Testi

Šminka

Dacia Duster 1.5 dCi 4WD Blackstorm

Poraba 4,7/9,0/6,8 l/100km Največja hitrost 168 km/h Cena 18.980 eur
Plusi
  • robustnost
  • zunanji izgled
  • notranja prostornost
  • štirikolesni pogon
Minusi
  • ergonomija sedenja (volan ni nastavljiv po dosegu)
  • paket Blackstorm prinese dejansko samo okraske
  • zunanji ogledali nista širokokotni

Če so Romuni najprej prodajali izključno samo cenovno dostopne avte, pa vse pogostje nagovarjajo tudi kupce, ki pri nakupu avta dajejo velik poudarek »šminki«. Slednjim je več kot očitno namenjena omejena serija Dusterja Blackstorm. Test.

Četudi sam v okraševanju avtomobilov ne vidim nekega smisla, saj uporabljam avto za vožnjo in ne za postavljanje pred sosedi, pa je trg več kot očitno lačen dekorativnih plastik, barvitih nalepk in bleščečih platišč (pre)velikih premerov.

Nadgradnja

V osnovi je Duster Blackstorm pravzaprav Duster Laureate, ki so ga z dodatnimi postavkami na seznamu serijske opreme nekoliko »našminkali«. Slednje je razvidno iz serijsko dodanega paketa opreme Look, v rumeno barvo obarvanih ohišij zunanjih ogledal ter, na zadnja bočna vrata, prtljažna vrata in pokrov motorja, nalepljenih nalepk z (tako Dacia) grafiko skale višinometra. V kabini so enako grafiko odtisnili še na spodnjo prečko volanskega obroča in jih, v kombinaciji z napisi Duster, izvezli na naslone sedežev. Sedežnim prevlekam so dodali kontrastne bele šive in rumeno obrobo, s katero so obrobljeni tudi predpražniki. Dacia zagotavlja, da so črni elementi armaturne plošče  mehkejši na otip, četudi sam razlike v trdoti, glede na ostale Dusterje, nisem zaznal.

Omejeno

Ne samo s številom izdelanih vozil, serija Blackstorm je omejena tudi glede na razpoložljive pogonske sklope, saj sta odpadli izpeljanki 1,6-litrskega bencinarja, nadgrajenega s sistemom LPG ter s štirikolesnim pogonom. V oklestenem naboru ostajajo tako samo oba spredaj gnana bencinarja in oba 1,5-litrska turbodizla. Dodatno so Romuni omejili tudi razpoložljive karoserijske lake, v katere je moč »odeti« Dusterja Blackstorm. Od prvotnih sedmih barvnih različic so namreč ostali samo še štirje, navaden enoslojni bel in trije s kovinskim leskom; en črn ter dva odtenka sive.

Krajše

V testnem primerku se je vrtela motorna gred najdražjega Dusterja, 1.5 dCi z 80 kilovati in štirikolesnim pogonom. Pri slednjem še vedno opažam enako, kot sem ugotavljal že kakšna tri leta nazaj pri testu moje prve Dacie Duster 1.5 dCi 4×4 Ambiance. Namreč, da so prestave šeststopenjskega menjalnika, z namenom nadomestitve reduktorja, preračunane bolj na kratko, kot pri samo spredaj gnani različici. S tem se jasno motor pri različici 4WD v vseh prestavah vrti hitreje kot pri zgolj dvokolesno gnanih Dusterjih, kar sicer verjamem, da lahko pride prav na neurejenih brezpotjih, a pri vsakdanji uporabi slednje pomeni tudi več motornega trušča in, žal seveda, večjo porabo goriva.

Priznam, …

… da tistih nekaj rumenih črt in belih šivov dejansko uspe monotonost Dustejeve črnine v kabini narediti bolj prijetno, a verjamem, da pomembno vlogo pri dvigu vzdušja v kabini odigra tudi 7-palčni barvni večpredstavnostni zaslon sistema Media Nav na sredini armaturne plošče. Z njim so namreč v robato oblikovano Dusterjevo notranjost uspeli vdahniti nekaj več sodobnosti in barvitosti, ki vse skupaj prijetno poživi.

