Reportaže

Ljubezen do brezčasnih oblik

Masashi Nakayama je Mazdin vodja projekta MX-5 in njen glavni oblikovalec, na nek način torej človek, ki je legendarni športnici z brezčasnimi in skladnimi linijami vdihnil življenje v aktualni generacijski podobi.

“Želel sem narediti avtomobil, katerega čarov in privlačnosti se niti ne zavedaš takrat, ko je še nov. Oblikovalski izdelek, katerega dejanska vrednost se povsem razkrije šele leta kasneje in takrat z obliko izpopolni bistvo avtomobila. To je strast, ki sem jo usmeril v četrto generacijo MX-5.”

Predstavljam si, da je ob neverjetnem japonskem čutu za spoštovanje tradicije že tako zahtevno slediti duhu in podobi globalno najbolj uspešnega roadsterja, še večji izziv pa jo je bilo najbrž nadgraditi v izjemen ter hkrati dovolj samosvoj model, z novodobnim karakterjem in dolgotrajno vrednostjo.

Nakayami je to brez dvoma uspelo, kar potrjujejo tudi številne nagrade, ki jih je Mazda MX-5 prejela v prvem letu po predstavitvi. Med njimi je tudi tista za Najboljše oblikovanje leta 2016, ki jo je podelila komisija za izbor Svetovnega avta leta (WCOTY).

MAzda MX-5 RF (3)Štejem se med srečneže, ki smo Masashija Nakayamo osebno spoznali med predstavitvijo Mazde MX-5 RF, izvedenke s trdo pomično streho, ki je bila širši javnosti premierno razkrita lani na avtomobilskem salonu v New Yorku, mi pa smo se z njo vozili prejšnji teden v Barceloni.

Nasmejan in z nepogrešljivima pripomočkoma, papirjem in pisalom, nas je pričakal ob novi MX-5 RF ter nas popeljal skozi filozofijo oblikovanja. Od skice modela Porsche 911, preko Lamborgini Miure in Countacha je na zanimiv način pokazal spoštovanje do brezčasnih športnikov, potem pa nas je, skupaj z njim, odneslo od popolne oblike krogle do valovanja, da smo pristali pri – saj ne boste verjeli – gori Fuji, katere pobočja je primerjal s padajočo strešno linijo fastbacka. Če me vprašate, kako smo pripotovali od začetne do končne točke, vam težko jasno odgovorim. Skušali smo le sledili toku misli navdahnjenega oblikovalca, kjer asociacije gradijo njemu lasten pristop.

Mazda MX-5 RF (13)
Z nalezljivim navdušenjem se je posvetil nekaterim posebnostim, od osupljivo enostavnega tridelnega zlaganja trde strehe,  s katero so uspeli skoraj v celoti zadržati prostornino prtljažnika, do oblike odprtine, pod katero se skriva – primerjal jo je z zaklepom vrat, kot jih včasih vidimo v ZF filmih na vesoljskih postajah. Oči so se mu zasvetile ob opisovanju hitrega in tihega mehanizma električnega zapiranja, ki se tik pred zdajci nekoliko zaustavi, da lahko skoraj neslišno zdrsne v svoj končni položaj. Kot piko na i je dodal svoj: “Wow!” Seveda smo mu, kot na ukaz, sledili tudi v publiki … Wow!


Nakayamin oče je menih v templju z več kot 500-letno zgodovino, mama pa prihaja iz družine mojstrov, ki ohranjajo tradicionalno arhitekturo japonskih templjev in svetišč. Po očetu je podedoval empatijo, željo pomagati drugim in sposobnost, da v pravem trenutku najde prave besede, po mami pa usposobljene in spretne prste.


Kot smo lahko ugotovili tudi zvečer, ko se nam je pridružil za mizo, je Nakayama velik ljubitelj športnih avtomobilov in bolidov Formule 1 iz sedemdesetih in osemdesetih let preteklega stoletja. Na obojestransko zadovoljstvo smo imeli v omizju dovolj poznavalcev legendarnih oblik, da je tudi večer preživel na očitno njemu najljubši način, s kupom papirja in pisalom.

Mazda MX-5 RF (10)
“Predstavljal sem si, da sem lastnik četrte generacije MX-5 in kako mi ne bi bilo všeč, če bi se avtomobila sčasoma naveličal. Misel na to bi bila zelo žalostna. Želel sem, da postane avtomobil, ki bi ga imel rad zelo dolgo, prav tako kot se je to zgodilo z izvirno MX-5. V minljivosti ni resnice.”

Na vprašanje ali na enako zanimiv in navdahnjen način svoje oblikovalske vizije predstavlja tudi pred upravo družbe, se je nekoliko nasmehnil in odgovoril pritrdilno. Da je očitno dovolj prepričljiv, potrjuje tudi njegov naslednji odgovor, da se mu verjetno tudi zato pri praktični izvedbi zamisli ni bilo potrebno pretirano uklanjati.

Morda res drži, da mu je bilo namenjeno ustvarjati Mazdo MX-5, saj je svojo prvo kupil že leta 1989, le nekoliko za tem, ko je postal znamkin oblikovalec. S tem je povezana tudi njegova osebna zgodba, saj se je v novi MX-5 z njim kot prva sopotnica peljala njegova bodoča žena: “S tem avtomobilom sva odšla povsod, spomladi gledat cvetove češenj, poleti na obalo, jeseni opazovat spreminjajoče se barve listja. Pozimi sva pritrdila smuči kot meče ninj in se odpeljala po zimskih cestah, proti strminam. Najin cilj je bilo poiskati vznemirjenje na koncu vsake poti, po kateri sva se podala, tako sva ustvarjala neštete spomine.”

Če ima Mazda MX-5 RF z zaprto streho značilne kupejevske linije, ima za Nakayamo z delno odprto streho povsem samosvojo, unikatno obliko. Prav zato bi jo z veseljem dodal v osebni vozni park, ob prvo generacijo MX-5 (NA) in četrto generacijo MX-5 z mehko platneno streho (ND).

Besedilo in foto: Urška Radolović. (Vir citatov: Mazda.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Obleka naredi človeka, oblika pa avtomobil
Muzej Petersen: v avtomobilskih nebesih