Predstavitve

Utrjena pot z novimi rešitvami

Toyota Prius Plug-in in Yaris: slovenska predstavitev

Eden je generator prodajnih številk, drugi premika meje v hibridnem svetu. Oba orjeta ledino ter sta pomembna delčka v Toyotinem mozaiku ponudbe.

Ker se je o Yarisu dodobra že razpisala Urška na vtisih z mednarodne predstavitve, bom tokrat v ospredje postavil priključno-hibridno različico Priusa, o Yarisu pa – poleg fotografij – navedel le nekaj najpomembnejših podatkov za slovenske kupce.Yaris Prius

Prius Plug-in je eden protagonistov znamke, ki bo Toyoti pomagal do leta 2050 zmanjšati skupne emisije CO2 za 90 odstotkov. Japonci se zavedajo, da se krog ne zaključi pri izdelavi ”zelenega” vozila, temveč je potrebno poskrbeti za ekološko pridobivanje surovin, izdelavo in na koncu tudi pravilno, okolju prijazno razgradnjo.

Zaradi vse boljših lastnosti hibridov in subvencij je prodaja v Evropi v strmem porastu, že v naslednjih treh letih pa naj bi več kot polovico vseh prodanih Toyotinih vozil poganjal hibridni pogon. Že tako pestro hibridno ponudbo bodo v prihodnje še razširili, saj so prav vsi modeli, brez večjih sprememb, pripravljeni na vgradnjo hibridnega pogonskega sklopa.

Dvakrat več

Toyota Prius Plug-in PHV slovenska predstavitev 7Toyota je prvo generacijo priključno-hibridnega Priusa predstavila pred okroglimi desetimi leti, točno desetletje kasneje, kot je na ceste zapeljala prva generacija Priusa. Priključni hibrid sloni na arhitekturi TNGA (Toyota New Global Architecture), izboljšave pa so rezultat resnega odziva na povratne informacije strank o priključnem hibridu Prius prve generacije. Tako so inženirji v primerjavi s predhodnikom podvojili doseg v električnem načinu. Z novo 8,8 kWh baterijo, ki ima večjo prostornino (173 litrov) lahko v načinu EV zdaj prevozite vsaj 50 kilometrov.

A so na račun večje in težje baterije (130,7 kilogramov) morali skleniti nekaj kompromisov v zadku. Baterija v višino meri 160 milimetrov, nameščena je pod prtljažnikom, zato so morali zmanjšati prostornino prtljažnika na 360 litrov in z zadnje klopi odstraniti srednji sedalni del. Prius Plug-in je po novem štirisedežnik, a sta na račun odstranjenega sedeža potnika na zadnji klopi dobila naslonjalo za roke in prav prostoren predalček pod naslonom. Nekaj dodatnih litrov v prtljažniku so pridobili še s premikom polnilne enote iz prtljažnega prostora pod zadnja sedeža.

Dva motorja

Moč elektromotorjev se je povečala za približno 83 % zaradi Toyotinega prvega hibridnega sklopa, ki vključuje pogonski sistem z dvema motorjema. Kompakten enopolni Toyota Prius Plug-in PHV slovenska predstavitev 15prestavljalni mehanizem znotraj menjalnika omogoča, da generator hibridnega sistema deluje kot drugi elektromotor. To poveča moč EV za boljše pospeševanje, še bolj dinamično zmogljivost in največjo hitrost 135 km/h v načinu EV ter hkrati občutno zmanjša pogostost zaganjanja motorja.

Inženirji niso pozabili niti na hitrost polnjenje baterij. Maksimalna moč polnjenja se je povečala z 2 kW na 3,3 kW, zato je mogoče baterijo povsem napolniti kar 65 % hitreje; v samo 2 urah s priključkom Mennekes Type II Mode III ter v 3 urah in 10 minutah z običajno gospodinjsko vtičnico.

Med poglavitne tehnološke izboljšave sodita še dve noviteti. Klimatsko napravo zdaj poganja toplotna črpalka z vbrizgavanjem plina, ki kabino pri temperaturi do –10 stopinj C ogreje brez zagona motorja, s čimer zmanjša porabo goriva in ohranja domet v načinu EV. Poleg tega med polnjenjem nov grelni sistem za baterijo ogreje celice na učinkovito delovno temperaturo pri zunanjih temperaturah vse do –20 stopinj C. To ohranja napolnjenost in učinkovitost baterije na ravni, ki preprečuje vpliv hladnega vremena na domet v načinu EV, saj je polna moč na voljo že ob zagonu tudi v zelo mrzlih dneh.

Drugačen

Toyota Prius Plug-in PHV slovenska predstavitev 2Prius Plug-in se ob običajnega hibridnega Priusa razlikuje po številnih posebnostih. Spredaj po maski hladilnika, večina pa najprej uzre povsem spremenjena kompaktna sklopa žarometov s štirimi enotami LED in novo matrično tehnologijo. Najbolj pozorni bodo opazili še pokončne dnevne žaromete v tehnologiji LED. Nemogoče ga je spregledati tudi od zadaj, kjer  se aerodinamično kupolasto zadnje steklo (specifično za PHV) nadaljuje v linijo zadnjega spojlerja, na čigar koncih so nameščeni sklopi zadnjih luči LED. Pozabiti ne smem niti na varnostni paket Toyota Safety Sense, ki združuje skupek varnostnih pomagal – od aktivnega tempomata do zaviranja v sili s prepoznavo pešcev.

