Testi

Citroën C4 Aircross Exclusive HDi 150 4WD – Lep kot mami, pameten kot oči?

Poraba 6,9 l/100km Največja hitrost 198 km/h Cena 34.840 eur
Plusi
  • motor in menjalnik
  • personalizacija upravljal
  • poraba goriva
  • opremljenost testnega vozila
  • oblika zunanjosti
  • delovanje navigacijske naprave
Minusi
  • preslabotna osvetlitev volanskih upravljal
  • posamezne ergonomske nedoslednosti
  • pomanjkanje oblikovne identitete v notranjosti
  • slab bočni oprijem sprednjih sedežev v zgornjem delu

Še preden sem prevzel v roke ključe Citroënovega najnovejšega SUV, sem si zadal nalogo, da ugotovim, če ima otrok japonsko – francoske naveze vse predpogoje, da bi lahko bil dokaj uspešen na trgu. In ali ima morda v sebi dovolj lepote in miline francoske matere ter na drugi strani še zadosti intelekta japonskega očeta. Ali pa, bog ne daj, da ima morda, povsem v nasprotju s pričakovanji, pamet po mami in lepoto po očetu. Oziroma po domače – francosko tehniko in japonski design …

Kloniranje po francosko

Francozi so že pred časom spoznali nekaj življenjskih resnic. Da naj bi bili parfumi najboljši afrodiziak. Četudi nam je osebna higiena povsem sekundarnega pomena. Da naj bi najboljši siri smrdeli bolj kot teden dni nošene najlon nogavice. Četudi nas ob tem sili na bruhanje. Ter da mora imeti dandanes vsak resen avtomobilski proizvajalec v svoji ponudbi nežnega terenca, namenjenega plezanju čez mestne pločnike. Četudi je potem videti kot Renaultov Koleos …

Že pred časom so tako »nori znanstveniki« francoskega koncerna PSA ter japonskega Mitsubishija skupaj staknili glave, s sakejem poplaknili koščke camemberta ter (ne)uspešno klonirali Outlanderja v Peugeota 4007 in Citroëna C-Crosser. Japonski očetje so čez nekaj časa na svet ejakuirali še manjšega, kompaktnega ASX, ki sicer bazira na platformi večjega brata, Outlanderja. Med drugim tudi z namenom, da bi bili domači, japonski kupci že zaradi njegovih manjših in kompaktnejših mer deležni manjšega davka, ki je v prenatrpanih japonskih mestih sicer vezan na zunanje dimenzije avtomobila. Dragi načrtovalci Zakona o uravnoteženju javnih financ ter iskalci (smiselnih) davčnih lukenj, ki bi pokrile proračunsko luknjo, bi morda ob podobnem ukrepu na Slovenskem postali vaši cenjeni avtomobili naenkrat preveliki?

Z geni ASX-a so uspešno oplodili še francosko mater, a kljub temu francoski klon, v obliki modela C4 Aircross, po zunanjosti zelo uspešno zakriva njegovo daljnevzhodno poreklo. Dobrih devet mesecev truda francoskih inženirjev je doprineslo malce DS-ovskih detajlov, ki spominjajo na konceptnega Hypnos, na eni strani ter malce »croissantsko« oblikovanih zadnjih luči na drugi strani. Kar je ustvarilo zelo všečno zunanjo celoto. Sicer je potrebno pozabiti na kakšno zimzeleno DS božanstvo, a se zna človeku ob Aircrossovi zunanjosti nehote izviti: »Lep kot mama!«.

Rižota s kančkom dijonske gorčice

In če zunanjost Citroëna C4 Aircross še kaže dovolj francoskosti, da bi ga lahko brez težav vkomponirali med tradicionalno julijsko vojaško parado po pariškem Champs-Elysees, pa bi se v njegovi notranjosti voznik Pierre, ki se še danes ni sprijaznil z izgubo francoskih kolonij v Afriki, še bolj trdno oklenil Aircrossovega volana. Namreč v njegovi notranjosti kaže Citroën svoj francoski pečat le in edino z … emblemom na volanu.