Lepotni dodatki ali širši nabor?

Romunsko-francoska naveza nas poskuša prepričati, da je Blackstorm še posebej žlahten Duster. Slednjemu, glede na njegovo okrašeno zunanjo podobo, nikakor ne ugovarjam, saj deluje med Dusterji daleč najbolj všečno. Je pa res, da se zaradi nje ne pelje nič boljše, udobnejše ali žlahtnejše kot navaden Duster. Medtem ko večinoma avtomobilskih proizvajalcev v tovrstne pakete opreme, poleg kopice bleščečih okraskov, vendarle uspe uvrstiti tudi kakšno uporabno postavko ali dve, pa je Duster Blackstorm obsojen samo na prve. Z njim avto namreč ne dobi nič takšnega, česar najbogateje založen paket opreme Laureate ne bi že vseboval. Je pa res, da pride po ceniku identično opremljen Duster Laureate nekaj sto evrov dražji od Blackstorma. Zato – če v svojem Dusterju resnično želite imeti vse lepotne dodatke paketa Look in nalepk z motivom višinometra – lepo prosim, izvolite. Vsem ostalim pa priporočam izbiro paketa Ambiance ali Laureate ter možnost izbiranja med širšim naborom pogonskih sklopov in kateregakoli izmed sedmih kasoserijskih lakov, ki jih Dacia ponuja z Dusterjem.

Več o Dacii Duster lahko preberete na spletni strani zastopnika

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Na kratko preračunan menjalnik namesto reduktorja in štirikolesni pogon, ki pripravi Dusterja tudi na nekaj resnejše terenske podvige.
    7
  • Notranjost
    Skromna, trpežna in dovolj prostorna.
    6
  • Opremljenost
    Testni primerek je imel na seznamu doplačil »odkljukane« skoraj vse postavke, ki jih premore Dacia.
    8
  • Vozne lastnosti
    Zanesljiv tako na asfaltu kot na terenu. Prepriča tudi z udobjem vožnje.
    7
  • Gospodarnost
    Kopica okraskov in dodatkov so dvignili ceno nevarno blizu meje dvajsetih evrskih tisočakov. Cenovno vsekakor daleč od tistega, kjer je Logan leta 2004 začel zgodbo o uspehu z imenom Dacia.
    8
  • Zmogljivost
    Dovolj zmogljivemu motorčku pomaga še na kratko preračunan menjalnik in razmeroma skromna lastna masa avta.
    7
  • Sklep
    Zelo všečno okrasena Dacia Duster, a bi osebno raje svetoval, da raje ostanete pri »neomejenih« verzijah Dusterja.
    7.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 18.980
dolžina × širina × višina (mm) 4.316 x 1.822 x 1.630
dovoljena masa vozila (kg) 1.875
emisija CO2 (g/km) 135
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 3 leta ali 100.000 km/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.461
kompresija (1:) 15,7
masa praznega vozila (kg) 1.320
medosna razdalja (mm) 2.671
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/priklopljivi štirikolesni
največja hitrost (km/h) 168
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 80 (109) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 240 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,4
osnovna cena vozila (€) 17.700
pnevmatike 215/65 R 16
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,7/9,0/6,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,7/5,0/5,2
pospešek 0-100 km/h (s) 12,9
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 408-1.570
število valjev/ventilov 4/8
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 76,0 × 80,5
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Šminka"


GrEgEcN95
9 leta 2 meseci nazaj

Eno vprašanje za vas, ki testirate te avtomobile. Stvar, ki je meni osebno moteča oziroma da se boljše izrazim jo pogrešam. Ko testirate te avtomobile, ki so 4×4, recimo v zadnjem letu ( X3, Santa fe, Nissan x-Trail, Kia Sportage, Fiat Panda….) zakaj jih nikoli ne sprobate na terenu ( morda jih pa ne objavite slik). Sej res da v večini nebodo videli blata, razrite njive, mokrega travnika a vendar….
Npr. Trekking Pando bi lahko spustili v blato, avto je tega več kot sposoben. Avtohiše ne pustijo? Vi ne upate? Avto bo preživel 😉

 
»Best Ager«
Premijska konfekcija