Poraba 6,2 l/100km Največja hitrost 190 km/h Cena 28.410 eur
Plusi
  • kljub oblikovnim spremembam ohranja določene enoprostorske lastnosti
  • pomična osrednja konzola
  • veliko vetrobransko steklo
  • udoben družinski avtomobil
  • pomični sedeži zadaj
  • velik prtljažni prostor
  • številni odlagalni prostorčki
  • priročen in prostoren sovoznikov predal
Minusi
  • slabša preglednost nazaj, ki se še poslabša ob dvignjenih vzglavnikih zadnje potniške klopi
  • cena 20-palčnih pnevmatik v primerjavi s 16-palčnimi
  • svetleč napis na vzvratnem ogledalu ob izklopljeni sovoznikovi zračni blazini
  • brez treh individualnih sedežev zadaj
  • delovanje aktivnega tempomata od 50 km/h dalje

Renault je pred dvajsetimi leti s prvo generacijo Scenica praktično ustvaril podsegment srednje velikih družinskih enoprostorcev. Eden izmed najbolj inovativnih avtomobilov v Evropi je počasi izgubljal na svoji svežini in prodornosti, zato so Francozi naredili to, kar znajo najbolje – znova so napisali pravila in ustvarili unikaten družinski avtomobil.

Je to dovolj?

Če je prvi Scenic svet šokiral z izredno prostorno in prilagodljivo potniško kabino, tokrat za presenečenje poskrbi že kar zunanja lupina z velikimi platišči. Veliko spremembo je sicer napovedoval že koncept R-Space iz leta 2011, a so le največji optimisti pričakovali, da bo Laurens Van den Acker uresničil idejo in ustvaril družinskega enoprostorca s kratkimi previsi, ogromnim sprednjim steklom in elementi s športnih terencev.

Skupina oblikovalcev je šla še korak dlje in v primerjavi s konceptom namestila še večja platišča, kar je eno izmed dodatnih presenečenj, s katerimi Scenic učinkovito opozori nase. Kljub mešanju slogov lahko mirne vesti rečem, da gre za enega, če ne celo najlepši družinski avtomobil pri nas. Francozi so odlično zasnovali njegova razmerja ter v nos vozila posrečeno namestili najnovejši znamkin emblem. K prvemu vtisu dodobra pripomorejo še igrive zunanje barve (oranžna s slovenske predstavitve mu resnično pristoji) in zanimiva oblika ogromnih dvobarvnih platišč.

Scenic kolaž
Testni Scenic in koncept R-Space. Podobnost je očitna!

Zakaj se pri Renaultu tako radi odločajo za križanje enoprostorcev s športnimi terenci? Odgovor je verjetno sila preprost – zaradi zaslužka. Že pogled na naše ceste sporoča, kam so se obrnile nakupne navade, saj je že skoraj vsak drugi mimoidoči avtomobil privzdignjene drže. Njihov delež z vsakim letom narašča, saj ga je dokaj preprosto vzeti kateremu izmed klasičnih segmentov.

Kot je razvidno iz statistik prodaje, so najkrajšo potegnili ravno družinski enoprostorci, njihova prodaja je strmoglavila in nekateri proizvajalci so uporabili skrajne ukrepe ter iz ponudbe izključili te družinam namenjene avtomobile. Zamenjali so jih športni terenci, v katerih uporabniki sedijo višje, se počutijo bolj varne in so še vedno pogojno uporabni. Pri Renaultu so skušali zadržati vsaj še del tradicije, tako so sprva ustvarili večji Espace, zdaj pa po podobni poti stopa tudi Scenic.

Ekstravaganca

Renault Scenic 1.6 dCi 130 Bose_13
20-palčna platišča so res velika.

Le čas bo pokazal ali je Renaultova odločitev, da na vozilo tega razreda namestijo izključno 20-palčna platišča, smiselna ali pretirano ekstravagantna. Prav vsak Scenic, pa naj bo osnovni za 16 evrskih tisočakov ali tisti za skoraj 30 evrskih tisočakov, bo stal na malenkost višjih nogah.

Preden pričnem filozofirati z izračuni o stroškovni smotrnosti paketa, moram naprej poudariti, da se kljub 20-palčnim platiščem in pnevmatikam dimenzij 195/55 Scenic pravzaprav pelje razmeroma udobno. Pri Continentalu so namreč pripravili pnevmatiko z nadpovprečno visoko bočnico. Pnevmatike imajo nizek kotalni upor, kar blagodejno vpliva na povprečno porabo goriva, a morajo kljub temu ostati udobne.

