Od leta 2012 je Mazda prodala 4,5 milijona enot CX-5, kar dokazuje pomembnost modela za znamko. Kljub temu, da je bil že precej v letih, je bil tudi lani najbolje prodajani predstavnik znamke, ki je obenem zabeležila rekordno prodajo v globalnem smislu. Z novo generacijo si Mazda posledično obeta še več, ravno zato niso želeli ničesar prepustiti naključju; CX-5 je naredil kar nekaj korak naprej na praktično vseh področjih.
Nadgradnja oblikovnega jezika Kodo
Mazda s tretjo generacijo CX-5 nadgrajuje oblikovni jezik Kodo, predvsem pa še vedno stavi na funkcionalnost zunanje podobe, ki združuje aerodinamičnost ter všečen videz z vsakega zornega kota. Še vedno ne moremo govoriti o oblikovni revoluciji; CX-5 ohranja prepoznaven videz. Spremenjena je sprednja maska hladilnika, nekoliko večja sta žarometa, ki se zdaj nekoliko bolj zajedata v sprednja blatnika. Na odbijaču so še povečali zračne odprtine. Bočna linija je nekoliko bolj izražena, zadnja vrata pa večja, kar omogoča lažje dostopanje na zadnjo sedežno klop. Na zadnjih prtljažnih vratih je namesto logotipa napis Mazda, ob njem sta žarometa, podobna tistim na CX-60 ali CX-80, v odbijaču pa je dvojni zaključek izpušne cevi.
Poleg nekoliko bolj športnega videza je CX-5 je ključna dimenzijska rast modela. V dolžino je daljši za kar 11,4 centimetrov (4.690 mm), medosna razdalja pa je prav tako povečana za 7,6 centimetrov. V širino je pridobil 1,3 centimetra (1.860 mm).
Manj fizičnih stikal, večji zaslon na dotik
Potniška kabina je spremenjena v manjši meri kot zunanjost. Mazda sledi čiščenju armaturne plošče, zato je v notranjosti zdaj bistveno manj fizičnih stikal. Na sredini je 15,6-palčni zaslon na dotik z Googlovim operacijskim sistemom. Gre za največji zaslon, ki je bil vgrajen v katerikoli Mazdin model. Tudi pri vstopnih paketnih opremah bo zaslon še vedno razmeroma velik, diagonala manjšega bo merila 12,9-palcev.
Japonci so glede potniške kabine še precej skrivnostni. Za zdaj vemo, da so pred voznikom nameščeni 10,25-palčni digitalni merilniki. Zaradi dimenzijske rasti bi moralo biti na zadnji klopi bistveno več prostora za kolena, a uradnih številk zaenkrat ni. Vemo pa, da je prtljažni prostor daljši za 5 centimetrov in ima 2,5 centimetra več prostora v višino. Skupna prostornina se je tako povečala za 61 litrov na 583 litrov.
V Evropi bo sprva na voljo blagohibridni 2,5-litrski e-Skyactiv G. Gre za enak motor, kot je na voljo pri CX-30. Zamenjuje kar tri agregate, 2,0-in 2,2-litrska bencinska motorja ter 2,2-litrski dizelski motor. Še vedno bo na voljo štirikolesni pogon, sistemska moč pa se ustavi pri 104 kilovatih moči in 238 njutonmetrih navora. Šele leta 2027 bo na voljo povsem novi hibridni motor SkyActiv Z, ki ga pospešeno razvijajo.
Avtomobilizem.com (Foto: Mazda.)
Mnenja uporabnikov
8 komentarjev za "Mazda CX-5: večja in še bolj prestižna, predvsem pa drzna kot še nikoli prej"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Men je lepa, ampak škoda, da so podlegli pritiskom in umestili tablico na armaturko. Prejšnji dizajn z lepo integriranim ekranom mi je bil veliko bolj všeč.
Zgleda, da je to neki sodobni “must have” design. Kot, da bi nekdo pozabil lcd na armaturki… Glupo.
Ni šans, da bi tako velik zaslon vgradili v armaturko in na tej višini (manj moteč pogled na cesto).
Se bo treba navaditi.
Točno, “tako velik”. Zakaj pa ne bi vgradili še večjega? Mogoče obrnjenega s strehe dol?
Lahko da ga še bodo, zakaj ga še niso, pa je vprašanje za konstruktorje in predvsem tiste, ki tako rešitev požegnajo in spustijo v proizvodnjo.
Bolje ne bo nikoli, prilagoditi se je treba, ker se živcirati ne splača.
Žal, res je tako. Pa smo se smejali pred dvajsetimi leti ameriški “donk” sceni, kjer so poleg 30-32 colskih platišč z manj kot prst visokimi gumami tlačili v notranjost na vse možne prostore lcd-je (vrata, prtljažnik). Sedaj se temu tudi ostali svet približuje.
Meni vsi novi suvji izgledajo “kitajsko”. Copy-paste, z drugo značko.
Zgleda k en kitajc! Škoda, so mi ble Mazde, še posebej ta, včasih všeč.