Novice

Novo zategovanje pasu? Tudi Stellantis z občutnim padcem prihodkov.

Prihodki Stellantisa so v tretjem četrtletju leta upadli za 27 odstotkov, predvsem na račun zmanjšane prodaje na vseh pomembnejših trgih.

Prihodki so padli na 33 milijard evrov neto, s tem pa je Stellantis zgrešil napovedi analitikov, ki so napovedali prihodke v višini 35,9 milijarde evrov neto. Največje padce prodaje so zabeležili v Evropi in Severni Ameriki, kjer si predvsem želijo zmanjšati nakopičene zaloge modelov.

Pričakovan padec sprožil vrsto ukrepov

V zadnjih mesecih je Stellantis pričel reševati težave, ki so se jim nakopičile v tekočem letu. Še pred uradnim razkritjem poslovnih rezultatov je Carlos Tavares, izvršni predsednik skupine, zamenjal nekaj direktorjev v Evropi in čez lužo. Zaradi težav s kvaliteto so opravili nekaj vpoklicev, še vedno pa jim težave povzročajo dvigi cen modelov, ki so višje kot pri konkurentih.

b40d958d61bf601e7274653ef2d4c898
Carlos Tavares se bo leta 2026 upokojil, a ga pred tem čaka še kar precej dela.

Jeep in Fiat sta tretje četrtletje ponovno zaključila s padcem prodaje, daleč največji padec, kar 36-odstotni, je bil zabeležen v ZDA. Še vedno se nadaljuje čiščenje zalog – samo v oktobru so znotraj Stellantisa zmanjšali količino zaloge za 80 tisoč enot, zadnje četrtletje pa pričakujejo optimistično. Velika pričakovanja imajo za Citroënov C3 in Peugeot 3008. Prav tako nameravajo samo v tem letu na ceste poslati 40 baterijsko-električnih modelov. A kljub temu bo največji izziv zmanjšati produktne zamude in prilagajati cene modelov glede na konkurente.

“Medtem ko ukrepi v tretjem četrtletju obravnavajo kratkoročne težave z zalogami na ameriškem trgu in bi lahko novi modeli pomagali Stellantisu stabilizirati prodajo leta 2025, še vedno potrebujemo novo dolgoročnejšo strategijo,” je zapisal Harald Hendrikse, analitik pri podjetju Citi.

Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: Stellantis.)

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Novo zategovanje pasu? Tudi Stellantis z občutnim padcem prihodkov."


xxl
1 mesec 8 ur nazaj

Na vse mogoče pomislijo, samo ne, da bi znižali cene na raven pred covidom.

cashy
26 dni 6 ur nazaj

jaz bi se povsem rad strinjal s teboj. Je pa vprašanje, če imajo tudi zaposleni še vedno plače kot pred covidom. Če da, potem je tvoj predlog povsem na mestu. Če pa so plače višje (vsaj pri nas so praktično povsod višje kot pred covidom), bo pa to težko uresničljivo.

Firediver
25 dni 16 ur nazaj

Dejte upoštevati še inflacijo, to je pa vsekakor objektivna (neizpodbitna) okoliščina.
Mimogrede, špekuliram, da bo VW ugasnil dve tovarni tudi zato, ker ne more zagotoviti “ustrezno” višjih plač. Pač bodo zaposleni izgubili delo – je to po vaše bolje ali slabše od imeti delo z nizko plačo?

Da se razumemo: Tudi jaz želim vsem visoke plače in obenem nizke cene avtov.
Hudič pa je, da se to medsebojno izključuje.

 
Kodiaq RS s poudarjenim dinamičnim značajem
Tavares znova žuga: Maseratijeva prodaja strmoglavila za 60 odstotkov