Predstavitve

Peugeot z novim samodejnim menjalnikom prodira v vse avtomobilske razrede

Predstavitev: samodejni menjalnik EAT6

Peugeot želi z uvajanjem samodejnega menjalnika v vse avtomobilske razrede spremeniti vozniško percepcijo in ovreči mite, ki so se skozi leta oprijeli samodejnih menjalnikov. Najnovejšo generacijo 6-stopenjskega samodejnega menjalnika smo dodobra preizkusili na kar šestih modelih: 208, 308, 308 SW, 3008, 5008 in 508 RXH.

Brez dvojne sklopke

eat6
Samodejni 6-stopenjski menjalnik EAT6

Peugeot dopolnjuje ponudbo ročnega menjalnika z dvema samodejnima menjalnikoma. Medtem ko se robotizirani umika iz ponudbe, prihaja v ospredje klasični samodejni menjalnik s hidravličnim pretvornikom navora. Originalna zasnova izhaja iz začetkov štiridesetih let prejšnjega stoletja, njegovi poglavitni prednosti pa sta gladko prestavljanje brez spuščanja plina in preizkušena tehnologija.

Na vprašanje, zakaj ne posegajo po novejši tehnologiji dvosklopčnih samodejnih menjalnikov, so odgovorili kratko in jedrnato: klasična zasnova naj bi bila bolj zanesljiva, njen razvoj je cenejši ter je v Evropi tudi bolj razširjena. Klasični samodejni menjalnik z eno sklopko ima nameščenih več kot polovica vozil, preostali delež si razdelijo dvosklopčni, CVT in robotizirani menjalniki.

Tri poglavitne razlike

Samodejen 6-stopenjski menjalnik oziroma krajše EAT6 je z vstopom v tretjo generacijo pridobil številne novosti, a so najbolj pomembne tri poglavitne rešitve. Sam bi izpostavil novi računalnik prestav Quickshift, ki v primerjavi s predhodnikom poskrbi za 40 odstotkov hitrejše prestavljanje. S pomočjo kompaktnega toroidnega konverterja in izboljšanega filtriranja olja je odziv menjalnika izpopolnjen. Tretja ključna novost je znižana povprečna poraba goriva, ki jo dosegajo s 50 odstotkov manjših notranjim trenjem, izboljšano sklopko in novim hidravličnim distributorjem olja.

Čas za rušenje mitov

DSC_6222

Ne le, da želi Peugeot z uvajanjem samodejnega menjalnika v vse avtomobilske razrede strankam približati to tehnologijo, hkrati želijo podreti številne mite, ki so se oprijeli samodejnih menjalnikov.

Naj naštejem le nekaj najbolj pogostih, v katerih bo marsikdo prepoznal izjave koga bližnjega. Pri meni je to zagotovo oče, do nedavnega najbolj zagret uporabnik ročnih menjalnikov, dokler ni z mojo pomočjo uspel spoznati prednosti novodobnih samodejnih menjalnikov. Pred tem je tudi sam verjel številnim zgodbam o tem, da so avtomatiki namenjeni le dražjim vozilom, da so krivci za bistveno večjo porabo, da je vožnja z njimi je dolgočasna, vzdrževanje pa bistveno dražje. Mogoče včasih, zdaj pa to ne drži več.

Večina mitov se razblini v trenutku, ko sedemo za volan avtomobila z dobro zasnovanim samodejnim menjalnikom, kar novi proizvod Peugeota zagotovo je. Na premišljeni trasi sem v šestih modelih z nameščenim različnim motorjem prevozil tako klance kot tudi spuste, ravnine in zavite ceste. Pot nas je peljala od Ljubljane, preko Velikih Lašč do Kolpe, od tam smo pot nadaljevali do Dolenjskih toplic in jo zaključili v Mokronogu.

Povsem dovolj, da sem se prepričal o suverenosti novega samodejnega menjalnika v vseh preizkušenih modelih. Morda kdo podvomi o njegovi uporabnosti v najmanjšem 208, a je z njim manevriranje po mestu manj naporno in bolj varno.

632 evrov

Tokrat v predstavitvi ne govorimo o novih modelih avtomobilov, zato  nima smisla navajati njihovih cen. Bolj pomemben se mi zdi podatek, da je na primer pri modelu 308 potrebno za vozilo s samodejnim menjalnikom doplačati le 632 evrov, pri ostalih pa se doplačilo giblje v zneskih okoli 1.000 evrov.

Presenečeni? Malo tudi jaz. Morda bo zanimiva cenovna politika poskrbela za povečanje prodaje samodejnih menjalnikovin obenem dvignila razširjenost ter poznavanje uporabne tehnologije, ki ni več bav bav, temveč pomemben element prihodnosti – pomislite samo na napredne asistenčne sisteme in avtomatizirano vožnjo.

Kaj pravi praksa?

DSC_6211
Za samodejni menjalnik se najpogosteje odločijo kupci modela 508. Pri Peugeotu upajo, da se bo to kmalu spremenilo.

Nedvomno je novi menjalnik EAT6 hitrejši in pametnejši kot prej. Sicer ne deluje enako hitro kot primerljivi dvosklopčni menjalniki, a je v realnem svetu razlika minimalna in jo bodo opazili le zahtevnejši uporabniki.

Pri modelu 308 z vgrajenim dizelskim agregatom 120 BlueHDi je sicer menjalnik za moj okus prestavljal malenkost prepozno (kljub temu, da stopalka za plin ni bila več stisnjena), sicer pa se je EAT6 dobro izkazal in verjamem, da bo prepričal nejeverneže. Pozitivno sem bil presenečen nad delovanjem v najmanjšem modelu 208, pri družinsko obarvanih 308 SW, 3008 in 5008 pa bi se po mojem mnenju lahko za samodejen menjalnik odločilo bistveno več uporabnikov.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Porschejeva vozniška ekstaza v Savinjski dolini
Dobra izbira za družinske poti