Poraba 5,8 l/100km Največja hitrost 164 km/h Cena 30.242,92 eur
Plusi
  • preglednost
  • nizka poraba goriva
  • delovanje sistema MBUX
  • delovanje samodejnega preklopa dolgih luči
  • prostorna notranjost in veliko odlagalnih površin
  • bogat nabor varnostnih sistemov
Minusi
  • omejena nastavljivost sprednjih sedežev ob preklopljenih naslonih sedišč na zadnji klopi
  • samosvoje in občasno neučinkovito delovanje brisalcev v povezavi s tipalom za dež
  • zasnova zadnje police
  • težko odpiranje/zapiranje prtljažnih vrat
  • velikost notranjega vzvratnega ogledala
  • precej trde plastike v notranjosti

V družbi večnamenskih vozil je tudi nova generacija Mercedesovega Citana, ki ob tovorni oziroma gospodarski izvedbi Furgon z različico Tourer cilja med drugimi na družine z željo po uporabnem avtomobilu za vsakdanje potrebe in z dovolj prostora za aktivno preživljanje prostega časa ob vikendih. Če ima ob Renaultovi osnovi pri tem še Mercedesovo značko, ki naj bi zagotavljala določen nivo kvalitete, pa še toliko bolje.

Vsakdanje uporaben

Mercedes-Benz Citan (1)Priložnost sem imel preizkusiti edino dizelsko pogonsko opcijo potniške različice tega modela, saj je testnega Citana poganjal 1,5-litrski dizelski motor s 70 kW (95 KM) in 6-stopenjskim ročnim menjalnikom, ki je trenutno na voljo ob dveh izvedbah bencinskega motorja. Kasneje naj bi pri Mercedesu ponudili še možnost izbire samodejnega menjalnika, sam pa močno upam, da bo v kombinaciji z njim tudi izvedenka Tourer dobila močnejši dizelski motor s 85 kW, ki je sicer že na voljo pri tovorni različici Furgon.

V skladu s pričakovanji

Mercedes-Benz Citan (25)Primerno nastavitev voznikovega položaja sicer omogoča sedež, ki je bil v testnem vozilu nastavljiv tudi po višini. Kljub najnižji možni nastavitvi sedeža in ustreznem položaju volana pa se še vedno nisem mogel otresti občutka sedenja v kombiniranem vozilu – moram priznati, da sem, glede na izkušnje s modeli, ki jih v tem segmentu ponuja konkurenca, pričakoval večji napredek glede na prejšnjo generacijo v smislu približevanja zasnove potniške kabine občutku osebnega avtomobila. Preglednost je zaradi velikih steklenih površin in velikih stranskih vzvratnih ogledal dobra, medtem ko bi lahko bilo notranje vzvratno ogledalo za še boljši pogled nazaj vsaj malenkost večje. Nad ergonomijo voznikovega delovnega okolja nimam posebnih pripomb, saj so vsa stikala in gumbi logično razporejeni in lahko dostopni, obvolanska ročica na levi strani pa združuje funkcionalnosti upravljanja brisalcev, smernikov in preklopa dolgih luči. Za odlaganje različnih predmetov je, poleg police pod stropom, velikega predala pred sovoznikom ter predalov v stranicah vrat, na voljo še prostor v sredinskem naslonjalu za roke, medtem ko je telefonu namenjen prostor na površini pod prestavno ročico, kjer si lahko ob doplačilu omislimo možnost brezžičnega polnjenja.

Poskrbljeno za varnost

Ob predstavitvi novega Citana so pri Mercedesu poudarili, da želijo v skladu s filozofijo znamke tudi pri tem modelu izstopati z vidika varnosti, zato že serijsko ponujajo širok nabor varnostnih elementov in sistemov. Ob morebitnem trku bi za zmanjšanje njegovih posledic poskrbelo sedem zračnih blazin, testnemu vozilu pa so med drugim namenili še pomočnika za zaviranje v sili, opozorilo na premajhno varnostno razdaljo, sistem za ohranjanje voznega pasu in zaznavanje vozil v mrtvem kotu ter regulator in omejevalnik hitrosti. Od voznikovih pomagal bi pohvalil še delovanje sistema za samodejni preklop dolgih luči, medtem ko imajo brisalci s tipalom za dež svojo logiko delovanja, ki ni vedno v skladu s količino padavin in potrebo po obrisanem vetrobranskem steklu.

Kombinacija okretnosti in prostornosti z omejitvijo

Mercedes-Benz Citan (29)Novi Citan z dolžino približno 4,5 m ponuja okretnost med vožnjo in predstavlja soliden kompromis med prostornostjo in kompaktnostjo. Kljub višjemu položaju sedenja in razsežnosti kabine nimaš občutka, da te obkroža neukrotljiva količina pločevine, manevriranje pa so v testnem avtomobilu olajšala tudi parkirna tipala zadaj v kombinaciji s kamero, ki jo lahko vklopimo tudi med vožnjo naprej. S 517 litri prostornine prtljažnik v osnovi ponuja dovolj prostora tudi v primeru odhoda na večdnevna popotovanja, nekoliko pa se zadeva zaplete ob potrebi po prevozu daljših predmetov, ki zahtevajo preklop naslona zadnje klopi.