Nekako tako je tudi v praksi, predvsem na lepših cestah, nekoliko manj suvereno pa se Scenic zapelje po slabšem ohranjenem asfaltu z večjimi luknjami, kjer postane nekoliko nemiren. Kljub temu bi rekel, da je še vedno v prvi vrsti udoben družinski avtomobil, ki pa na tem področju zaostaja za enim izmed največjih rivalov, Citroënom C4 Picasso.

Na predstavitvi modela na Otočcu so nam pri uvozniku prikazali cenovno razliko med 16-, 17- in 20-palčnimi pnevmatikami (spodnja fotografija). Če je razlika med 17- in 20-palčno pnevmatiko zanemarljivo majhna, pa je v primerjavi s 16-palčno, ki je bila nameščena na kar polovici vseh Scenicov prejšnje generacije, cena kar visoka. Če v poštev vzamemo še kakšno cenejšo alternativo, je lahko cenoven preskok pri nakupu pnevmatik še za kakšen evrski stotak večji.

Renault Scenic2
Cenovna primerjava med različnimi dimenzijami Continentalovih pnevmatik.

Porodne težave

20161212_095731
Preglednost nazaj ni najboljša, v temi zmoti še svetleče opozorilo za deaktivirano sopotnikovo varnostno blazino.

Dodobra prenovljena potniška kabina oblikovno in namensko sledi zadnji obsežni slogovni spremembi, ki vključuje po ščepec modernizma, praktičnosti in šarma. Tako kot pri Espaceu, Talismanu in Meganeu je v sredini armaturne plošče nameščen ogromen pokončni 22-centimetrski zaslon na dotik. Njegovo upravljanje ostaja pereča tema, saj so nekatere funkcije preveč skrite, odzivnost upravljanja pa prepočasna.

Tokrat vsaj nisem imel problemov z zmrzovanjem in povezavo s pametnim telefonom. V času najinega druženja ni niti enkrat zatajil. Poskusil sem preveriti ali so Francozi pri Scenicu uporabili kakšen novejši programski popravek, a informacij o tem žal nisem našel. Očitno sem imel tokrat srečo – ali pa smolo pri prejšnjih testih.

Žal so se pri Renaultu odločili, da zadaj namesto treh individualno nastavljivih sedežev namestijo klop, ki je deljiva v razmerju 60:40. Z velikimi vzglavniki je udobna, a bo imel potnik na sredini več težav z udobjem, prilagodljivost pa je ravno zaradi zasnove klopi bistveno manj uporabniku prijazna.

Renault Scenic 1.6 dCi 130 Bose_36
Prilagodljiva osrednja konzola se premika naprej in nazaj.

Škoda, da so pri Renaultu zavrgli nekaj ključnih elementov oziroma nanje niso bili pozorni. V družinskem avtu bi morala imeti uporabnost prednost pred videzom, zato recimo zmoti majhnost zadnjega stekla. Že tako slabšo preglednost popolnoma izničijo še veliki vzglavniki, uporaba kamere je pri vzvratnem manevriranju skoraj obvezna. Dobro je videti svetlobno obvestilo o ugasnjeni sovoznikovi varnostni blazini v vzvratnem ogledu, a v temi dodobra zmoti pogled v vzvratno ogledalo.

Toplo hladno

Renault Scenic 1.6 dCi 130 Bose_5
V prvi vrsti stavi na videz, v drugi na družinsko uporabnost in v tretji na velikost prtjažnega prostora.

Francozi (tukaj mislim Renault in Citroën) so poskrbeli, da družinski avtomobil ni več dolgočasen. Scenic ima ogromen potencial, hkrati pa je mogoče opaziti odločen pomik navzgor, kar je dober obet za prihodnost. Renaultu je uspelo v segment družinskih multipraktikov vnesti dobro mero zaželjenosti – čeprav kupci običajno razmišljajo trezno in preudarno, se lahko precej spremeni ob obisku salona, kjer bi prav avtomobil, kot je Scenic, lahko poskrbel za impulzivno odločitev.

Druženje z najnovejšim Renaultovim manekenom sem pričel z visokimi pričakovanji. Nekdanja uspešnica tudi v novi generaciji obljublja veliko in precej tudi dostavi. Vidi se, da si Francozi neuspeha enostavno ne morejo privoščiti, zato so v Scenicu uporabili tako preverjene recepte kot tudi ščepec bolj iskrivih začimb, kar je poskrbel za prepoznavno in neponovljivo kombinacijo.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

 

