Predstavitve

Poslovni dvojec, ki stavi na povečano praktičnost in varnost

Renault Talisman: slovenska predstavitev

Renault se z velikim pompom vrača v segment D, kjer je nekoč že kraljeval. Številni ljubitelji še niso pozabili modela Safrane, še bolj svež pa je spomin na Laguno, ki je prepričala številne slovenske družine in poslovneže. Talisman se je na predstavitvi pokazal kot dostojen naslednik, z močnim karakterjem in čudovitim videzom.

 

Tipičen predstavnik v segmentu D

Renault Talisman Grandtour in limuzina slovenska predstavitev_8
Tipičen predstavnik segmenta D.

Tako opevani segment D je bil nekoč zvezda avtomobilske industrije. Velike limuzine in prestižni karavani so kraljevali evropskim cestam, zato so številni proizvajalci tja polagali velike upe. S prihodom športnih terencev in križancev so se trendi spremenili in slednji počasi izrivajo klasične limuzine. A v Evropi se vsako leto proda okoli milijon vozil segmenta D, zato je francoski proizvajalec odločen, da si s Talismanom vzame nazaj primeren kos te pogače.

Z 2.809 milimetri dolgo medosno razdaljo in 4.848 milimetri skupne dolžine se je Talisman zasidral v zlato sredino segmenta. Kljub izdatnim dimenzijam ostaja zvest oblikovalskim smernicam, ki sta jih začrtala Megane in Espace. Na nosu je nameščen Renaultov znak, vendar ga zasenčijo velike dnevne luči LED s svetlobnim podpisom v obliki črke C. Nič manj niso opazni zadnji žarometi LED – ne le zaradi podolgovate oblike, temveč tudi zato, ker žarometi vedno svetijo – neodvisno od nastavitve stikala za nadzor luči.

Tako kot zunanjost tudi notranjost sledi videzu družinskih članov

Na predstavitvi smo se sicer spoznavali le z najbolje opremljenimi primerki, a bo Renault slovenskim kupcem ponudil štiri pakete – Life, Zen, Business in Initiale Paris. V notranjosti izstopa 8,7-palčna večopravilna enota R-link 2, izbrani materiali in dobro premišljene majhne podrobnosti. Kljub poslovni naravi, se Talisman močno opira na praktičnost, ki jo podpirajo številni varnostni elementi.

Potnikom je na voljo kar 25 litrov odlagalnih površin, na zadnji klopi je 262 milimetrov prostora  za kolena potnikov, med ostalimi dimenzijami pa izstopa še 855 milimetrov prostora za glavo potnikov. Obe dimenziji  sta po trditvah Renaulta med največjimi v segmentu.

Renault Talisman Grandtour in limuzina slovenska predstavitev_13
Sedeži so lahko ogrevani, hlajeni ali pa masirajo voznika in sovoznika.

Varnostni aspekt tvori devet različnih asistenčnih sistemov, ki se delijo na tri sklope. Za varovanje potnikov so na voljo prilagodljiv tempomat, aktivni sistem za pomoči pri zaviranju v sili in žarometi, ki svetijo v ovinek. Za opozarjanje skrbijo opozorilnik za prehajanje oznak voznega pasu, sistem za vzdrževanje varnostne razdalje in za prekoračitev hitrosti s prepoznavo prometnih znakov ter sistem za opozarjanje vozil v mrtvem kotu. Sistemov za pomoč je več – Easy Park Assist, parkirni senzorji spredaj, zadaj in na straneh, kamera za vzvratno vožnjo, samodejno preklapljanje med zasenčenim in nezasenčenim snopom žarometov, projecirni zaslon, samodejna parkirna zavora, pomoč pri speljevanju navkreber, prostoročna kartica in električen pomik vrat prtljažnika.

Enaka od koles do koles

Renault Talisman Grandtour in limuzina slovenska predstavitev_9
Ne morete jih zgrešiti – dnevne LED žaromete v obliki črke C.

Po pričakovanjih zastopnika bo kar 70 odstotkov vseh prodanih Talismanov v Sloveniji v izvedbi Grandtour, kljub temu, da zaradi uradnega načina merjenja njegov 572-litrski prtljažni prostor meri 36 litrov manj kot pri limuzini. Kljub manjšemu prtljažniku se v karavanski različici, ki je za centimeter daljša in do zadnjega kolesa indentična limuzini, skriva bolj uporaben prtljažni prostor. Ob podrti zadnji klopi lahko v Grandtour spravimo 2.010 mm dolg predmet, prostornina prtljažnega prostora pa se poveča na 1.681 litrov.

Pomemben del opreme je sistem 4Control

V osemdesetih letih je bilo štirikolesno krmiljenje v osnovi mehansko, zadnja kolesa pa so imel vnaprej določen premik s katerim so proizvajalci zmanjševali podkrmiljenje svojih modelov. S prihodom ESP-ja se je štirikolesno krmiljenje počasi poslovilo, vendar je Nissan ob koncu devedesetih let prejšnjega stoletja začel z razvojem elektronsko-hidravličnega sistema, ki je povečal agilnost njihovih vozil. Sčasoma je razvoj elektronike prišel tako daleč, da so lahko nadzorovali krmiljenje zadnjih koles do stopinje natančno.Renault je štirikolesno krmiljenje 4control prvič predstavil leta 2008 in ga takrat premierno namestil v Talismanovo predhodnico, Laguno.

