Avtomobilske proizvajalce z letom 2025 čakajo še strožji emisijski cilji. Leta 2024 mora biti povprečen izpust vseh modelov, ki jih proizvajalce proda, 116 gramov na kilometer, leta 2025 pa se bo ta številka znižala na 94 gramov na kilometer.
95 evrov za presežen gram
“Če (prodaja) električnih vozil ostane na današnji ravni, bo evropska industrija morda morala plačati 15 milijard evrov kazni ali opustiti proizvodnjo več kot 2,5 milijona vozil. Hitrost povečevanja prodaje električnih modelov je na polovici, kot bi jo potrebovali za dosego ciljev, ki bi nam omogočili, da ne bi plačevali kazni,” je za radio France Inter komentiral zadnje dogajanje de Meo, predsednik Evropskega združenja proizvajalcev avtomobilov (ACEA) in izvršni predsednik skupine Renault.
Kazni so lahko izredno visoke, saj bo proizvajalec primoran plačati 95 evrov za vsak presežni gram ogljikovega dioksida, vse skupaj pa se pomnoži s številom prodanih avtomobilov. Nekateri bi lahko zaradi tega plačali več sto milijonov kazni.
“Vsi govorijo o letu 2035, kar je čez deset let. Toda vsi bi morali govoriti o letu 2025, saj se že tukaj borimo. Morajo nam dati nekaj manevrskega prostora. Postavljati roke in kazni brez prilagodljivosti je zelo, zelo nevarno,” je še dodal de Meo in opozoril na neživljenske pogoje Evropske unije
Če želijo avtomobilski proizvajalci dosegati zastavljene cilje Evropske unije, bodo morali znatno povečati prodajo baterijsko-električnih in hibridnih modelov. Kot so zapisali pri analitični hiši Dataforce, sta trenutno od emisijskih ciljev najbolj oddaljena Volkswagen in Ford. Najbližje doseganju teh ciljev je Toyota, ki proda malo baterijsko-električnih modelov, a izredno veliko hibridnih modelov. Do zdaj sta evropske zahteve dosegla le dva, Geely in Tesla.
Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: Volkswagen, Renault.)
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Zaradi zgrešenih evropskih emisijskih ciljev se proizvajalcem obetajo milijardne kazni"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Neverjetno kako EU pljuva tu v lastno skledo, po drugi strani pa želi Kitajcem nabiti davke. Ne vem kaj bodo počeli ti kravatarji v Bruslju potem, ko bo pocrkala vsa industrija? Imeli bomo zeleni prehod v pravem pomenu besede.
Harakiri. Sicer pa, namesto da plačajo kazni, naj raje spustijo cene, saj je izguba v vsakem primeru. Naj vsaj kupec ima kaj od tega.
a nima VW samo v nemciji 50.000 neprodanih avtov?