

Pa je vseeno drugače, ko prevzameš avto v test, saj je eden od prvih korakov spajanje bolj ali manj pametnega telefona in čiščenje starih potovalnih podatkov, kjer tega že niso storili. Se je pa našel šaljivec, ki je digitalni prikaz hitrosti prenastavil iz običajnih metričnih v malo manj uporabne imperialne enote mere. In ker bi varuhom reda težje pojasnila, zakaj se je po zadnji obširni kvalitativni prenovi Insignie občutek vožnje pri 40 miljah na uro zdel zelo podoben tisti pri 40 kilometrih na uro, sem se najprej pozabavala s to nepriliko. In spotoma “prehodila” večino obsežnih izbirnih menijev na voznikovem in centralnem prikazovalniku podatkov, kjer si vsakdo lahko dodobra prilagodi uporabniško doživetje svoje Insignie. A za to, razumljivo, potrebuje nekaj več časa.

Korak bližje osebnim računalnikom

Tipke na volanskem obroču so stara in zanesljiva rešitev, vrtljivi izbirni gumbi in zasloni na dotik pa čedalje bolj običajen del opreme za interakcijo potnikov z zabavno informacijskim sistemom. Po drugi strani sledilne ploščice v avtomobilih niso tako razširjene. Zato pa jo sama vsak dan dodobra predrsam na prenosniku in priznam, da sem v prvih trenutkih v Insignii imela prevelika pričakovanja.

Kljub temu, da upravljanje z drsenjem enega, dveh ali treh prstov ter izbiranje s pritiskom sledilne ploščice in stranskimi gumbi deluje bolj ali manj zanesljivo in postane z vajo bolj preprosto, seveda ne bi smela pričakovati odzivnosti osebnega računalnika. Drugi zadržek pri uporabi pa je nekoliko nesrečna postavitev na sredinski konzoli, saj je bila sledilna ploščica za mojo višino (170 cm) in posledično postavitev voznikovega sedeža nameščena nekoliko preveč zadaj.

Nove tehnologije so dobrodošle, še posebej če intuitivno sledijo izkušnjam z drugih področij življenja. Se bo pač zgodilo, da bosta vaša otroka bistveno bolje in lažje osvojila nastavitve družinskega avtomobila, ampak saj sta vas verjetno naučila že marsikaterega koristnega trika na vašem pametnem telefonu in tabličnem računalniku.


Po poteh, ne stranpoteh

Paket Insignie Country Tourer zajema vidne zunanje detajle, kot so zaščitni elementi karoserije in dvojna izpušna cev, 20 mm višji odmik od podlage ter nenazadnje štirikolesni pogon s prilagodljivim razdelilnikom navora. Ampak – saj te zgodbe ni treba ponavljati, kajne? Večina Country Tourerjev se bo premikala izključno po cestah, čeprav so pri nas nekatere zaradi slabega vzdrževanja že skoraj podobne terenskim poligonom. Morda kakšen makadam, utrjena gozdna pot, če bo lastnik bolj avanturistično nastrojen – za veliko večino voženj pa je še najbolj pomembno, da si človek lahko enostavno namesti stopnjo želene dinamike oziroma udobja v avtomobilu, kar je v našem primeru urejeno v trenutku z enostavnim pritiskom na gumb.

Kot je značilno za ta razred avtomobilov, je vozniku na voljo veliko število takšnih in drugačnih elektronskih pomočnikov. Od bolj prikritih, ki skrbijo za stabilnost na cesti in vskočijo v kočljivih situacijah, do drugih, ki vas in vse ostale relevantne udeležence uvrščajo v čas in prostor. Vidljivost, mrtvi koti, absolutna in relativna hitrost, položaj na vozišču in na zemljevidu, prometni znaki, ki ste jih morda spregledali – elektronika nadzoruje večino dogajanja, vi pa si z njo pomagate glede na lastne želje in potrebe.

V tvidu ali kolesarskem dresu

Kar mi je bilo pri Insignii všeč že od začetka, je njena kameleonska prilagodljivost različnim profilom kupcev. Čeprav si v Country Tourerju najlažje predstavljam aktivno družino, ki svoj prosti čas preživlja v naravi, jo bo za svojo brez zadržkov lahko vzel tudi elegantni par v srednjih letih. Še bolj zanimiva za širši krog kupcev je postala odkar je dostopna tudi s prednjim pogonom za skoraj štiri tisočake nižjo ceno. Ob takšni razliki se človek sicer že vpraša, koliko je zanj vreden štirikolesni pogon. Ampak, ali s tem Country Tourer ne izgubi svojega pravega čara?