Deljivost naslona zadnje sedežne vrste je v razmerju 1/3:2/3, ob povečanju prostornine prtljažnega prostora na do 2.390 l pa omogoča tudi prevoz predmetov največje dolžine 170 cm. A v tem primeru zadeve niso več samoumevne, saj podrta naslonjala zadnje klopi s svojo dolžino omejujejo položaj sprednjih sedežev. V primeru da nam za prevoz daljših predmetov zadostuje že tretjinska širina, to sicer vpliva le na položaj sovoznikovega sedeža. Če pa potrebujemo celotno širino, največja možna oddaljenost voznikovega sedeža od volana in stopalk po moji oceni dovoljuje normalno vožnjo le osebam pod 175 cm višine. Sam sem bil s svojimi 180 cm višine namreč v tem primeru zelo utesnjen in si res ne predstavljam, da bi se v takšnem položaju odpravil na kakšno daljšo pot. Poleg tega naslonjal zadnje klopi ni možno zložiti zgolj z enostavnim preklopom, saj je zaradi višine naslonskega dela potreben tudi obvezen premik ozirom umik naslonjal sprednjih sedežev oz. sedežev v celoti in njihova ponovna (omejena) nastavitev.

S poudarkom na varčnosti

Mercedes-Benz Citan (32)Štirivaljni dizelski motor, poznan tudi iz Renaultovih modelov, postreže z mirnim tekom in prožnostjo v kombinaciji s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom. Kljub temu da od njegovih 70 kW moči ne moremo pričakovati čudežev v borbi z dobrimi 1.600 kg mase vozila, ki ji dodamo še voznika, potnike in prtljago, njegova zmogljivost povsem zadostuje za tekočo vožnjo ob ugodni porabi goriva. Poraba na testu je v povprečju dosegla 5,8 l na prevoženih sto kilometrov ob približno tretjinskih deležih vožnje pri avtocestnih hitrostih, po regionalnih cestah in mestne vožnje. Na avtocesti in v mestu se vrti med šestimi in sedmimi litri, pri vožnji v skladu z omejitvami regionalnih cest pa se motor zadovolji z dobrimi petimi litri dizelskega goriva.

Manko moči zaradi ugodnega navora občutimo le pri potrebi po pospeševanju nad 120 km/h in ob prehitevanjih, ki jih je potrebno kljub izbiri nižje prestave skrbno načrtovati, da bodo varna – ampak pri križarjenju s takšnim tipom avtomobilom se največkrat odločimo prehiteti le kakšen traktor.  Nastavitve podvozja so sicer nekje v skladu s pričakovanji, a se vseeno nisem mogel znebiti misli, da so pri nekaterih konkurenčnih modelih s predstavitvijo novih generacij dosegli več napredka tudi na tem področju. Čeprav je meja zdrsa ob malenkost bolj dinamični vožnji čez ovinke postavljena precej visoko, pa zaradi precejšnjega nagibanja in “plavajočega” občutka avtomobil (in včasih tudi kak sopotnik/ca) kar kriči po umirjeni vožnji, česar mu glede na njegovo namembnost ne moremo šteti v zlo.

Povezljivost opcijsko

Mercedes-Benz Citan (33)Doplačilni Mercedesov informacijsko-multimedijski sistem MBUX me je pozitivno presenetil z gladkim delovanjem ter intuitivno zasnovo menijev za uporabo in nastavitev večine funkcij avtomobila. Ravno pravšnja kombinacija uporabnosti zaslona na dotik in prisotnosti fizičnih gumbov, vključno z upravljanjem preko tipk na volanu, poskrbi za uporabnost z minimalnim odvračanjem voznikove pozornosti s ceste. Sistem omogoča preprosto povezovanje z mobilnim telefonom in možnost brezžične uporabe sistema Android Auto ter predvajanje različnih formatov glasbenih datotek iz USB medijev, ki jih priključimo preko priključkov USB-C. Žal pa celoten vtis zasenči močno podpovprečen zvok zvočniškega sistema, ki se ga ne da občutno izboljšati niti s spreminjanjem nastavitev izenačevalnika in spominja na zvok tranzistorjev iz preteklosti.

Ob pravem času na pravem mestu – morda pa res

Mercedes-Benz Citan tudi v drugi generaciji ostaja plod sodelovanja med Renaultom in Mercedesom in kljub preobleki nemške znamke ne skriva podobnosti s svojim tehnološkim dvojčkom. Vsekakor lahko računamo s tem, da bo kupcem tega razreda, ki še niso pripravljeni na prehod k elektriki, kamor silijo odločitve konkurenčnih znamk, ponujal uporabno in cenovno zanimivo alternativo – žal le v primeru izbire osnovnega modela, saj dodatki kaj hitro poženejo ceno v višave.

