Ni potrebno poudarjati, kako zelo težko so pri uvozniku pričakovali prihod nove generacije C3. V zadnjih 20 letih so v Sloveniji prodali 19.200 enot, obenem pa je na plečih C3 kar petina celotne prodaje Citroëna v Sloveniji. Že maja se je namreč končala proizvodnja tretje generacije, vse do danes pa je v prodajnem smislu zevala velika luknja, ki jo mora zapolniti naslednik.
Sledi prodajnim trendom
Tudi C3 ni imun na aktualne prodajne trende, zato se je nekoliko pomaknil v smeri manjših mestnih križancev. Ker se je C3 preselil na Stellantisovo arhitekturo SCP (Smart Car Platform), so imeli oblikovalci bolj proste roke pri zunanji podobi modela. Ostaja majhen (4,01 metra dolžine in 2,54 metra dolgo medosje), a se je prelevil v mestnega križanca, ki ima kolesa potisnjena povsem v robove karoserije. Zaradi bolj pokončne strešne linije je v notranjosti več prostora. Trije dodatni centimetri so nad glavami potnikov, dva centimetra pred koleni potnikov zadaj, prtljažni prostor pa ima zdaj 310 litrov, kar je 10 litrov več kot prej.
Tukaj je tudi nova zasnova armaturne plošče. Citroën je ubral pot Peugeota, kar pomeni, da so zdaj merilniki na višini oči, volan je postal manjši in postavljen nižje. Merilniki so preprosti in tanki, na njih pa so le najnujnejše informacije. Na spremenjen volanski obroč se je potrebno navaditi, veseli pa, da je Citroën obdržal fizična stikala klimatske naprave.
Stavi na udobje
Citroën je vedno stavil na udobje, ki je imelo prednost pred vozno dinamiko. Enako je pri C3, udobje je na prvem mestu. Serijsko je zato opremljen s vzmetenjem Advanced Comfort (sploh prvič na voljo pri C3), na seznamu opcijske opreme pa so tudi izboljšani sedeži Advanced Comfort. Slednji imajo za centimeter več pene in drugačno obliko. Vpliv na udobje bo imela tudi nekoliko višja oddaljenost od tal. Pri ë-C3 je od tal do roba avtomobila 16,3 centimetra, pri klasično gnanem C3 pa nekoliko višja in sicer 19,7 centimetrov.
Na voljo so trije opremski paketi. Osnovni You prinaša nekaj osnovnih elementov, kot so ročna klima in zakonsko obvezni asistenčni sistemi, a je brez osrednjega zaslona, ki ga nadomešča postaja za mobilni telefon. Pack Plus že prinaša več serijske opreme in 10,25-palčni zaslon na dotik. Najbolj opremljen paket Max dodaja možnost navigacije, oblazinjenje Advaced Comfort, samodejno klimo in druge dodatke.
S subvencijo je cena res konkurenčna
Električni ë-C3 poganja spredaj nameščen elektromotor s 83 kilovati, kar je dovolj za 11-sekundni pospešek od 0 do 100 kilometrov na uro in najvišjo hitrost 135 kilometrov na uro. Litij-železofosfatna baterija zmogljivosti 44 kilovatnih ur je nameščena v dnu ter omogoča po merilnem ciklu WLTP do 320 kilometrov dosega. Polnjenje je možno preko izmeničnega toka z močjo 7 kilovatov (11 kilovatov je na voljo za doplačilo), preko enosmernega toka pa z močjo do 100 kilovatov.
Kupcem bo na voljo še 1,2-litrski turbo trivaljnik s 75 kilovati in 6-stopenjskim ročnim menjalnikom. Za doplačilo tri tisoč evrov je enak motor elektrificiran s tehnologijo blagega hibrida, ki prinaša dodaten elektromotor/zaganjalnik z 21 kilovati in omogoča za do 10 odstotkov nižjo porabo goriva. Oba motorja poganja veriga.
Za konec še nekaj o cenah. Vstopni C3 stane 15.990 evrov, blagohibridni 20.990 in električni ë-C3 24.800 evrov. V kombinaciji s hišnim financiranjem se cene spustijo za 1.000 ali 1.500 evrov, v primeru električnega modela pa je potrebno upoštevati še subvencijo za električna vozila. Kot ponavadi, dodajam celoten cenik z vsemi opcijami.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
17 komentarjev za "Pod težo velikih obljub"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Naj se po Renaultu zgledujejo. Oni znajo narediti motor.