Vsa ostala notranja arhitektura je več ali manj poznana že iz Mitshubisija ASX, z vsemi prednostmi in slabostmi ergonomskih rešitev, ki so poznane in razumljive le tam onkraj vzhajajočega sonca. Tako mi še vedno nikakor ne gre v račun, kako ima lahko vozilo, vredno več kot 30 evrskih tisočakov, avtomatski pomik (zopet) le in samo voznikovega stekla. Ali pa (zopet) neobičajno postavljeno tipko (zopet) enosmernega potovalnega računalnika. Ali pa zgolj enoconsko klimatsko napravo.

A po drugi strani navduši s tehnološko naprednostjo ter kakšnim prijetnim detajlom, kot je nežna tristopenjska ambientalna osvetlitev okrog velikanske zastekljene panoramske strehe. Preseneča s kamero, namenjeno vzvratni vožnji, ki ostaja učinkovita tudi v jesenski plohi. Prepriča z navigacijo, ki je na vseh mojih preizkušnjah sploh kot prva našla povsem pravilno pot do odmaknjene, »testne« vasice, ki je skorajda že pozabljena od boga ter … Garmina. In nenazadnje, razveseljuje tudi z možnostjo velikega števila različnih nastavitev, namenjenih voznikovi personalizaciji avtomobila (zvok smernikov, čas osvetlitve notranjosti, …), pri nekaterih znan le iz vozil višjega razreda. Kljub temu pa sem si le zaželel kakšen bolj francoski, DS-ovski občutek za detajle, ki bi poskrbel, da se v njegovi notranjosti ne bi počutil kot v Casiu G-Shock.

Pameten kot oči

V primeru testnega avtomobila, ki se je ponašal s trenutno najmočnejšo motorizacijo, so se Citroënovci preprosto naredili »francoze« ter pri motorju poskrbeli le in samo za nalepko HDi. Več jim niti ni bilo potrebno storiti, saj so japonski očetje povsem sami razvili 1.8 litrski dizelski agregat DI-D, ki se ponaša z dokaj nizkim kompresijskim razmerjem (1: 14,9) in spodobno močjo 110 kilovatov. Priznati je potrebno, da avtomobilu in njegovi filozofiji precej pristaja 150 »konjičev«, ki ga naredijo dokaj živahnega. Performanse bi tako znale zadovoljiti celo kakšnega nezadovoljènega moža, naveličanega frigidnega zakona, ki išče potešitev na cestišču. V zakup mora vzeti le rahlo motorno anemičnost do 2.000 motorskih vrtljajev. Obupno patetičnim frankofilom, ki pa se le stežka sprijaznijo z japonizacijo, pa je še vedno na voljo domači, PSA-jev 115 »konjski« HDi.

Nostalgiki, ki se še s solzami v očeh spominjajo nepozabnih doživetij z Amijem, CV2 ter morda celo s »terenskim« Meharijem, bodo razočarano ugotovili, da se Aircross pelje kot po tračnicah. Kljub višjemu težišču je prečnega nagibanja manj, kot pri še vedno aktualnemu Toyotinemu RAV4. Kljub nizkoprofilnim pnevmatikam na testnem vozilu ter 18-palčnim platiščem, bolj prepričljivo in elegantno požira neravnine na makedamskih cestiščih, kot Kiin Sportage. Le pri hitrejši vožnji se znajo posamezne prečne neravnine bolj občutno prenašati proti koščenim zadnjicam. Preklopljivi štirikolesni pogon (2WD – dvokolesni način; 4WD – s samodejnim razporejanjem motornega navora ter LOCK – zapora sredinske sklopke) pa na spolzkem cestišču poskrbi za skorajda tolikšno voznikovo samozavest kot pri zmagovalcu rallyja Pariz – Dakar z Mitsubishi Pajerom. Tako sem bil pri napihnjenemu C4 povsem zadovoljen, da se je pod njegovo zapeljivo karoserijo skrivalo znanje fanatičnih perfekcionistov iz Tokia in Okazakija.

