Nadgradnja
Če pri nemškem avtomobilskem proizvajalcu z modelom Citan Tourer ciljajo predvsem na kupce dostavnih vozil, ki jim ob nakupu tega modela ponudijo tudi možnost vsakdanje prostočasne uporabe, naj bi novi razred T ponujal vsestransko uporabnost bolj premijske narave za tiste, ki so za več udobja in (manjši) dodatek prestiža pripravljeni seči globlje v denarnico. Tokrat se mi je izpolnila želja, izražena že ob preizkušanju modela Citan, saj je bil testni razred T opremljen z močnejšo izvedenko 1,5-litrskega dizelskega motorja v kombinaciji s samodejnim menjalnikom. Pogonska kombinacija se je izkazala v skladu s pričakovanji in omogoča suvereno pospeševanje ter vožnjo brez napora, poraba goriva pa tudi ob priganjanju ostaja sprejemljivo nizka.
Mercedesov značaj
Podobno kot njegov malo manj premijski brat, je tudi novi razred T tehnološki dvojček Renaultovega modela Kangoo, ki so ga pri nemški znamki dodatno nadgradili skladno z višjimi pričakovanji njihovih kupcev. Hitro opazna izbira boljših materialov in bolj kvalitetna končna obdelava sicer dodata kanček značaja “pravih” avtomobilov znamke Mercedes-Benz, a v mojih očeh, poleg pogonskega sklopa, ki je bil v testnem vozilu, še največ dodane vrednosti ponuja informacijsko-multimedijski sistem MBUX, ki se, sicer žal tudi tokrat ob relativno slabi kvaliteti zvoka, izkaže z intuitivnim delovanjem in enostavno dostopnimi funkcijami ter možnostmi povezovanja.
Po pričakovanjih
Sedenje tudi v razredu T ostaja primerno značaju vozila, voznikov sedež je imel tokrat ob standardni nastavitvi višine in naklona še možnost električne nastavitve ledvene opore. Z ergonomskega vidika so vsa stikala in ročice logično razporejeni ter vozniku enostavno dosegljivi, upravljanje večine funkcionalnosti pa je možno tudi s pomočjo tipk na volanu, ki sicer zahtevajo nekaj privajanja, a se hitro oddolžijo z uporabnostjo. Tudi najnižja nastavitev voznikovega sedeža ne terja davka pri dobri preglednosti na vse strani, ki jo, poleg velikih steklenih površin, omogočajo še konkretna stranska ogledala, ki pa v testnem avtomobilu začuda niso bila električno zložljiva. Za lažje manevriranje so poskrbela še parkirna tipala spredaj in zadaj ter prikaz kamere ob vzvratni vožnji, avtomobil pa, kljub malenkost večjemu obračalnemu krogu v primerjavi s Citanom, ob vseh pomagalih ostaja dovolj okreten tudi v mestni gneči in na omejenem prostoru za manevriranje.
Vozne lastnosti ostajajo v mejah pričakovanj za takšen tip avtomobila, v primerjavi z manj prestižnim bratom je morda malenkost manj nagibanja v ovinkih in nihanja na cestnih neravninah, k čemur pa so najverjetneje svoj delež prispevala tudi večja, 17-palčna kolesa in “placebo” učinek, da nekaj pač mora biti drugače. Občasno zmoti občutek nekontroliranega plavanja v bolj dinamično odpeljanih ovinkih, ki pa je verjetno posledica (pre)mehkega volana in slabše povratne informacije, zato mu na ovinkastih cestah bolje pristoji umirjena vožnja.
Občutek prestiža
Že na prvi pogled (in otip) je opazna izbira mehkejših materialov in manj trde plastike v notranjosti, sedeži ponujajo več udobja, zaznavna kvaliteta pa je dodatno poudarjena z oblogo armaturne plošče iz imitacije usnja, s sijajnimi črnimi površinami (ki so odličen lovilec prstni odtisov) in dodatki iz kroma. Poleg police čez celotno širino zgornjega sprednjega dela kabine je v notranjosti dovolj manjših in večjih odlagalnih prostorov, naslonjalo zadnje klopi pa lahko zložimo v celoti ali pa v razmerju 1:3 oziroma 2:3 in ob povečani prostornini prtljažnika dobimo možnost prevažanja daljših predmetov. Žal pa se moramo tudi tu ob zloženih naslonjalih zadnje klopi sprijazniti z omejenim pomikom sprednjih sedežev. Pohvalno je, da pri Mercedesu kljub vsesplošnemu trendu digitalizacije še naprej ohranjajo fizične gumbe za nastavitev klimatske naprave in prezračevanja ter ogrevanje sedežev, prav tako pa je na “analogen” način še vedno možna nastavitev glasnosti in hiter prehod med glavnimi meniji sistema MBUX.