No, no… najbrž so prav zarad, ker so tudi Reanultovi1.2 litrski motorji “tak biser”, v Franciji lani fasali kolektivno tožbo njihovih “presrečnih” lastnikov… 😑
Ampak pri Renaultu je vsaj ta napredek, da so po nekaj letih jajca od 1.2TCe zamenjali za 1.33TCe. Medtem ko ima Stellantis po vseh letih še vedno to nezanesljivo sranje v ponudbi in nič ne kaže, da bi se kaj spremenilo (če odmislim novejši MHEV različico z verigo).
Sej razumem, da ob predstavitvah novih avtomobilov na trgu morate pisat “naklonjeno”, ne razumem pa, da zarad tega pišete “floskulaste neumnosti”, kot je tista “Ker se je C3 preselil na Stellantisovo arhitekturo SCP (Smart Car Platform), so imeli oblikovalci bolj proste roke pri zunanji podobi modela”.
Tale “naš, evropski” C3 je narejen na indijskem C3 (tudi SCP platforma je razvita v Indiji), oblika pa je takšna, ker so z njim želeli prodreti na indijski trg in ker so mali SUV-ji v Indiji pač zelo popularni! Oblikovno pa se od indijskega razlikuje po lučeh, maski, dizajnu logotipa in armaturi… 😏
Popolnoma tudi razumem, da ne morete pisat o problemih ampak, dejstvo je, da jih zaradi Tavaresovega “obsesivnega” rezanja stroškov (kar je za posledico imelo odpustitev razvojnih oddelkov v EU in US in selitev le teh v Indijo, Turčijo in Alžirijo), danes strahovito tepe, saj je prav to, da je SCP zaradi “šparanja” razvijala indijska firma razlog, da je od predstavitve lani, do danes minilo praktično eno leto, ker imajo z njo precejšnje probleme! Najprej s tem, da je indijsko-južnoameriška verzija imela katastrofalen crash test rezultat (nič zvezdic in verjetno so jo morali za evropski trg precej predelat), sedaj pa predvsem pri softwareu, ki kontrolira prenos podatkov vseh senzorjev in parametrov v vozilu in ki skrbi za normalno delovanje motorja in vozila (avto ni več samo jekleno ogrodje v katerega so pritrjeni volan, zici, rezevorar goriva in motor s svojo ECU mapo )…. Probleme imajo predvsem z električno verzijo Zato je, kolikor vem iz francoskih forumov in medijev, naročanje e-C3 ustavljeno (spoštovali bodo dobave že naročenih in plačanih), intenet je pa poln fotk že dobavljenih električnih C3-jev, z dvignjeno havbo ustavljenih ob cestah ali vozečlih se naokrog z random prižganimi posameznimi svetili na vozilu in posti lastnikov o nedelovanju avtomobilovih sistemov….
Zaradi vsega tega imajo huronske zamude z začetkom proizvodnje (in seveda prodaje) ne samo pri tem C3, ampak tudi pri C3 Aircrossu, Oplovi Fronteri, Fiatovi Grande Pandi in najvrjetneje tudi pri bodoči Multipli, saj je vseh teh pet modelov narejenih na tej “indijski” SCP platformi…. če ste se slučajno vprašali, zakaj ima Stellantis trenutno kopico problemov z “negativnim cash-flowom,”, strahotnim upadom dobička in drastičnim upadom prodaje, je že to, da ne morejo začet serijske proizvodnje in prodaje kar štirih novih in že predstavljenih modelov, kar precejšen del razloga…. da o problemih z obupno nezanesljivostjo “jermenske” verzijje PureTech motorja (tako velikih, da so/bodo temu z verigo dali drugo ime), Takatinimi airbagi in še čem niti ne govorimo!
Hvala za komentar. Iz vsega prebranega lahko zaključimo, da je bolje izogibati se Stellantis skupini.
Hjah…. električnih ziher 😋. Če sem prav razumel Francoze, nekaj naslednjih mesecev električnega C3 itak sploh ne moreš kupit…
Tudi za “čvrstost” evropske SCP platforme me ne skrbi preveč, saj so jo zarad evropskih standardov morali “zrihtat”, ostale, “sistemske anomalije” skupine, pa bi se lahko “poslovile” s skorajšnjim odhodom “portugalskega računovodje” z mesta generalnega direktorja… Seveda, če bodo do takrat sploh preživeli, ker je prodajni in denarni “strmo*izd” v zadnjem četrtletju res strahovit!
