Poraba 4,6/10,1/6,5 l/100km Največja hitrost 192 km/h Cena 34.120 (30.115 € v primeru Peugeot financiranja) eur
Plusi
  • motor in menjalnik
  • prostoren in prilagodljiv prtljažnik
  • učinkovit sistem izpiranja prednjega stekla (tudi pri avtocestnih hitrostih)
  • prilagodljivost prtljažnika
  • sistem lane Assist si zapomni zadnjo nastavitev
Minusi
  • uporabna površina velikega sredinskega zaslona je efektivno enako velika kot pri manjšem zaslonu
  • »sekundo« dolg pritisk tipke za zagon ali ugasnitev motorja
  • mestoma zmedeno zastavljeni meniji večopravilne enote

Pogled na razvoj avtomobilskega sveta spremljajo v zadnjih letih pravi tektonski premiki. Da nekoč sila priljubljeni dizelski motorji vse bolj izgubljajo tla pod nogami, je že znano. Zanimivo pri tem je, da so trendu podlegli tudi nekoč goreči zagovorniki dizelskih strojev. Eden takšnih je Peugeot, kjer postaja nabor dizlov vse bolj redek. Test.

Da imajo njihovi mali modeli še komaj kakšnega dizla v ponudbi, je jasno, a zdaj se podobna situacija širi tudi med njihove križance. Četudi so tam še nedavno tega glavnino prodaje tvorili ravno dizli, se je fokus izrazito obrnil stran od njih. Deloma je to prevzela pobuda bencinskih strojev, delno pa dandanes tako zelo v ospredje potiskana elektrifikacija. Pogled v cenik osveženega Peugeota 3008 tako razkrije en sam dizelski pogon na osnovi 1,5-litrskega agregata BlueHDi. Že res, da je tega možno kombinirati bodisi z ročnim 6-stopenjskim ali samodejnim 8-stopenjskim menjalnikom, a je to (pre)majhen obliž na rano pestrosti dizelske ponudbe.

Drugačno vrtenje sveta

Peugeot_3008_15_BlueHDi_EAT8_Allure_Pack_27Klasična bencinska stroja sta dva: 1,2-litrski PureTech s 130 KM in 1,6-litrski Puretech s 180 KM. Po novem gradi na bencinarjih tudi elektrificirana ponudba Peugeota 3008. To dejstvo izpostavljam zato, ker so bili približno deset let nazaj ravno Francozi tisti, ki so svoje prve hibridne različice osnovali okoli dizelskih motorjev. Ja, tudi po tej plati so bili pri Peugeotu trdno prepričani v svetlo prihodnost dizla. A slabih deset let kasneje se svet se vrti popolnoma drugače. Oba priključna hibrida v osveženem modelu sta zasnovana okoli 1,6-litrskega bencinarja PureTech. Navkljub novi prodajni strategiji Peugeota 3008 je bil testni primerek motoriziran prav z dizelskim agregatom, zato preverimo, kaj prinaša v kombinaciji z osvežitvijo modela.

Brez omembe vrednih sprememb

Peugeot_3008_15_BlueHDi_EAT8_Allure_Pack_17Z mehansko-tehničnega stališča prenova ni prinesla omembe vrednih sprememb. Podvozje, motor in z menjalnik so ostali nedotaknjeni. Pod črto to pomeni še naprej na togo stran nastavljeno vzmetenje, ki je v kombinaciji z 18-palčno obutvijo, vsaj za moj okus, ravno še na meji sprejemljivega udobja za vsakodnevno vožnjo. Povečana togost vzmetenja pa se, žal, še vedno ne odraža v nadpovprečni vozni dinamiki, saj je volan za to še naprej povratno nem.

Po pričakovanjih

Peugeot_3008_15_BlueHDi_EAT8_Allure_Pack_261,5-litrski motorček s 130 »konji« ob skoraj 1,5 tone lastne mase ne zveni obetajoče, a se, kot je zdaj že dobro poznano, predvsem po zaslugi 300 Nm turbodizelskega navora izkaže v praksi kot zelo dobra izbira za Peugeotov srednje velik model. Prožnost je seveda ena glavnih lastnosti turbodizlov, ki jih je povzdignila tako visoko na lestvici priljubljenosti v preteklosti. Ob tem seveda ne smemo pozabiti na njihovo pregovorno varčnost z gorivom in, v zadnjih letih, tudi močno izboljšano kultiviranost teka. Pri tem je sicer res, da po tej plati še vedno ostaja v senci bencinskih alternativ (da o elektrificiranih izpeljankah sploh ne govorim) a če bi rekel, da je vožnja z dizelsko gnanim Peugeotom 3008 1.5 BlueHDi naporna ali robata, bi grdo pretiral.

Objektivno ima nekaj smisla, a vseeno

Peugeot_3008_15_BlueHDi_EAT8_Allure_Pack_12Še eden izmed zdaj že velikorat preizkušenih in potrjeno dobrih elementov testnega modela je bil klasični osemstopenjski samodejni menjalnik iz hiše Aisin. Ta je tudi tokrat, kot že tolikokrat doslej, prepričal z dobrim in udobnim pretikanjem. Dajal je tudi občutek, da ima v vsaki vozni okoliščini vklopljeno ravno pravšnjo prestavo. Nekaj malega me je osebno zmotila samo možnost ročnega poseganja v delovanje menjalnika. Le ta namreč nikoli ni zares povsem ročna, saj odločno pritisnjeno stopalko plina menjalnikova pamet razume kot željo po polnem pospeševanju, kar se odrazi v samodejnem vklopu najnižje možne prestave. V tej rešitvi je sicer objektivno res nekaj smisla, a vseeno. Če je vklopljen ročni način, potem naj bo ta dosledno ročen, ne pa malo ja in malo ne.