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dizelski agregat dCi 130 predstavlja najbolj smiselno izbiro za družinsko uporabo, saj nudi primerno ravnovesje med močjo, porabo, ceno in splošno uporabnostjo.
    9
  • Notranjost
    Futuristična notranjost ohranja nekaj glavnih odlik, s katerimi se je Scenic proslavil v preteklosti. Uporabnost in prednosti prilagodljivega zaslona in merilnikov sem že spoznal pri ostalih Renaultovih modelih, tokrat pa so inženirji potniško kabino nadgradili s številnimi družinam prijaznimi rešitvami.
    8
  • Opremljenost
    Tako opremljeni Scenic v prvi vrsti skrbi za varnost vseh potnikov, saj paket opreme Bose prinaša širok nabor različnih asistenčnih sistemov, ki jih dodatno oplemenitijo nekateri doplačilni dodatki. Seveda ne manjka niti velika panoramska streha, ki skrbi za dobro razpoloženje na zadnjih sedežih.
    9
  • Vozne lastnosti
    Največje vprašanje je ali ogromne pnevmatike kakorkoli spremenijo vozno izkušnjo? Jo, prejšnja generacija Scenia je nedvomno bolj udobna, vendar je tudi aktualni model bolj udoben kot športno trd.
    8
  • Gospodarnost
    Cena je višja predvsem na račun zajetnosti paketa Bose, ki je namenjen najbolj zahtevnim uporabnikom, v testnem avtomobilu pa se je znašlo za kar štiri evrske tisočake dodatne opreme. Sam bi zlahka shajal brez panoramske stehe (650 evrov), usnjene notranjosti (900 evrov) in elektronsko nastavljivega sprednjega sedeža z masažno funkcijo (400 evrov).
    8
  • Zmogljivost
    Renault sicer ponuja močnejši agregat dCi 160, vendar bo tudi šibkejši dizelski agregat pokril povprečne potrebe družin.
    8
  • Sklep
    Renault je s Scenicom ubral podobno pot kot z večjim Espaceom. Oblikovno prepoznaven futurističen mešanec med enoprostorcem in križancem ni več le dolgočasen družinski multipraktik, temveč je postal modni posebnež z ekstravagantno velikimi platišči.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 15.790
cena testnega vozila (€) 28.410
dolžina × širina × višina (mm) 4.406 x 1.866 x 1.653
dovoljena masa vozila (kg) 2.123
emisija CO2 (g/km) 116
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 2 leti/12 let/3 leta/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.600
masa praznega vozila (kg) 1.540
medosna razdalja (mm) 2.734
menjalnik/pogon ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 190
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 96 (130) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,18
pnevmatike 195/55 R20
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,5/5,1/4,1
pospešek 0-100 km/h (s) 11,4
prostornina posode za gorivo (l) 52
prostornina prtljažnika (l) 572
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj kolutne hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

29 komentarjev za "Modna provokacija v svetu enoprostorcev"


TOYOTA
7 leta 3 meseci nazaj

20 col na scenicu ? wtf ? notranjost s tistim zaslonom je še grša kot v tesli, pa skor 30k€, dobro, da je veliko drugih znamk za ta denar. Čeprav zunaj ne izgleda slabo, razen felten…

xxl
7 leta 3 meseci nazaj

Meni je cool v vsakem pogledu in dobiš novega tudi za pol manj.

Bucko99
7 leta 3 meseci nazaj

Nikoli ne bom razumel ljudi, ki kalkulirajo ceno pnevmatik pri novem vozilu ?
Samo da zapelješ nov avto iz salona, si izgubil Xkrat več € 🙂

blaze11
7 leta 3 meseci nazaj

Ne vem zakaj kupujete avte če nimate za gume. Avto je 30keur in pol vam je v 5letih težko dat 600 euro za gume!!

mrtwelvetrees
7 leta 3 meseci nazaj

Zanimivo bi bilo videti ali so zavore (koluti) tudi večji = dražji.

RedBaron
7 leta 3 meseci nazaj

Gume predstavljajo kar velik del obratovalnih stroškov, v konkretnem primeru pa je tukaj še zelo omejen izbor. Tako da takšna kalkulacija ni tako nesmiselna.

7 leta 3 meseci nazaj

Popolnoma črtal iz nakupnih opcij zaradi nesmiselne cene pnevmatik. Pri nas tudi nakup Renault-a Megane GT Line ni šel skozi, ker avtohiša ni pristala na menjavo 17″ platišč za 16″ – pa bi zaslužila z GT Line meganom več. Vsiljevanje opreme, pri meni odpade.

7 leta 3 meseci nazaj

16-ko ima že Clio.. Drugače te pa razumem 🙂

pskoda
7 leta 3 meseci nazaj

Haha 20″ feltne na 1.6 dizlu… jaz bi jih dal 23″ svašta

radar
7 leta 3 meseci nazaj

Test iz youtuba – zanimiva predstavitev vozila in okolice…

 
Na dobrih temeljih
Popoln Passat