Prius III je izdelan na popolnoma novi platformi, poganja pa ga ravno tako svež in predvsem močnejši 1,8-litrski VVT-i bencinar, ki razvija največ 72 kW (98 KM), skupaj s 26-kilovatnim (36 KM) elektromotorjem pa naj bi bil celo varčnejši kot doslej.
Bolj »gladek« in lahek
Ker več moči in manjša žeja ne gresta ravno rada z roko v roki, so Toyotini inženirji naredili priusa tretje generacije bolj gladkega, saj je njegov količnik zračnega upora samo po zaslugi optimiranega dna avta, blatnikov, kolotekov in koles zmanjšan z 0,26 na 0,25. Naslednji korak je bilo nadaljnje izboljšanje že tako ne ravno slabega hibridnega sistema Toyota Hybrid Synergy Drive, katerega sestavni elementi so shujšali v povprečju za približno 20 odstotkov in se tudi mersko zmanjšali. Rezultat tega so tudi manjši akumulatorji, ki pa bodo kljub napredku litij-ionske tehnike za enkrat še vedno nikelj-metal hibridnega tipa, ki kljub temu zasedajo manj litrov v oziroma pod prtljažnikom.
Večji se počasneje vrti
Toyota pa pravi, da zgoraj opisane izboljšave same po sebi še ne bi bile dovolj za občutnejšo zmanjšanje žeje priusa III, saj izpostavljajo tudi večji motor, ki naj bi se zaradi boljše prožnost lahko vrtel počasneje ter s tem varčeval z bencinom glede na prostorsko manjšega bencinarja v predhodniku. Posledica večjega motorja je tako ne le večja skupna moč (98 kW/134 KM namesto 81 kW/110 KM) in manjša poraba goriva temveč tudi boljše vozne zmogljivosti, saj novinec pospeši do stotice v zglednih 9,8 sekundah, kar je več kot sekundo hitreje od predhodnika. Toyota je želela, da bi zmogel prius III prepeljati 1,6 km (ena milja) daleč, preden bi elektriki morala priskočiti na pomoč bencin in zagotavljajo nam, da je to zmožen storiti, saj naj bi porabil v evropskem povprečju manj kot štiri litre bencina na 100 prevoženih kilometrov, pri tem pa spuščati v ozračje celo samo 89 gramov CO«-ja na prevoženi kilometer. Nove so tudi tri tipke na sredinski konzoli, s katerimi lahko izberete režim delovanja priusa: »EV« za čisti električen avto, »eco« za vožnjo s poudarkom na varčnosti in »Power« režim za pogon s poudarkom na zmogljivostih.
Notri: prostornejši
Tudi notranjost je »utrpela« nekaj sprememb. Tako Japonci obljubljajo boljšo ergonomijo, več prostora v prtljažniku in okoli vseh petih sedežev, saj se streha počasneje spušča nad glavami zadnjih potnikov, hrbtišči prednjih dveh naslonov sedežev pa sta tudi posebej oblikovani tako, da je še malo več prostora tudi za kolena zadnjih potnikov. Za rahlo izstopanj poskrbi tudi panoramsko strešno okno z vgrajenimi sončnimi celicami za napajanje novega ventilacijskega sistema.
Cenovno naj bi novi prius ostal na ravno modela v odhajanju, ko pride na evropske ceste v drugi polovici marca.
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Toyota Prius"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Pesek v oči okoljevarstvenikom. 1.8, da porabi manj kot 4l na 100km?! Če se komaj premika mogoče res 🙂
Avto je totalna bedarija pa še grd je.
Zakonodaja bi pri takih avtomobilih morala biti drugačna, obdavčenje bistveno manjše, registracija nižja, skratka, da bi bilo vseskupaj bolj ugodno, nakup in vzdrževanje
pol pa naredi kratek stik in se zgori avto…sj ne…hecam se
to pa je tehnologija
Sončne celice ki so trenutno na trgu, so sposobne oddati kvečjemu kakih 150 W po kvadratnem metru. Streha recimo da jih ima slaba dva, torej bi iz tega lahko izstisnili kakih 250 W, oziroma 20 A maksimalno, ob res sončnem vremenu. To pa bi zadostovalo le za kabinski ventilator. Za samo klimo, oziroma kompresor pa je to zelo premalo.