Z letom 2025 bodo morali avtomobilski proizvajalci znižati flotne izpuste emisij za vse novo prodane avtomobile za približno 15 odstotkov. A jasna preusmeritev kupcev, ki jih električni modeli zanimajo vse manj, povzroča težave avtomobilistom, saj se flotne emisije ogljikovega dioksida ne znižujejo dovolj hitro. Skupna vrednost kazni bi se lahko povzpela nad 15 milijard evrov, avtomobilski proizvajalci pa so že tako ali tako pred številnimi izzivi in napovedujejo množična odpuščanja.
Pozivi naleteli na gluha ušesa
Najbolj glasni nasprotnici novih ciljev med državami članicami sta Italija in Češka, ki zahtevata spremembe. A so zahteve naletele na gluha ušesa. Na zadnjem zaslišanju so ministri Evropske unije glede avtomobilskega sektorja postavili vprašanje nizozemskemu komisarju za podnebje, ogljično nevtralnost in čisto rast. Wopke Hoekstra jim je odgovoril, da načrti ostajajo nespremenjeni in da ti cilji ponujajo predvidljivo investicijsko okolje proizvajalcem.
Evropska komisija naj bi imela pogovore z industrijo, “da bi dejansko artikulirali, kako lahko oblikujemo to svetlo prihodnost, kako se lahko držimo ciljev, kako lahko zagotovimo predvidljivost”, je Hoekstra povedal na zaslišanju v Evropskem parlamentu. “Številni generalni direktorji avtomobilskih podjetij, s katerimi sem govoril, so rekli, da lahko dosežejo cilje,” je dejal Hoekstra, ne da bi omenil konkretna podjetja.
Cilje naj bi doseglo precej proizvajalcev
Industrija sicer zahteva večje javne naložbe v polnilno infrastrukturo, kar je po mnenju Hoekstre poštena zahteva. Evropski poslanci so mu zastavili vprašanje, ali Bruselj razmišlja tudi o večji vlogi biogoriv v prihodnosti, na kar je Hoekstra odgovoril: “Česar ne morem storiti, ker je bil to dolgotrajen postopek do dosega soglasja, je razkrije informacij, o čem smo se dogovorili na avtomobilskem področju.”
A številni proizvajalci opozarjajo, da ne bodo dosegli ciljev Evropske unije glede izpustov emisij ogljikovega dioksida. Za zdaj se z njimi uradno strinja le skupina Stellantis. Hoekstra je obenem izrazil mnenje, da je strah pred napovedanimi kaznimi pretiran. Leta 2020 so plačali bistveno manj, kot je bilo napovedano, Volkswagen je bil na primer kaznovan z nekaj več kot 100 milijoni evrov.
Hoekstra je odgovarjal na vprašanja poslancev, saj želi po evropskih volitvah ohraniti svoj položaj komisarja za naslednjih pet let. Glasovanje o novih komisarjih bo potekalo v novembru.
Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: Evropski parlament, avtomobilizem.com)
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Težave proizvajalcev jih ne zanimajo: Evropska unija ne popušča pri emisijskih ciljih za 2025"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Zakaj ni podatka, za koliko se bo zmanjšalo globalno segrevanje ob različnih enotah zmanjšanih (ali na drug konec sveta preseljenih) izpustov v različnih obdobjih? ker nimajo pojma.
Ko tehnokrati načrno uničujejo avtomobilsko industrijo, ovce pa naivno verjamejo, da človek vpliva na klimatske spremembe. Dobrodošli v distopično Orvelijansko družbo.
Spet neke proticepilske izjave. Zakaj načrtno uničujejo avtoindustrijo?
Sedaj ko je Trump zmagal, bo evropa padla v takšno brezno.
Še ne dolgo nazaj smo se posmehovali kitajcem, da delajo za kepico riža na dan. Sedaj bomo mi tako delali. Pri naši vladi bomo delali za pol kepice.
Ti sploh ni tako daleč, manj kot 5 let.