MG naj bi v svojih električnih modelih že prihodnje leto pričel z vgradnjo novih baterij z elektrolitom v trdnem stanju. Na tej poti bo sledil sestrski znamki IM, ki v limuzini L6 že ponuja prvo generacijo tovrstnih baterij, razvitih v sodelovanju skupine SAIC in kitajskega tehnološkega podjetja Jiangsu Qingtao.
Baterije z elektrolitom v trdnem stanju prvič v cenovno dostopnejših modelih
Če se bodo načrti, ki jih je na avtomobilskem salonu v kitajskem mestu Chengdu predstavil izvršni podpredsednik družbe SAIC Yu Jingmin, uresničili po zadani časovnici, bo MG na tem področju prehitel številne rivale, vključno s Volkswagnom. Predstavniki obeh podjetij (SAIC in MG) sicer še ne razkrivajo, v katerem modelu znamke MG bodo baterije z elektrolitom v trdnem stanju najprej na voljo, niti podrobnosti samih baterij, ki bi lahko bile podobnih lastnosti kot tiste, vgrajene v modelu znamke IM. V modelu L6 so vgrajene baterije Lightyear z visoko energijsko gostoto (368 Wh/kg) in kapaciteto 133 kWh, 800-voltna arhitektura pa naj bi omogočala visoke moči polnjenja. Že dvanajst minut polnjenja naj bi zadoščalo za dodatnih 400 kilometrov vožnje, skupni doseg pa naj bi znašal preko 1.000 kilometrov, merjeno po kitajskem normativu CLTC.
Pričetek novega obdobja baterijsko gnanih električnih modelov
Vsekakor poteza skupine SAIC in znamke MG najavlja pričetek širše implementacije nove tehnologije baterij tudi pri drugih proizvajalcih električnih vozil. Dolgoročno gledano naj bi njihova proizvodnja in uporaba omogočala do 30-odstotne prihranke v primerjavi s stroški izdelave in uporabo litij-železo-fosfatnih baterij. Yu Jingmin je še razkril, da načrtujejo uporabo baterij z elektrolitom v trdnem stanju tudi pri prihodnjih električnih modelih njihovih znamk Feifan in Roewe ter obenem potrdil novembrski prihod modela MG S5 v kitajske prodajne salone.
Avtomobilizem.com (Vir: Autocar. Foto: MG.)
Mnenja uporabnikov
13 komentarjev za "Prvi električni model MG z baterijami z elektrolitom v trdnem stanju že prihodnje leto"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
To je spet na silo neka nova tehnologija SSB, ki bo v roku 2 – 3 let dobila najmanj 5 posodobitev baterij. Good luck tistim prvim, ki bodo kupili.
EV danes kupiš, naslednje leto pa je že zastarel, kot telefon.
V čem je problem, če se voziš nekaj let z “zastarelo” tehnologijo?
Prvi problem tega, da se voziš z zastarelo tehonologijo je padec vrednosti. Vprašaj lastnike Audijevih e-tronov kako je s tem. Sicer pa pri EV bo še toliko bolj smiselni operativni najem vozil za fizične osebe. V tujini je to že praksa, hvala bogu počasi to prihaja tudi v Slovenijo.
V primeru baterij je lahko velikanska. Tako velika, da rabljenega nihče več ne bo hotel kupit. Vsak bo raje iskal EV z baterijo z elektrolitom v trdnem stanju.
Če kdo še ne ve, marsikaj se spreminja zraven tega, da ICE zamenjaš z EV. Pač nekateri s(m)o bolj leseni, drugi manj.
Že doslej je bila agenda, da postaja avto potrošna dobrina z (rentabilno) življensko dobo, ki se pomika proti garancijski dobi, z EV pa to dobiva še pospešek.
Na kratko: To pomeni, da je avto narejen za prvega lastnika, naslednjemu pa se ne bo več splačalo popravljati, ker 1. bo predrago, 2. temu ne bo namenjeno.
Ampak potem spet nismo zeleni, ker na tak način ustvarjamo vse več in več smeti namesto, da bi bile stvari malo bolj trajne. Kot da že ni dovolj, da tako počnemo z belo tehniko, telefoni in še čem, bomo sedaj na enak način počeli še z avti? Zelena agenda se na tej točki razblini kot milni mehurčki..
Res je tako. Ker drugače ne gre,
Lahko se tolažimo, da vsaj reciklaža nekaj opravi.
To ni čisto res da drugače ne gre. Verjamem, da bi se dalo električna vozila tudi hardwaresko posodobiti kot se da ostale električne naprave. Torej staro baterijo ven, novejšo notri. Staro baterijo, v kolikor ima še uporabno kapaciteto (tudi če je le-ta 50%) se lahko uporabi na sekundarnem trgu kot hranilnik energije. Seveda bi v tem primeru bilo potrebno pripraviti shemo primernih podjetij in krožne uporabe teh baterij ampak zagotovo je to izvedljivo. Torej ti nekaj malega doplačaš za novejšo baterijo, stara baterija pa gre svojo pot ponovone uporabe.
Marsikaj se da, dokler ne bodo lobiji in kapitalisti vsega umetno pokvarili. In zato pravim, da drugače ne bo šlo.
Updejti so že sedaj bolj kratkega daha – dokler traja support deluje, potem pa te zaradi prestare” tehnike “odreže” in hočeš-nočeš hop po novo vozilo.
Dobro bo videti sistem menjave baterije (najbrž bo vsak model imel drugače) in strošek menjave.
Seveda bo sčasoma tudi “pod kozolcem” dovolj dela, zagotovo bo tudi več požarov zaradi laičnega rokovanja in zaradi poceni kitajskih kopij, ko bodo (nedvomno bodo) na voljo.
Saj verjetno točno to bo. Prvi poskusi tega že obstajajo.
Baterije se bo porpavljalo in menjali moduli.
To se že dela … samo “janez” tega še ni dojel.
Ko bo veliko tega boš dal kot sedaj za malo vecji servis in bo urejeno.
Morate pa vedeti, da vsak vaški majstr bo strogo proti.
Ker pac ne bo mel kaj delat. Pustimo zavorne ploščice.