Pri francoski znamki so se po dveh letih od predstavitve nove generacije modela Kangoo le odločili, da tudi na slovenski trg pripeljejo njegovo potniško izvedenko, ki bo kupcem na voljo v različicah z bencinskim ali dizelskim motorjem. Največ zanimanja bo verjetno deležen Kangoo z dizelskim motorjem, ki že v osnovi prihaja solidno opremljen, a žal (upajmo, da le zaenkrat) brez možnosti samodejnega menjalnika.
Nov stari igralec na trgu
Kljub temu, da prvotni načrti francoske znamke niso vključevali prihoda potniške različica družinskega enoprostorskega modela v slovenske prodajne salone, so se pri uvozniku sedaj odločili drugače. Odločitvi so verjetno botrovale spremenjene razmere na trgu in odločitev rivalnih (predvsem Stellantisovih) znamk o ukinitvi tovrstnih modelov z bencinskim ali dizelskim motorjem – ti sicer v določenih primerih ostajajo na trgu v družinsko manj uporabnih gospodarskih različicah. Vsekakor Kangoojev prihod pomeni dobrodošlo gesto in verjamem, da bi lahko ob korektni cenovni umestitvi novi Kangoo postal prevozno sredstvo marsikatere slovenske družine.
Ljubljenec številnih
Renault Kangoo si je v 25 letih obstoja pridobil veliko število privržencev, ne samo v Sloveniji, temveč tudi drugod po svetu. Na Japonskem na primer že štirinajsto leto zapored poteka srečanje njegovih oboževalcev, letos pa si je več kot 5.000 obiskovalcev lahko ogledalo skoraj 2.000 primerkov vseh generacij. Srečanje so pri Renaultu izkoristili tudi za japonsko predstavitev podaljšane različice Grand Kangoo, ki so jo evropskim kupcem pokazali septembra v okviru salona mobilnosti v Munchnu. Zaenkrat sicer še ni znano, če bo Grand Kangoo prišel tudi v Slovenijo, verjetno pa bo odločitev temeljila tudi na odzivu kupcev in uvodnih prodajnih številk manjšega potniškega Kangooja.
Original
Kot je znano, je Renault Kangoo tehnološki dvojček Mercedesovega razreda T in Citana. Glede na to, da sem imel priložnost preizkusiti oba omenjena modela, moram priznati, da francoski original praktično v ničemer ne zaostaja za bratoma s simbolom premijske znamke. Kangoo se ni odrezal nič slabše niti glede voznih lastnosti, niti glede udobja, videza notranjosti ter razpoložljivosti asistenčnih sistemov za večjo varnost. Res je sicer, da so testnemu avtomobilu namenili širok nabor doplačilne opreme, a tudi brez te že v osnovi ponuja vse potrebno za dnevne poti.
Poudarek na prostornosti in uporabnosti
Glede na pripadnost segmentu večnamenskih družinskih vozil se seveda tudi tu ne moremo izogniti relativno visokemu položaju sedenja. A so pri Renaultu dovolj dobro poskrbeli za to, da nimaš občutka vožnje v kombiniranem vozilu, saj sta položaj sedenja in kot volana bližje osebnim avtomobilom. Podobno kot v Mercedesovih dvojčkih, tudi v Kangooju zložena zadnja klop omejuje položaj sprednjih sedežev – za mojih 180 cm je voznikov sedež v mejni legi, ki še omogoča kolikor toliko normalno sedenje in vožnjo, saj ga imam običajno vsaj za dve poziciji bolj nazaj.
Na splošno notranjost v nobenem primeru ne daje občutka cenenosti – ne zmoti tudi dobršna količina trde plastike, ki je zakrinkana z različnimi obdelavami. Ergonomija voznikovega delovnega mesta je dobra, vsa stikala in gumbi pa so logično razporejeni in na dosegu rok. Pri Renaultu še naprej ohranjajo fizične gumbe za nastavljanje funkcij klimatske naprave. Gumbi na volanu in obvolanski ročici pa omogočajo enostaven preklop med različnimi prikazi potovalnega računalnika in osnovni nadzor nad funkcijami multimedijskega sistema, kjer pa sem pogrešal vsaj vrteč gumb za nadzor glasnosti. Potovalnemu računalniku bi lahko namenili dodaten prikaz števca kilometrov in porabe, saj z le enim nimamo možnosti spremljanja dnevnega števila prevoženih kilometrov in recimo števila kilometrov od zadnjega točenja goriva ali dela poti.
Višina avtomobila in velike steklene površine omogočajo dobro preglednost v vse smeri, manevriranje pa je bilo v tem primeru olajšano še z vzvratno kamero in parkirnimi tipali, ki pokrivajo tudi bočne dele vozila. Ob zajetni prostornini prtljažnika, ki ga lahko povečamo s podrtjem zadnje sedežne klopi (deljivost v razmerju 1/3-2/3), je v kabini domiselno razporejenih kar nekaj odlagalnih mest in predalov. Informacijsko-multimedijski sistem poleg kabelske povezave omogoča tudi brezžično povezljivost mobilnega telefona za uporabo sistema Android Auto ali Apple CarPlay, sama kvaliteta zvoka pa je občutno boljša kot v obeh sorodnih modelih nemške premijske znamke – bravo Renault!
