V kratkem povzetku svojih misli ob zaključku je von der Leyen povedala, da je čas za ukrepanje na številnih prednostnih nalogah.
Področje inovativnosti bi moralo biti v ospredju in središču aktivnosti, ki naj bi zagotovile prihodnost avtomobilske industrije v Evropi. Udeleženci so se na srečanju strinjali, da potrebujejo velik zagon programske in strojne opreme za avtonomno vožnjo. Ker je globalna konkurenca na tem področju močna, je po njihovem mnenju pomemben obseg delovanja, zato naj bi se dogovorili za ustanovitev in podporo industrijski zvezi. Njena vloga naj bi bila združevanje sredstev za razvoj skupne programske opreme, čipov in tehnologij avtonomne vožnje. Na strani evropske Komisije pa naj bi se posvetili pravilom preizkušanja in uvajanja ter pomagali pri lansiranju obsežnih pilotskih projektov za avtonomno vožnjo z namenom, da so avtonomna vozila hitreje na evropskih cestah.
Olajšan zeleni prehod

Pereča tema prehoda na čisto mobilnost je prinesla zaključek, da bi morali biti emisijski cilji bolj prilagodljivi. Na račun vseh proizvajalcev, ki so se na načrtovane cilje pravočasno pripravili, morajo ostati predvidene meje emisij CO2 nespremenjene. Po drugi strani pa naj bi bolj prisluhnili tistim, ki zahtevajo več pragmatizma v zahtevnih časih in tehnološko nevtralnost.
Najbolj kritično je seveda doseganje ciljev v letu 2025 in povezane visoke kazni v primeru neizpolnjevanja. Von der Leyen naj bi še ta mesec predlagala spremembo uredbe, ki bi namesto letne uskladitve zastavljenih ciljev podjetjem zagotovila tri leta za njihovo izpolnitev. Prepričana je, da bi se Evropski parlament in Svet lahko hitro dogovorila o predlogu prilagoditve, saj je le takojšnje ukrepanje smiselno. Hkrati pa naj bi pospešili delo pri pregledu ciljev za leto 2035, pri čemer naj bi kot temeljno načelo upoštevali tehnološko nevtralnost.
Konkurenčnost je ključna
Evropske dobavne verige v avtomobilski industriji bi morale biti po mnenju sodelujočih bolj robustne in odporne, zlasti ko gre za baterije. Kljub temu, da se njihova lokalna proizvodnja povečuje, so dražje, kar posledično dviguje ceno električnih avtomobilov. Von der Leyen je zato napovedala, da naj bi preučili področje neposredne podpore za proizvajalce baterij v EU, hkrati pa postopoma uvajali zahteve za obvezni evropski delež baterijskih celic in komponent.
Predstavitev obširnejšega akcijskega načrta na podlagi prvih zaključkov je napovedana za 5. marec
Avtomobilizem.com (Vir in zaslonski posnetek: Evropska komisija. Foto: ACEA.)
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Von der Leyen: Emisijski cilji ostajajo enaki, a v obdobju treh let"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Tale Lajna in ostali EU birokrati bodo grobarji avtomobilske industrije. S temi časovnicami, prepovedmi in kazni ni zadaj nobene prave vizije, posledično ne bo prodaje. Propadli proizvajalci bodo šli lahko v skladu z najnovejšo agendo sestavljat tanke, oklepnike in ostalo vojno mašinerijo.. No saj mogoče je pa to resnični cilj, ne bi bilo prvič..
Tako je, eko norme na oklepnike, tanke in borbene avione pa seveda niso potrebne.
Ta ženska in Merklova sta sesuli evropo 🙂
Se podpišem pod tole.
Emisijske cilje je treba ukiniti, da se avtomobilska industrija ponovno pobere. CO2 ne vpliva na globalno klimo in ne dogaja se nobeno globalno segrevanje. Vse temelji na medijski manipulaciji, cenzuri in ponarejanju podatkov.
Ni nujno
Samo naj spustijo cene na predkoronske.
EV bi morali biti pa še ceneje …. kot se je skozi govorilo. Ampak ne. Raje manj prodat in večji dobicek.
Se 2 leti pa bodo kitajci …… žal.
Spraviti te je treba v Bruselj in da jim pokažeš vraga po uradni poti!