4control
Kombinacij je skoraj neskončno. Vir: Renault Slovenija

Sistem 4Control je aktiven ves čas. Pri hitrosti do 50 km/h v načinu Confort, do hitrosti 60 km/h v načinu Neutral in do 80 km/h v načinu Sport se zadnji kolesi sukata v nasprotni smeri od prednjih koles, pri čemer njun odklonski kot znaša do 3,5 stopinj. Voznik to občuti, kot bi se medosna razdalja Talismana skrajševala in sorazmerno s tem povečevala njegova okretnost. Nad to hitrostno mejo se zadnji kolesi sukata v isto smer kot prednji. Nad obnašanjem štirikolesnega krmiljenja bdi sistem Multi-Sense. Edinstvena naprava, ki krmili in usklajuje delovanje v Talisman vgrajenih tehnologij. Tako krmili delovanje podvozja 4Control, variabilno vzmetenje, delovanje volana, motorja in samodejnega menjalnika EDC, prav tako pa tudi merilnikov, zvoka motorja in osvetlitve prostora za potnike

Poudarek je na dizlih

Renault Talisman Grandtour in limuzina slovenska predstavitev_2
Na slovenskih cestah boste v nosu videli nameščen predvsem dizelski agregat.

Motorna paleta sloni na dizelskih agregatih, saj so na voljo kar trije različno močni predstavniki. Osnovni dCi 110 bo zadovoljil kupce, ki potrebujejo vozilo za prevoz od točke A do B in iščejo najnižjo ceno po ceniku. Skupaj s 1.500 evri začetnega popusta je Talisman z osnovnim paketom opreme Life na voljo že od 19.990 evrov naprej. Kupci bodo največkrat posegali po agregatu dCi 130 s paketom Business, ki stane od 23.490 evrov naprej in dCi 160 EDC s paketom opreme Zen, ki stane od 29.000 evrov dalje. Najbolje opremljena različica Initiale Paris je na voljo le z najmočnejšim dizelskim (35.000 eur) in bencinskim agregatom (33.000 eur). Bencinsko stran zastopata TCe 150 in TCe200, oba za prenos moči uporabljata samodejni EDC menjalnik. Doplačilo za verzijo Grantour znaša 1.200 evrov.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman, video: Renault

Mnenja uporabnikov

14 komentarjev za "Poslovni dvojec, ki stavi na povečano praktičnost in varnost"


matejxx
7 leta 11 meseci nazaj

Zakaj ne more biti bencinar z navadnim ročnim menjalnikom.

7 leta 11 meseci nazaj

Renault je začel delat res lepe avte, kvaliteto v notranjosti tudi vsako generacijo zelo izboljšajo in še prodajalci so prijazni. Zanimivo kako zelo gredo nekatere znamke(renault, hyundai) zadnje čase na bolje. V obeh podjetjih imata večinski delež vladi(francoska v renaultu, korejska v hyundaiju), nekatere države znajo upravljat tudi s podjetji v državni lasti.

Firediver
7 leta 11 meseci nazaj

Shareholders
Name Equities %
Government of France 58,387,915 19.7%
Nissan Motor Co., Ltd. 44,358,343 15.0%
Norges Bank Investment Management 11,265,761 3.81%
Daimler AG 9,167,391 3.10%
Renault SA Employee Stock Ownership Plan 6,157,300 2.08%
Capital Research & Management Co. (Global Investors) 4,901,001 1.66%
Alken Asset Management Ltd. 3,748,718 1.27%
Renault SA 3,573,737 1.21%
The Vanguard Group, Inc. 3,522,971 1.19%
Henderson Global Investors Ltd. 2,959,072 1.00%
Vir: http://www.4-traders.com/RENAULT-4688/company/

V Renaultu ima francoska vlada največji procent lastništva glede na ostale delnićarje – še vedno pa to ne pomeni, da je Renault v večinski državni lasti!

7 leta 11 meseci nazaj

Bolje bi bilo če bi napisal da imajo največji delež, ker nisem mislil absolutne večine kot si razumel. Sicer pa lep in moderen avto.

Firediver
7 leta 11 meseci nazaj

Večinski delež se v vsakem primeru razume več kot polovico..je pa res, da je francoska vlada Renault po drugi svetovni vojni nacionalizirala (100% v lasti države) in se potem postopoma skozi leta umikala in trenitno drži slabo petino lastništva. Mogoče tudi to ali pa ravno to prispeva k uspehu – sicer bi podjetje postalo leglo zapečkarskih državnih uradnikov, kar bi bil najverjetnejši scenarij, če bi se to dogajalo v Sloveniji.

7 leta 11 meseci nazaj

Fr. vlada se je postopno umikala, sedaj postopno povečuje delež. Lani je svoj delež v Renaultu povečala za približno 5% na 20%. http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/transport/11521385/French-government-increases-stake-in-Renault.html
Sicer pa ni vsa javna uprava slaba in niso vsa državna podjetja tako slaba kot se zdi. Francoska vlada je recimo blokirala predsedniku uprave Renaulta 7 milijonsko letno plačo. Je to kaj slabega? 7 milijonov letne plače je pretiravanje ne glede kdo je lastnik. Jaz sem zagovornik do 1/4 deleža države v podjetjih. Če Francija ne bi imela deleža v Peugeotu bi v največji gospodarski krizi propadel, sedaj žanje uspeh za uspehom. Pri nas je problem v državnih podjetjih da ko se menja politična garnitura se tudi direktorji kar ni vedno dobro.

RedBaron
7 leta 11 meseci nazaj

Lep avto!! Vstopna cena se mi zdi kar ugodna. A 4control je serijski?

pskoda
7 leta 11 meseci nazaj

Meni je pa grd zadaj sploh in spredaj z lučmi v odbijaču. Z temi led lučmi iz avta delajo novoletne jelke z velikim displejem

xxl
7 leta 11 meseci nazaj

meni se zdi cenovno ugoden

 
Visok obisk švedske elegance
Umirjeni Nemec s poudarjenim terenskim značajem