Predstavitve

Škoda Octavia: slovenska predstavitev

Škoda Octavia je ena letošnjih najbolj vročih novosti. In, zagrete kot smo bili, nas je na poti v Brda pošteno ohladil sneg.


V razmerah, kot smo jih imeli danes, se je vsak lahko pošteno vprašal ali verjame avtomobilu, da ga bo varno pripeljal na cilj. In obratno, če smo pošteni. Pa je šlo povsem brez težav, po dežju, snegu in močnemu vetru.

Formalno je prva zvezda znamke Škoda z vidika varnosti že preverjena s strani Euro NCAP, ki ji je podelil prepričljivih pet zvezdic. Poleg tega vas bodo v naslednjih dneh gigantski plakati, s katerih “štrli” Octavijin zadek, prepričevali, da je njena velikost prerasla svoj razred. Saj ga je tudi morala, če ji je za ovratnik zasoplo pihal med drugim tudi novi Rapid. Njene zunanje dimenzije so neznatno nižje (-1 mm), malo širše (+45 mm) ter opazno daljše (+90 mm), najlepše pa je, da je zaradi dodatnega zmanjšanja prednjega previsa medosna razdalja skoraj 11 centimetrov daljša od prejšnje generacije.

Octavia se ponaša z obilico novosti, na primer z uporabo koncernske MQB modularne gradnje, najsodobnejšimi multimedijskimi informacijskimi sistemi, praktičnimi rešitvami v prtljažnem prostoru, novimi funkcijami udobja in pomočniki v vožnji, edinstvenimi varnostnimi funkcijami ter popolnoma novimi motorji.

Če začnem na koncu, bo pod pokrovom motorja za začetek šest agregatov, ki bodo povezani s 5- oziroma 6-stopenjskim ročnim menjalnikom ali 6- oziroma 7-stopenjskim DSG samodejnim menjalnikom. Med bencinskimi motorji tako najdemo 1.2 TSI v izvedbah s 63 kW ali 77 kW, 1.4 TSI z močjo 103 kW in 1.8 TSI moči 132 kW. Dizelski izvedbi v začetku zastopata 1.6 TDI s 77 kW ter 2.0 TDI s 110 kW moči. Kasneje se jim bodo pridružili še 1.4 TSI v CNG izvedbi (81 kW), pa 2.0 TSI in šibkejši (66 kW) ter močnejši 1.6 TDI (81 kW) za različico GreenLine. Glede na moč motorja se spreminja tudi serijsko podvozje: motorji do 110 kW imajo zadaj poltogo premo, močnejši pa večvodilno zadnjo premo.

V notranjosti bodo kupci lahko našli kar nekaj koristnih rešitev – od nabora “Simply Clever” dodatkov, kot so strgalo za led na pokrovčku goriva, predala za varnostni jopič pod prednjim sedežem, koša za odpadke, nosilca za večpredstavnostne naprave v sredinski konzoli, dvostranske preproge v prtljažnem prostoru (tam se lahko znajdejo tudi mreže, dodatni elementi za pritrjevanje ali zložljiva kljuka), do 230V vtičnice v zadnjem delu sredinske konzole, nove generacije sistema Climatronic ter novega modularnega multimedijskega informacijskega sistema MIB. V kratkem si bo moč omisliti tudi praktične rešitve za prilagajanje prostora kot sta na primer preklopljiv sovoznikov sedež ter vzvod za podiranje naslona zadnjih sedežev iz prtljažnega prostora.

Ob pregledu tehnologije velja omeniti izbiro voznega profila, ki vpliva na določene vozne zmogljivosti (servo krmiljenje, delovanje klimatske naprave in motorja) ter napredne varnostne dodatke v obliki asistenčnih sistemov (za prepoznavanje utrujenosti voznika, za pripravo potnikov pred trkom, za preprečevanje sekundarnega trka). Prilagodljivi tempomat bo poskrbel za samodejno uravnavanje razdalje do spredaj vozečega vozila, pomočnik za luči pa preklopil med dolgimi in zasenčenimi lučmi. Samodejni pomočnik za parkiranje bo prevzel različne načine redoljubnega zaustavljanja, sistem za prepoznavanje prometnih znakov pa poskrbel, da ne bomo spregledali prometnih napotkov. Nabor rešitev je res obširen, zato se v Octaviji nihče ne bi smel počutiti prikrajšan.

Tudi tokrat vas ne morem pustiti brez osnovnih podatkov o cenah. Osnovna bencinska izvedba 1.2 TSI Active vas bo olajšala za 14.690 EUR, osnovna dizelska 1.6 TDI CR Active pa za 17.290 EUR. Verjetno najbolj zanimiva bo kombinacija dizelskega motorja 1.6 TDI z opremo Ambition, ki se glede na moč motorja in izbiro menjalnika giblje od 18.990 EUR do 22.590 EUR.

Za konec še odgovor na zalogo, če se morda kdo sprašuje, zakaj je tokratna predstavitev tako obširna. Zaradi Škode Octavie me je za rokav letos pocukalo precej ljudi, saj je avtomobil s pohvale vrednim razmerjem med ceno na eni strani ter prostornostjo, občutkom solidne kakovosti, čistega oblikovanja, funkcionalnosti in prepričljive tehnologije na drugi strani. Zato ne dvomim, da bo našla veliko kupcev tudi v svoji tretji generaciji – še več od junija dalje, ko bo na voljo tudi Slovencem ljuba karavanska izvedba.

Več o Škodi Octavia na uradni strani.

Besedilo: Urška Radolović. Foto: Urška Radolović, Škoda.

Mnenja uporabnikov

12 komentarjev za "Škoda Octavia: slovenska predstavitev"


toMmy
11 leta 1 mesec nazaj

To bi tudi jaz rad preveril na eni lokalni razgibani cesti polnimi različnih jam 😀

xxl
11 leta 1 mesec nazaj

če je verjeti teh. podatkom,zelo dober avto,meni je najbolj zanimiv 1,4 TSI,cena je tako,tako,na meji spremljivega

RedBaron
11 leta 1 mesec nazaj

Mislim da s poltogo premo ni nič narobe. Vozil sem že nekaj avtov z poltogo premo, pa lepo sedijo na ceti, nekateri celo boljše od katerega s posamičnimi obesami zadaj. Treba se je zavedati, da octavia ni športnik, ampak družinski avto in tukaj je (dobra) poltoga prema dovolj. Seveda je pa pred nakupom najboljše preveriti v praksi, kako se obnaša octavia z poltogo premo in kako z posmičnimi obesami.

toMmy
11 leta 1 mesec nazaj

Kar se tiče zadnje preme, če grem na nek način opravičevat potezo same znamke, je dejstvo, da se velika večina Octavij z npr. 1.6 TDI ne bo prodala nekomu, ki bo želel brezkompromisno lego, ampak tistim, ki se hočejo poceni in zanesljivo vozit (čeprav bi po čipanju prav prišel multilink). Kdor si dejansko želi bolj dinamičnega avta, bo v štaru kupil močnejšo različico (vsaj na bolj razvitih trgih).

peroRS
11 leta 1 mesec nazaj

@yashica: to glede (slabega) zapiranja sovoznikovega predala sem tudi sam (takoj) opazil.

 
Audi A3 Sportback: slovenska predstavitev
Toyota RAV4: slovenska predstavitev