Oblikovna prenova še vedno aktualne generacije modela Duster je poskrbela za s časom usklajen videz modela, ki velja za prodajno uspešnico romunske znamke pod okriljem Renaulta. Duster z njo ohranja pričakovano robustnost, v različicah s štirikolesnim pogonom pa tudi terenske zmogljivosti. Ker je bila tokratnemu testu namenjena različica s pogonom na sprednji kolesni par, sicer dlje od vožnje po makadamu nismo prišli, a tudi na tej se je kombinacija velikih koles in relativno mehko nastavljenega vzmetenja ob višji oddaljenosti od tal dobro obnesla.
Serijska samozavest
Že na prvi pogled novi Duster deluje bolj sodobno in s sodobnejšim nastopom kot prejšnja generacija pritegne marsikateri pogled. Pozitiven vtis se nadaljuje tudi ob prvem stiku s kabino, kjer sicer še naprej prevladuje precej trde plastike, ki pa je daleč od tega, da bi delovala ceneno. Testni avtomobil se je tudi z opremljenostjo pošteno oddaljeval od predsodkov, ki v marsikaterih očeh še vedno definirajo status modelov te romunske znamke. A posledično tudi cena ni več v skladu z nekdanjim nizkocenovnim pristopom Dacie.
Po francoski recepturi
Glede na starševsko vlogo francoskega avtomobilskega proizvajalca verjetno ni skrivnost, da v Dacijinih modelih najdemo preizkušeno tehniko iz Renaultovih vozil, ki pa ni nujno najnovejšega datuma. Konec koncev to niti ni tako slaba stvar, vsaj kar se tiče zanesljivosti delovanja, a žal to tudi pomeni, da nabor opreme ostaja omejen. Bodoči kupec si na primer ne more zaželeti radarskega regulatorja hitrosti, ki bi se dobro podal pogonskemu sklopu s samodejnim menjalnikom. Prav tako tudi ni na voljo kakšen drugi priboljšek v obliki asistenčnih sistemov, ki so na voljo lastnikom vozil francoske znamke.
Vse na svojem mestu
Duster z dobrih 4,3 metra dolžine ni majhen avtomobil, zato v kabini ni občutiti nobene utesnjenosti, dovolj prostora pa je namenjenega tudi prtljagi. Logična in pregledna razporeditev stikal in gumbov omogoča preprosto in intuitivno upravljanje različnih funkcij, nekoliko je razočarala le odzivnost osrednjega zaslona na dotik, ki skrbi za prikaz sicer solidno odzivnega informacijsko-multimedijskega sistema z navigacijo. A žal smo pri upravljanju le-tega povsem odvisni od zaslona na dotik, saj so fizične tipke in stikala namenjeni le nastavitvam klimatske naprave in vklopu oziroma izklopu osnovnih funkcij vozila. Multimedijski sistem je sicer, ob podpori povezljivost mobilnega telefona za uporabo sistemov Android Auto in Apple CarPlay, povezan z zelo solidnim sistemom zvočnikov in postreže s kvalitetnim zvokom, ki prekaša zvočno izkušnjo v marsikaterem od modelov višjih in dražjih segmentov. Škoda, da ni mogoče enako trditi glede sedežev, ki so precej trdi, zaradi njihove neudobnosti pa na daljših vožnjah človek večkrat začuti željo po odmoru.
Terenska robustnost z eno pomanjkljivostjo
A le, če kot pomanjkljivost lahko štejemo odsotnost štirikolesnega pogona v dani pogonski kombinaciji. Duster s pogonom 4×4 med mnogimi uporabniki velja za enega bolj terensko navdahnjenih med široko množico sodobnih športnih terencev, ki so v osnovi namenjeni poziranju na urejenih cestah. Zato je škoda, da si ob močnejšem bencinskem motorju v kombinaciji s samodejnim menjalnikom ni možno omisliti štirikolesnega pogona. Ta je sicer na voljo z enakim motorjem v kombinaciji z ročnim menjalnikom ali pa z 1,5-litrskim dizelskim motorjem, ki prav tako prihaja le z možnostjo ročnega menjalnika.
Večja oddaljenost od tal v sodobni džungli cestnih ovir (beri: ležečih policajev) prinaša vrsto prednosti, mehkejša nastavitev podvozja v kombinaciji s 17-palčnimi pnevmatikami pa solidno opravi tudi z vožnjo po makadamu, enako kot tudi z marsikatero slabše ohranjeno asfaltirano cesto. Posledično sicer lahko, kljub motornim zmogljivostim, dinamično vožnjo po ovinkasti cesti spustimo iz rednega repertoarja, saj sopotniki ne bodo preveč navdušeni nad zibanjem. K bolj umirjeni vožnji vabi tudi odzivnost volana, ki ima v osrednji legi skoraj preveč “mrtvega hoda” in posledično slabšo povratno informacijo.
V dizelskem režimu, a s prijetnejšim zvokom
Pod motornim pokrovom se je skrival dobro znani Renaultov 1,33-litrski bencinski motor, ki mu ob 110 kW in relativno nizki masi avtomobila praktično nikoli ne zmanjka sape in tudi ob avtocestnem priganjanju ne postane preveč požrešen. Poraba na testu se je na koncu ustalila pri 6,9 litrih bencina na 100 prevoženih kilometrov, a tokrat je bila večina prevoženih kilometrov prevožena ob avtocestnih hitrostih, Testna vožnja po omejitvah regionalnih cest pa je potrdila, da je z okrog petimi litri porabe na sto prevoženih kilometrov motor lahko tudi precej varčen.
Brez želje po športni vožnji je tudi delovanje povezanega 6-stopenjskega menjalnika EDC z dvema sklopkama. Z uglajenostjo in dovolj hitro menjavo prestav se je izkazal v primeru umirjene vožnje, ob želji po več dinamike in močnejšemu pritisku na desni pedal pa je pokazal svoje omejitve. Elektronika se v določenih primerih precej zanaša na motorni navor, saj ob umirjeni vožnji in nežnem pritisku pedala za plin menjava prestav in vožnja v večini primerov poteka ob dizelsko nizkih vrtljajih. Prestavna razmerja so naravnana tako, da se pri vožnji z najvišjo dovoljeno hitrostjo naših avtocest motor vrti v območju 2.500 vrtljajev na minuto, zato se poraba tudi na avtocesti ne zviša bistveno.
Ostaja vsestransko uporaben
Duster je že s prvo generacijo presegel šestmestno število prodanih vozil in tudi v novi, nedavno prenovljeni generaciji, še naprej ohranja status prodajne uspešnice. Za njim pogledujejo tisti, ki potrebujejo njegove terenske zmogljivosti za opravljanje svoje dejavnost, glede na prostornost kabine pa se lahko dobro obnese tudi kot družinski avtomobil. Nenazadnje v teh norih časih dvigovanja cen še naprej ostaja med dostopnejšimi modeli v razredu športnih terencev ter se s samozavestnim nastopom in kvaliteto obdelave brez prevelikih težav postavlja ob bok konkurenčnim modelom tega segmenta.
Avtomobilizem.com (Besedilo: Matjaž Zupančič. Fotografije: Gašper Pirman.)
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Še naprej dviguje prah"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Bere se obetavno. Kako je kaj z motornim hrupom v kabini?
Pozdravljen, hrup motorja v kabini ni preveč moteč ne glede na vrtljaje. Več hrupa se v kabino prenaša s koles in ceste, predvsem pri višjih hitrostih pa se sliši tudi vetrni piš.