Ameriški proizvajalec električnih avtomobiliov Lucid Motors je sicer najbolj znan po leta 2021 predstavljenem modelu Air. Lucid Air je eden od električnih modelov z najdaljšim dosegom, saj z enim polnjenjem omogoča preko 800 kilometrov vožnje, zato morda zgornja izjava direktorja kar nekoliko preseneča.
Na to pot naj bi se v prihodnosti podali tudi pri sami
Lucid Motors ima poleg limuzinskega modela Air v ponudbi še model električnega športnega terenca Gravity, prihodnje leto pa naj bi predstavili novega električnega križanca s ceno pod 50.000 evri. V intervjuju za enega od avtomobilističnih portalov je izvršni direktor znamke Peter Rawlinson razkril, da bodo najverjetneje tudi sami v prihodnosti predstavili model z dosegom ranga 300 kilometrov. Ta bo zasnovan na novi platformi, ki bo med drugim predstavljala tudi osnovo cenovno dostopnejših modelov srednje velikosti.
Ob razviti mreži polnilnic ni strahu pred krajšim dosegom
Kot poudarja Rawlinson, bo v prihodnosti ob razviti mreži polnilnic bistveno manjši strah uporabnikov električnih vozil pred prekratkim dosegom tudi na daljših poteh. Glede na statistike namreč povprečni uporabnik električnega avtomobila ne prevozi več kot 70 kilometrov dnevno, zato je vodilni mož Lucid Motors mnenja, da je v tem primeru najbolj ugodna možnost počasnega polnjenja preko noči. Dodaja še, da bi bilo poleg hitrih polnilnic, ki v kratkem času omogočajo polnjenje baterij in pridobitev dodatnega dosega, potrebno več vlaganj tudi v mrežo počasnejših polnilnic z izmeničnim tokom, ki so ustreznejše za namestitev na lokacijah, kjer ljudje puščajo avtomobile za daljši čas – predvsem v stanovanjskih kompleksih in na pisarniških območjih – in ni potrebe po hitrem polnjenju.
Rawlinson še napoveduje, da bi za Lucidov model z dosegom okrog 300 kilometrov zadostoval baterijski paket kapacitete 30 kWh, po možnosti z litij-železo-fosfatno (LFP) kemijsko sestavo, kar bi v prihodnosti omogočilo znižanje cene baterijskega paketa s sedanjih 20.000 do 25.000 dolarjev na približno desetino tega zneska. Podobnega mnenja so tudi pri znamki BMW, kjer poudarjajo, da je povečevanje učinkovitosti pomembnejše od večanja kapacitete baterij, saj te občutno povečujejo ogljični odtis električnih avtomobilov.
Avtomobilizem.com (Vir: Inside EVs. Foto: Lucid Motors.)
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Tristo kilometrov dosega zadostuje veliki večini uporabnikov električnih vozil"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Za nek mestni avto je teh 300 km dometa vsekakor dovolj. Težava je v večjih vozilih, ki naj bi bili prvenstveno namenjeni daljšim relacijam (večji družinski avti, potovalni kombiji ipd.). Težava je tudi ta, da začne domet izdatno padat v manj ugodnih pogojih kot je npr. vožnja po AC, mraz, klanec ali različne kombinacije naštetega. In dokler ti tehnologija, kot tudi infrastruktura ne omogočata, da bi z EV pokril vseh spektrov uporabe, se enostavno ne bi smeli iti nekih časovnic glede prepovedi ICE.
Prav zanimivo bi bilo razkriti, koliksna je povprecna letna hitrost voznje velike vecine uporabnikov avtomobilov in vprasati proizvajalce, zakaj izdelujejo vozila, ki zlahka presezejo 200 km/h.
Od viska ne boli glava, ko ga potrebujes. Tukaj in tam.
“Kot poudarja Rawlinson, bo v prihodnosti ob razviti mreži polnilnic bistveno manjši strah uporabnikov električnih vozil pred prekratkim dosegom tudi na daljših poteh.”
Se popolnoma strinjam, ko bo razvita mreža polnilnic. In nič prej. Do takrat se bomo morali prilagajat drugače (večji doseg, hibrid, ICE). Amapk ko se bomo navadili na dolge dosege, nihče ne bo hotel iti na manjši doseg.
Včasih so tudi bile bencinske precej redko postavljene in še pogosto je zmanjkalo goriva na njih. In je bilo obvezno imeti doma vsaj 10l kanister na zalogi. Se še spomnite tankanje na bone in vožnja par/nepar številke.
Za SLO razmere je za veliko večino dovolj 150km realnega dosega (polnjenje baterije med 10-80%) Če bi imeli vsi v službi možnost polnjenja na počasni izmenični tok, recimo 2,5 ure, lahko ta doseg še zmanjšaš.
Problem nastane, ko imaš nujno obveznost na daljšo relacijo. Potem se boš na vsako uro ustavljal za 20-30min.
Pred časom sem že omenil eno alternativo za podobne primere. Del baterije bi se lahko odstranila na enostaven način (podobno kot si lahko sam menjaš felno na avtu). Za vsakdanjo uporabo bi imel doseg 150km, za daljše potovanje bi dodal drugi del baterije in podaljšal doseg za 100km.
Imaš en kup prednosti pri dodatni bateriji:
– služi ti kot hranilnik energije za celotno hišo,
– imaš vedno rezervo doma, če se ti kaj zalomi in nimaš časa polnit, pozabiš, ali zmanjka elektrike,
– standardizirana baterija je prenosljiva na drug avto. Ena baterija dovolj za dva ali tri avte pri hiši. Ko menjaš avto, ti ostane baterija za nov avto (prišparaš vsaj 5.000€ pri menjavi avta),
– avto ti bo hvaležen z manj teže in tudi bolj varen,
– na takšen način bi lažje zaživela raziskave o avtomatskih (robotiziranih) menjavah baterij med potjo,
– …
Se strinjam, ampak, za vzpostavitev takšne infrastrukture bodo potrebna desetletja, vsaj v SLO.
Ja, 300 km po avtocesti s 150km/h pri -10 stopinjah. Vse ostalo je fijakanje po mestu in živčnost kje boš našel prosto in delujočo polnillnico.
Res pogosto je -10 stopinj. Če bo v tednu, ki prihaja, bo prvič (in zadnjič) to zimo. Tudi lani je bilo samo dva ali tri dni, sredi januarja. In takrat gredo vsi na pot in se vozijo 300+ km.