V znamenju varnosti
Potniškemu Kangooju so pri Renaultu namenili kar nekaj sistemov za pomoč vozniku, ki delujejo dovolj solidno, da ni potrebe po takojšnji uporabi tipke za izklop. Kljub odlični preglednosti se za koristnega izkaže opozorilni sistem pred vozili v mrtvem kotu, sistem prepoznavanja prometnih znakov v kombinaciji s spletno povezanim navigacijskim sistemom pa lahko opozarja na prekoračitve hitrosti in radarske kontrole. Nočno vožnjo olajšata dobra svetilnost novih žarometov LED in učinkovit ter zanesljiv sistem samodejnega preklopa dolgih luči.
Dizel mu pristoji
Pod motornim pokrovom testnega avtomobila se je skrival 1,5-litrski dizelski štirivaljnik s 85 kW, ki s svojim navorom in prožnostjo suvereno obvladuje maso vozila. Zato med vožnjo ni potrebe po prepogostem poseganju po prestavni ročici, kar velja tudi pri hitrejšem pospeševanju ob višjih hitrostih. Edina dizelska opcija na našem trgu se je izkazala z mirnim in dovolj tihim delovanjem, svoj značaj pa glasneje pokaže le ob hladnem zagonu. Pogonski sklop je poskrbel za ugodno porabo. Slednja kljub prevladujočemu številu kilometrov pri avtocestnih hitrostih in mestni vožnji na testu ni bistveno presegla šestih litrov na sto prevoženih kilometrov, v vožnji po omejitvah regionalnih cest pa je padla tudi pod pet litrov dizelskega goriva na sto prevoženih kilometrov.
Še pravočasno?
Čeprav se kupci, ki potrebujejo prostornejši avtomobil, vse bolj ozirajo k segmentu športnih terencev, prihod potniške različice Renaultovega Kangooja na slovenski trg vsaj malo popestri ponudbo večnamenskih in uporabnih modelov. Verjetno bo potrebno počakati vsaj nekaj mesecev, da bo jasno, če so kupci pripravljeni sprejeti nekoliko višje cene tudi v tem segmentu, saj slabih osemindvajset evrskih tisočakov, koliko je potrebno odšteti za osnovno različico z dizelskim motorjem brez dodatkov, sploh ni malo. A verjetno bomo tudi na slovenskih cestah že kmalu srečevali več potniških Kangoojev nove generacije, sploh če upoštevamo okrnjeno ponudbo preostalih znamk in prav tako visoke cene podobnih modelov.
Besedilo: Matjaž Zupančič. Fotografije: Urška Radolović, Matjaž Zupančič.
Mnenja uporabnikov
11 komentarjev za "Končno!"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Načeloma me ne zanima, ampak, to je odlična poteza Renaulta. Končno. Pa še avto mi je čisto OK. Sicer pa Nissan ponuja svojega klona za enak denar, dosti bolj opremljenega. Dizela pa mislim, da ni.
Nič bati …. cene bodo konkretno padle. Danes sem gledal id4 z 77kwh baterijo je 36000eur. Id3 z zelooo lepo opremo 32500. Tako, da tale gajbica bo 20000eur čez pol leta. Prodaja se je konkretno ustavila …. in prav je tako.
Kar se tiče avta pa ……… 10000 popusta bo še ker prodan.
Opažam, da predvsem rabljenim Id-jem lepo padajo cene (ajde, tudi pri novih so šle nekoliko dol), medtem ko jih ICE modeli še vedno zelo lepo držijo. Mislim, da to pove marsikaj. Pove tudi to, da iz enakega razloga takle Kangoo ne bo nikoli 20k. Ne rečem, da ne bo cenejši ampak toliko sigurno ne. Pač nova realnost.
To je efekt od Teslovega nižanja cen!
Kako je lahko ta pločevinka težka več kot 1.700kg?!
32k€ za 1.5 dci kangooja? :/
Boli jih kita, so šli kar x2 s ceno, da pomolzejo zveste kupce…
A dobiš danes kaj boljšega, podobne oblike, praktičnega in dizla ?
Caddy ter Ford “Caddy”
Točno to. VW in Ford imata tu ponudbo, Ford pripelje še Courierja, ki bo precej cenejši. Ne bo pa dizel. Nissan ima svojega Townstarja, ki je isti Kangoo z drugo značko. Potem je tu še Mercedes razred T in Citan Tourer. Pa Toyota Proace City Verso. Nekaj ponudbe zagotovo je, ta razred še ni mrtev, za razliko od velikih enoprostorcev kot so Sharan, Alhambra, Galaxy 🙁
Vedno bolj so mi všeč te gajbice. Ah staram se.
Nas je več takih…pri tem je dobro, da še obstajajo avti za take mlajše “fosile”.