Informacijsko-multimedijski sistem MBUX je poleg (opcijske) navigacije ponujal povezljivost Mercedes Me in dodatne prikaze parametrov motorja med vožnjo. Zanimiva igrača za vse, ki so željni večjega vpogleda v zakulisje tehnike, med katere sodim tudi sam. Na osrednjem zaslonu lahko med vožnjo spremljamo prikaz sile pritiskov pedala za plin in zavor, prikaz parametrov delovanja motorja (moč, navor) v realnem času ali razširjen prikaz in analizo porabe. Sistem omogoča sočasen priklop dveh mobilnih telefonov preko povezave Bluetooth ter, ob upravljanju imenika, pogovorov in prikaza sporočil, omogoča tudi predvajanje glasbe s telefona. Za uporabo teh funkcij brez odvračanja voznikove pozornosti s ceste lahko učinkovito poskrbi še digitalna pomočnica, ki jo kadarkoli prikličemo z ukazom “Hey Mercedes”, a tokrat žal ni imela tudi možnosti upravljanja klimatske naprave. Za uporabo funkcij Android Auto ali Apple CarPlay je bilo potrebno v testnem avtomobilu telefon povezati s kablom preko USB vmesnika – dve vtičnici USB-C se nahajata nad panelom za brezžično polnjenje, dve, namenjeni potnikom na zadnji sedežih, pa sta na voljo tudi na zadnjem delu sredinske konzole.
Več “žmohta”
Močnejša različica dizelskega štirivaljnika ob določenih izboljšavah brunda po francosko v kombinaciji s 7-stopenjskim samodejnim menjalnikom z dvema sklopkama. Odlikuje jo miren tek, ob solidni zvočni zatesnjenosti pa dobro opravlja svoje poslanstvo. Od nje sicer ne smemo pričakovati športnih presežkov, a vseeno v vseh režimih vožnje vleče suvereno in usklajeno sodeluje z avtomatiko, ki se do določene stopnje pritiska pedala za plin zanaša na motorni navor, kasneje pa relativno hitro prestavi v nižjo prestavo in motor zažene v višje vrtljaje, v katere se ta z veseljem zavrti.
Ob spremljanju prej omenjenih parametrov motorja na osrednjem zaslonu sistema MBUX ob zmerni in tekoči vožnje po ravnem tudi ob avtocestni vožnji zadostuje (in uporabljamo) le med 29 in 40 kilovatov moči ter med 50 in 80 Nm navora, zanimivo pa je bilo spremljati občuten porast obeh vrednosti ob vključenem regulatorju hitrosti ob vožnji v vrhniški klanec. Sape mu ne zmanjka tudi pri višjih avtocestnih hitrostih, kjer se mu, tudi zaradi velike čelne površine avtomobila in posledično večjega zračnega upora, poraba nekoliko poveča. Ta je, po dveh tretjinah avtocestnih kilometrov ter tretjini po mestu in regionalnih cestah, na testu dosegla 5,9 litra, kar je – glede na maso vozila in nameščene zimske pnevmatike – soliden rezultat.
Dopolnjuje ponudbo
Mercedes-Benz razred T s svojo zasnovo in lastnostmi cilja na tiste, ki pričakujejo nekaj več in so za to pripravljeni dodatno odpreti mošnjiček. Ponuja dodatne možnosti individualizacije in prestiža, žal pa seznam dodatne opreme testnega vozila in manko nekaterih funkcij, ki jih v tem cenovnem razredu skorajda že štejemo za samoumevne in standardne (prilagodljivi regulator hitrosti, električno zlaganje stranskih ogledal, možnost brezžičnega priklopa za uporabo sistemov Android Auto in Apple CarPlay), kaže, da za višjo ceno in daljši seznam dodatkov ne dobimo vedno najboljšega izkupička.
Besedilo in foto: Matjaž Zupančič.
Mnenja uporabnikov
10 komentarjev za "Nadgradnja"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Ker Kangooja ni več bo Pošta Slovenije nabavila tole kot najbližji približek obstoječim vozilom za poštarje…cena sploh ni problem, bo pač flota 3x manjša.
Pišeš nekaj, kar ni res. Potniškega Kangoo-ja res da ni na voljo pri nas, je pa na voljo tovorna različica. Torej problema ni. No edini “problem” je, ali izberejo Kangoo-ja ali (cenejšega) Expressa.
Kangoo je sedaj express van, ki je samo v tovorni razlicici-jih je ze kar nekaj na cesti.
1.5 dci je zmogljiv dizelski motor? Se hecate vi gospodje?
V bistvu bi lahko bil 0.9T 😉
Danes srečal na cesti na AC Trojane. Vozilo pade v oči. Že zadek je nakaj posebnega, kaj šele vse ostalo. Konkureca (berlingo, combo, kangoo,….) mu ne sežejo niti do gležnjev.
Dacia z značko.
Za moje mnenje sramota za MB.
Tole dacia ravno ni. Je pa za tako ceno verjetno bolj smiselno nabavit B-ja, ki je pravi MB.
Korenine so iste pa kakorkoli obračaš.
Pa zakaj noben ne sikne, da je audi skoda ali pa da je bentley skoda?