Ob trenutno skrčeni možnosti izbire tovrstnih modelov z motorji na notranje zgorevanje na trgu in odločitvi Renaulta, da na slovenskem trgu (zaenkrat) ne namerava pričeti s prodajo potniške različice modela Kangoo, Mercedes Citan trenutno (p)ostaja ena vse redkejših možnosti nakupa avtomobila tega razreda. Za tiste z željo po več prestiža (in z debelejšimi denarnicami), so pri znamki pred kratkim predstavili novi razred T.

Besedilo in fotografije: Matjaž Zupančič.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Edina dizelska opcija, ki je trenutno na voljo v potniški različici novega Citana, korektno opravlja svoje poslanstvo ob nizki porabi goriva in zadostuje za umirjeno vsakdanjo vožnjo. Kljub prožnosti se vseeno ne moremo izogniti pogosti uporabi prestavne ročice, zato upam, da bo kmalu v ponudbi napovedana 7-stopenjska avtomatika in zaenkrat še nenapovedana močnejša različica dizelskega motorja.
    7
  • Notranjost
    Notranjost je zasnovana predvsem s poudarkom na praktičnosti in manj na udobju, ki je nekako v mejah pričakovanega za ta segment. Mercedesova zasnova armaturne plošče z značilnimi zračniki in (doplačilni) sistem MBUX v tem primeru dodata občutek prestiža, ki ga pričakujemo od premijske znamke, kot je Mercedes. Kljub izvrstnemu delovanju informacijsko-multimedijskega sistema žal ne morem enako trditi za kvaliteto zvoka, ki je res podpovprečna.
    8
  • Opremljenost
    Pri Mercedesu poudarjajo, da ima novi Citan že serijsko vgrajeno vrsto sistemov za povečanje varnosti, testni primerek pa je imel na seznamu dodatne opreme obkljukanih še precej dodatkov in voznikovih pomagal.
    9
  • Vozne lastnosti
    V skladu s pričakovanji - solidno dušenje cestnih nepravilnosti zasenči preveč nagibanja v ovinkih, zato za blagor potnikov na zadnji klopi med ovinke raje peljite z določeno mero zadržkov (beri: počasneje).
    6
  • Gospodarnost
    Sicer ob pogledu na cenik ne moremo reči da je novi Citan družinam prijazen v vseh pogledih, a se bo njihovim denarnicam oddolžil vsaj z nizko porabo goriva.
    6
  • Zmogljivost
    Sedemdeset dizelskih kilovatov razveseljuje s prožnostjo in ponuja dovolj zmogljivosti za vsakdanje poti, a bi si za daljše vožnje, ki v veliki večini potekajo ob bolj naloženem avtomobilu, vseeno želel nekaj dodatne moči.
    6
  • Sklep
    Nova generacija Mercedesovega večnamenskega avtomobila v potniški izvedbi sicer ne more v popolnosti skriti tehnološke povezanosti s svojim francoskim bratrancem, a so mu pri nemški znamki kljub temu uspeli dodati svoj podpis. Glede na trenutno stanje na trgu ostaja ena redkih opcij v tem razredu, saj je tudi v potniških različicah še vedno na voljo z bencinskim ali dizelskim motorjem.
    7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 22.926,00
cena testnega vozila (€) 30.242,92
dolžina × širina × višina (mm) 4.488 x 1.859 x 1.800
dovoljena masa vozila (kg) 2.174
emisija CO2 (g/km) 141
emisijski razred Euro 6D - ISC -FCM
gibna prostornina (cm3) 1.461
kompresija (1:) 15,5
masa praznega vozila (kg) 1.636
medosna razdalja (mm) 2.716
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 164
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 70 / 95
največji navor (Nm pri vrt/min) 260
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,2
pnevmatike 205/60 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,4
pospešek 0-100 km/h (s) 15,5
prostornina posode za gorivo (l) 54
prostornina prtljažnika (l) 517 / 2.390
število valjev/ventilov 4 / 8
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Pod krinko"


1 leto 11 meseci nazaj

Toyota ima Lexus, Nissan ima Infiniti. Dacia pa ima Mecedes. 🙂

xxl
1 leto 11 meseci nazaj

Ta ti je pa res dobra 😀

mavrica
1 leto 11 meseci nazaj

vedno sem si želel novega mercedesa, mogoče se mi želja celo uresniči

xxl
1 leto 11 meseci nazaj

Dejansko kdo to kupi?

frgo
1 leto 11 meseci nazaj

to je za firme, ki že imajo cele flote mercedesovih tovornjakov in kombijev… za privat kupce to nima nobenega smisla

meganer
1 leto 11 meseci nazaj

Verjameš al ne … Ampak enega sem videl.

meganer
1 leto 11 meseci nazaj

Dacia z zvezdico za 30k 🙂

 
Pretirano
Izenačevanje