Chanometer

Razred bulvarskih postopačev oziroma »šminkerskih« terencev se je v zadnjih letih namnožil skorajda toliko, kot raznorazni strankarski voluharji po državnih svetovalnih službah. Za uspešen preboj na trg morajo biti vsaj Sportageovsko lepi, Tiguansko tehnično perfektni ter Yetijevsko cenovno konkurenčni. Dokaj visoko ceno testnega Aircrossa sicer tolaži dokaj popolna oprema ter tradicionalni kreativni popusti. Otrok japonsko – francoske naveze ima tudi oba ostala predpogoja, da bi bil uspešen v svojem avtomobilskem življenju. V katerem sicer nekako velja, da je eno avtomobilsko leto podobno kakšnim petnajstim človeškim. A vendarle, so mar resnično uspešni le tisti, ki so zgolj podedovali materino lepoto ter očetovo pamet?

Tekst in foto: Chan

Več o C4 Aircross na uradni strani.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Ljubiteljem pristne avtentičnosti francoskih avtov bodo šle kocine pokonci, ugotavljajoč, da je v Aircrossu najboljša pogonska opcija – Mitsubishijeva.
    9
  • Notranjost
    Saj ne, da bi »japonizirani« notranjosti kaj manjkalo, a deluje nekako tako kot če bi ob obisku Pariza zavil naravnost proti McDonald'su.
    7
  • Opremljenost
    Ob dani ceni sem pogrešal le ogrevane sedeže, dvoconsko klimo ter sedeže v barvi Brun Chaud.* (*toplo rjava)
    9
  • Vozne lastnosti
    Zelo dobro uravnoteženo podvozje se izkaže tudi pri vožnji po makadamu, z dobrim požiranjem neravnin. Avtomobil, ki preseneti!
    9
  • Gospodarnost
    Kreativna tehnologija poskrbi za dokaj konkurenčno porabo ter zelo verjeten konkretnejši popust pri ceni.
    8
  • Zmogljivost
    Pomanjkanje navora v nižjih vrtljajih zahteva več dela s prestavno ročico ter voznika v kakšnem strmejšem in serpentinastem klancu precej preseneti, ko se mora voziti v prvi prestavi dlje, kot bi si to želela njegova ušesa.
    8
  • Sklep
    C4 Aircross je kot Japonec, oblečen v oblačila Yves Saint Laurenta, ki pod modnimi in trendovskimi oblačili rahlo sramežljivo skriva svojo racionalnost in pedantnost.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 34.840
dolžina × širina × višina (mm) 4.340 x 1.800 x 1.635
dovoljena masa vozila (kg) 2.060
emisija CO2 (g/km) 147
garancija (splošna/prerjavanje/lak) 3/12/3
gibna prostornina (cm3) 1.798
kompresija (1:) 14,9
masa praznega vozila (kg) 1.495
medosna razdalja (mm) 2.670
menjalnik/pogon 6 stopenjski ročni / priklopljivi štirikolesni
največja hitrost (km/h) 198
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110/150 pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 300 pri 2.000 do 3.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 10,6
osnovna cena vozila (€) 31.400
pnevmatike 225/55 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,8 / 4,9 / 5,6
pospešek 0-100 km/h (s) 11,5
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 416
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja 83,0 × 83,1
zavore spredaj/zadaj kolutne / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Citroën C4 Aircross Exclusive HDi 150 4WD – Lep kot mami, pameten kot oči?"


DragonForce
11 leta 6 meseci nazaj

Lep res ni, daleč od kakšnega ”pravega” Citroena po dizajnu, pač imajo roke zvezane in je vse povezano z denarjem in zmanjševanjem stroškov. Sprednji del še kar, zadnji pa zelo kitajski.

P.s.: Dober okus za ure imaš, Chan 😀

AudiFreak
11 leta 6 meseci nazaj

Bi se dalo razpravljat, kaj je lepše: zadnja plat krave ali zadnji del Citroena (slika 3). In ja, bolšje, da bi lepoto po očetu dobil.

 
Renault Clio RS 2.0 16V Akrapovič Edition – Osebni zdravnik
Dacia Lodgy Laureate 1.5 dCi 110 – Za bogate ljudi