Več na uradni strani.

Besedilo in foto: Urška Radolović

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Verjetno edina racionalna kombinacija pogona; samodejni menjalnik je sicer praktična izbira, a vas bo olajšal za dodatne tri evrske tisočake, medtem ko kombinacija močnejšega 143 kW biturbo dizelskega motorja in samodejnega menjalnika že v osnovi stane več kot štirideset tisoč evrov.
    8
  • Notranjost
    Všečna, lepo izdelana in praktično prilagodljiva. Podoba voznikovega delovnega prostora kaže precejšen premik naprej.
    9
  • Opremljenost
    Prej bi našla kakšno opcijo, ki bi jo mirne duše preskočila, kot tisto, ki sem jo v vožnji pogrešala.
    10
  • Vozne lastnosti
    Kljub velikosti je avto lahko obvladljiv in prilagodljiv terenu oziroma trenutnemu razpoloženju voznika, ki lahko enostavno izbira med prednastavljenimi načini vožnje. Za kakšno bolj dinamično vihranje čez ovinke ni najboljša izbira, vas bo pa priročno reševal, če vas bo iz kakšnega začelo zanašati.
    9
  • Gospodarnost
    Realno gledano ga ne morem označiti za gospodarno izbiro med družinskimi člani, saj je zaradi svojega avanturističnega predznaka tako dražji kot tudi težji in posledično porabi več goriva. Se pa zgodba nekoliko spremeni, če ga primerjate s konkurenti enakega značaja.
    7
  • Zmogljivost
    Po moči primerne, še posebej, če bi se držali zahtevnejših voznih podlag. Med vožnjo po avtocesti pa bi si kdo morda zaželel malo več moči, a mu zato še vedno na izbiro ostane stopnička višje.
    7
  • Sklep
    Kljub temu, da je Country Tourer nišna različica Insignie, daje modelu in znamki karakter, ki ga oba potrebujeta. Bodimo pošteni, brez začimb je tudi vsaka jed veliko manj okusna.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 41.150
dolžina × širina × višina (mm) 4.920 x 1.522 x 1.856
dovoljena masa vozila (kg) 2.140-2.440
emisija CO2 (g/km) 147
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.956
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.623-1.958
medosna razdalja (mm) 2.737
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 205
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 120 (163) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 350 pri 1.750-2.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,9
osnovna cena vozila (€) 34.680
pnevmatike 235/50 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,9/4,8/5,6
pospešek 0-100 km/h (s) 10,9
prostornina posode za gorivo (l) 70
prostornina prtljažnika (l) 540-1.530
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 83,0 x 90,0
zavore spredaj/zadaj prisilno hlajene kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

41 komentarjev za "Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTI (120 kW) 4×4 – Trendovska"


hnoda
10 leta 2 meseci nazaj

Tole je precej len motor, če vzamemo, da imaš za podoben denar na razpolago npr. Subaru Legacy 2.0 D z manjšo močjo (110 kW), večjo težo (1677 kg), pa vseeno dobiš za več kot sekundo boljše pospeške (9,6 s) ob enaki končni hitrosti in porabi ter jasno stalnim 4×4. Zame tu dileme ni.

10 leta 2 meseci nazaj

ahahahaha…samo bedaki in konji… OPELJ je pač zakon!-deal with it!

King1
10 leta 2 meseci nazaj

@tommy jah no res ne bereš strokovnih revij… kakšen poznavalec pa si? Ravno prebral en strokoven članek evropske revije, ki ni dojče proizvod in ja res…. Takle model insignie je na testu z večjim in dvakrat drazjem A6 allroadom pometla z njim v vseh kategorijah… Jah res je čas, da se sprijaznimo, da ni več svete trojice na vrhu ampak se jim je pridružil še opel!!! Tako, da prosim ljudje, da ne bomo živeli v zmoti… Trojice ni več ampak je sedaj sveta štirica…. Bravo opel!! lp

dennisCe
10 leta 2 meseci nazaj

tommy, očitno ne bereš nobenih strokovnih revij 😉

toMmy
10 leta 2 meseci nazaj

Tukaj si predvsem ti zafrustriran in nerazgledan. Konkurenca temu avtu so A4 Allroad, Passat Alltrack, 508 RXH. A6 Alltracku lahko tale Insignia konkurira le v tvojih opelovskih mokrih sanjah. 😉

 
Audi Q3 2.0 TDI Quattro – Uresničenje Steppenwolfa
Ford B-MAX Titanium 1.6 TDCi – Stvar inovacij