Za piko na i je tukaj še solarna streha

Pri Priusu Plug-in je bila že prej na voljo solarna streha, vendar so ji tokrat namenili izpostavljeno vlogo, saj ima aktivno funkcijo Toyota Prius Plug-in PHV slovenska predstavitev 8pri podaljševanju dosega. V mirovanju solarna streha polni baterijo hibridnega sklopa in s tem lahko, v idealnih pogojih, poveča doseg tudi za 5 kilometrov dnevno. Med vožnjo pa sonce polni 12-voltno akumulatorsko baterijo avtomobila in s tem pripomore, da alternator in 1,8-litrski bencinski agregat ne trošita energije po nepotrebnem.

Cenovni položaj Priusa Plug-in je v veliki meri odvisen od razpoložljivih sredstev v Eko skladu. Nepovratna finančna spodbuda za nakup priključnega hibrida znaša 4.500 evrov, zato bom navedel akcijske cene in dodatno še cene z upoštevano subvencijo.

Osnovni paket je Solar, vendar ima zaradi vgrajene sončne strehe višjo ceno kot najbolje opremljeni paket brez solarne strehe. Tako bo potrebno za paket opreme Solar pripraviti 36.900 evrov oziroma 32.400 evrov z upoštevanjem subvencije. Srednji paket Sol je na voljo že za 34.450 evrov oziroma 29.950 evrov s subvencijo, kar je le tisočaka več kot stane običajni hibridni Prius. Najbolje opremljena različica Executive po ceniku stane 36.750 evrov, s subvencijo pa 32.250 evrov. Trenutno je (do konca junija) aktualna še salonska hibridna ponudba, zato vsakemu kupcu pripada kar 10 let garancije na baterijo.

Napredek na vseh področjih

Toyota Yaris 1.5 VVT-iE Hybrid slovenska predstavitev 3Yaris je Toyotin najbolje prodajan model, ki je tako kot nekateri drugi družinski člani na voljo tudi kot hibrid. Gre za edini hibrid v segmentu malih avtomobilov, zato tekmecev praktično nima, a so se kljub temu potrudili in obsežno prenovili Yarisa. Kot smo zapisali že na mednarodni predstavitvi, so se pri Toyoti usmerili na štiri glavne stebre – obliko, izboljšan hibridni sistem, nov bencinski motor in povečano varnost.

Ker je že več kot 40 odsotkov vseh prodanih Yarisov hibridnih, se bo leta 2018 iz ponudbe umaknil 1,4-litrski dizelski agregat. Po nekaj deset Toyota Yaris 1.5 VVT-iE Hybrid slovenska predstavitev 9prevoženih kilometrih z novim 1,5-litrskim atmosferskim agregatom lahko le rečem: “Zbogom.”

Za osnovni paket Luna z vgrajenim litrskim trivaljnikom bo potrebno pripraviti vsaj  10.120 evrov, za hibridno različico pa 13.550 evrov. Cene za 1,5-litrski agregat se pričnejo pri 12.400 evrih, prodajno pa napovedujejo najsvetlejšo prihodnost paketu Sol z 1,5-litrskim agregatom VVT-iE za 12.190 evrov (v hibridni različici za 14.750 evrov). Na voljo sta še paketa BiTone in Chic, ki nagovarjata oblikovno zahtevnejšo publiko.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Utrjena pot z novimi rešitvami"


Bucko99
6 leta 11 meseci nazaj

Mogoče kdo ve, zakaj so šli na 1.5 atmo, namesto da bi uporabili obstoječ 1.2turbo ?

J.McLane
6 leta 11 meseci nazaj

Verjetno cena, 1.5 nima direktnega vbrizga in turbine, ima pa nizko (nižjo?) porabo. Turbina pride v 1.8 Yarisu GRMN 😉

pskoda
6 leta 10 meseci nazaj

Kako nima direktnega vbrizga? To je zakon glede večje moči in nižje porabe. To imajo vsi motorji.
Glede zniževanja prostornine in dodajanja turbine je največ zaradi nižje porabe nižjih izpustov boljše odzivnosti fino je pa tudi, ker je cestnina cenejša

J.McLane
6 leta 10 meseci nazaj

Res je, direktni vbrizg zviša učinkovitost motorja, ampak tudi poviša stroške in emisije. Turbina ne naredi NIČ pri zvišanju učinkovitosti, ampak naredi manjši motor bolj vozen, manjši motor pod nižjo obremenitvijo pa ima nižjo porabo.

Glede na Toyotine trditve so učinkovitosti njihovih motorjev sledeče:
– 1.2t (Turbo, DI) – 36%
– 1.5 VVT-iE (NA, PFI) – 38.5%
– 1.8 (hybrid Prius) – 40%
– 2.5 D-4S (NA, DI – 40%
– 2.5 (hybrid Camry) – 41%
– 2.8 D-4D (dizel) – 44%

Še kot zanimivost VW novi 2.0 TSI ima glede na njihove navedbe 225 g/kWh, kar ustreza 37%. Za vse te navedbe imam vire, če koga zanima kaj več.

 
Dober kot še nikoli doslej
Civic, drugič