Za tole novo verzijo 1.2 PureTech motorja in njene mikro-hibridne verzije bomo pa še videli…. upajmo, da je konec njenih poglavitnih problemov nezaneslivosti zaradi v olje namočenega jermena…
A, ja…. avto sem pa videl včeraj, ko sem bil s svojim citrroenčkom na servisu…. “taplešasta” verzija You zgleda precej žalostno…. trdoplastična, enobarvna zunanjost in notranjost, sedeži z integriranim naslonom za glavo, na armaturi pa “samo volan in “držalo za telefon”…..
Polno opremljena Max verzija pa v lepi dvobarvni barvni kombinaciji (razen v svetlo plavi🤮), zgleda “kot bonbon” 😁! In to od zunaj, kot tudi od znotraj, saj je na delu armature prijetna tkanina, sedeži so lepe dvobarvne kombinacije, touchscreen je velik in odziven, vseskupaj pa, z malim volančkom in tanko linijo visoko pod vetrobransko steklo reflektiranih displejev “instrument table”, naredi njegovo kabino za prijeten in zanimiv ambient! Sedi se visoko in pokončno, zaradi česar je presenetljivo veliko prostora na zadnji klopi, prtlajžnik pa za velikost vozila res zgleda spodobno velik….. Vozil nisem.
A ima osnovni model sploh radio?
nima.
dobiš aplikacijo, zato, da ti telefon opravlja in prikazuje osnovne funkcije board kompjuterja. Ne spomnem se več ali se poveže s kablom ali brezžično, ampak, prek njega poslušaš tudi muziko in imaš navigacijo….
kar je sicer fajn za post milenijske keneracije, ki brez telefona niti iz sekreta ne najdejo, bi pa zarad tega avto lahko oziroma, kar moral bil cenejši od “normalnega C3” še vsaj za ene dva jurja… ker v njem razen zicev in volana ni praktično nič 😋
Tale osnovna verzija bo torej “no-go” za upokojenca, ki ga novotarije ne zanimajo in bi rad poslušal samo radio, kot je bil navajen še izpred 20 in več let nazaj.
Namesto, da bi v letu 2024 v mestnem avtu po dostopnejši ceni že npr. ponudili avtomatski menjalnik, gremo nazaj – torej, da še avtoradia niti nima več. Torej, zdaj, če uporabljaš navigacijo med vožnjo, gledaš v precej manjši telefon kot bi bil zaslon. Hkrati se ogromno govori o varnosti, po drugi strani jo pa avto niti v malenkostih ne zmore ponuditi.
Takšen način napredka, kot ga imamo sedaj, si nujno zasluži propad in čimprejšnji konec.
Vse, kar pozitivnega vidim pri tem avtu, je, vsaj na videz, všečen interijer ter zanimivi detajli. Veliko premalo, da bi ga dejansko kupil.
Kako ogaben znak in pa ta volan…
Opuščajo jermen v olju in gredo zdaj na verigo ? A niso zmožni narediti motor z klasičnim zobatim jermenom ? Po možnosti so naredili prostor pod pokrovom motorja zelo majhen da bo treba od menjavi verige razdreti skoraj vse in bo spet strošek z delom tako velik da boš čez 10 let raje prodal avto z glasno verigo.
Kolikor vem, so zamenjali samo jermenice z verižniki in jermen s ketno. V olju seveda.
tako je…. in vse je pritrjeno ob bok motorja!
Poleg tega so se “ljudje znašli” in lahko s pomočjo Nizozemske firme tudi “jermenski PureTech motor predelaš v “verižnega”, za ne dosti višjo ceno od menjave jermena;
https://puretechtimingchain.com/#about
Tole pa deluje sila instant rešitev. Ne vem, ampak občutek mi pravi, da ji ne gre ravno zaupat. Kaj to v praksi pomeni – da bo avto brez problema naredil 240 000 km, namesto maksimalno 150 000 km kot jih sedaj? Pa kolikor je meni znano so še druge težave. Pa tudi zamenjani 1.2 puretech motorji potem ne preživijo ravno dolgo, tako da si lastniki v bistu ne naredijo dobre usluge, če ga dajo zamenjat. Samo kup denarja zapravijo, namesto, da bi se avta čimprej znebili. Lahko se motim, seveda, občutek imam da je ta sprememba glede motorja neka hitra, poceni, rešitev, ki bo realno izpadla kot samo nekakšna farsa za bodoče kupce…
Ni ravno za hitro obupat, vsaj ketna ne bo nemška (a la VW), ampak francoska. Vsekakor se nadejamo, da bo boljša od jermena (slabše ne more biti), torej, korak na bolje.
Me bolj zanima, kako so izvedli napenjalec verige, ki zasede več prostora kot pa rolca pri jermenu.