Deluje

Peugeot_3008_15_BlueHDi_EAT8_Allure_Pack_09Četudi sam nisem pristaš tovrstnih sistemov in pripomočkov, saj se praviloma izogibam njihovi uporabi, moram izpostaviti nadgradnjo, ki jo je osvežitev modelu 3008 prinesla na področju elektronskih vozno-varnostnih sistemov. Tovrstni sistemi so nadgrajeni na aktualno stanje tehnike in, moram priznati, delujejo, kot človek pričakuje. Pri tem izpostavljam zanesljiv sistem sledenja avta voznem pasu, ki je nastavljen tako, da med delovanjem daje občutek dejanskega sledenja črtam na cestišču, namesto da bi se od njih »odbijal«. Sistem v kombinaciji z ravno tako dobro delujočim aktivnim tempomatom postreže z za danes poznano stopnjo delno avtonomne vožnje, pri kateri mora voznik še naprej držati roke na volanu.

Kozmetično-dekorativne

Peugeot_3008_15_BlueHDi_EAT8_Allure_Pack_14Ostale novotarije, ki jih je prinesla osvežitev modela, so strogo kozmetično-dekorativne narave. V kabini bi izpostavil nove možnosti dekorativnih vložkov na armaturni plošči in oblogah vrat. Novinec je po novem opremljen tudi z večjim 10-palčnim osrednjim zaslonom, ki pa, kot sem opažal že pri recimo Peugeot 508, v resnici ne prinaša zares dodatne uporabne površine.

Zelo domače

Peugeot_3008_15_BlueHDi_EAT8_Allure_Pack_23Ob ureditvi voznikovega delovnega mesta bi se na hitro ustavil še pri Peugeot i-Cockpit filozofiji voznikovega delovnega okolja. To zaznamuje nižje postavljen in mersko manjši volanski obroč ter nad njim nameščene merilnike. Ljudje smo zelo prilagodljive živali. Ravno zato sem prepričan, da so se uporabniki sodobnih Peugeotov doslej na to samosvojo ureditev že privadili. Konec koncev jim drugega niti ni preostalo, če so hoteli uporabljati svoj avto. Iz istih razlogov sem se tudi sam po nekaj uvodnih kilometrih sprijaznil in pač prilagodil ergonomiji. In četudi sem z njo tekom vožnje dobro shajal, sem bil resnično vesel, ko sem ponovno sedel v svoj avto, kjer je volan običajno visoko nameščen in v merilnike gledam skozi obroč. Ni se mi bilo treba niti minuto privajati na položaje vseh elementov, saj sem se takoj počutil zelo domače.

Nov »obraz« avta

Peugeot_3008_15_BlueHDi_EAT8_Allure_Pack_03Zunanjost zaznamujeta dva nova karoserijska laka, v enega od njih, kovinsko moder Celebes, je bil odet tudi testni avtomobil. Na zadku je opaziti spremenjeno grafiko zadnjih LED 3D svetil, spredaj pa ne moreš spregledati novega »obraza« avta. Na njem izstopata dnevni svetilki, ki sta se iz podobe »obrvi« nad žarometoma preselili pod žarometa, kjer (v skladu z aktualnimi oblikovnimi smernicami Peugeotov) spominjata na čekana. Drugače oblikovana sta posledično tudi glavna žarometa, ki sta bolj ozka kot doslej, v njiju pa so vsi izvori svetlobe izvedeni v tehniki LED. Spredaj človek ne more spregledati tudi bistveno spremenjene motorne maske. Ta ni več ograjena s klasičnim okvirjem, temveč se navidezno in brez ostre meje preliva v preostali del avta. Istočasno je maska motorja tudi navidezno mersko odločno zrasla v širino. Pri tem se zdi (če ne bi bilo seveda vse bolj v ospredje potisnjene popolne elektrifikacije pogonov) samo še vprašanje časa, kdaj bi se cel prednji del Peugeotov pretvoril v eno samo motorno masko.

Ni računice

Peugeot_3008_15_BlueHDi_EAT8_Allure_Pack_19Vsem, ki vozite Peugeot 3008 1.5 BlueHDi 130 iz časov pred prenovo, pa naj si bo v ročni ali samodejni izvedbi menjalnika, sporočam, da so nadgradnje novinca sicer obsežne, a premalo izdatne, da bi si bilo zaradi njih smiselno povzročati dodatne stroške na račun menjave avta. Za vse, ki iščete nekaj zmogljivejšega, je tu še aktualna priključno-hibridna možnost oziroma dve. A žal je tako, da sta obe tako cenovno privzdignjeni nad preostalo motorno ponudbo, da si mora človek res močno želeti tistih 225 ali celo 300 »konjev« ene ali druge izpeljanke priključnega hibrida. Kdor namreč razmišlja o priključno-hibridnem Peugeotu 3008 zgolj zaradi potencialnega prihranka pri porabi bencina, naj se kar ustavi.  Cenovni naskok nad zmogljivejšo bencinsko alternativo je namreč tako velik, da se računica kompenzacije visokega doplačila za njuno hibridnost v praksi preprosto ne izide.

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dober pogonski sklop, ki, četudi v zadnjih vzdihljajih življenja in kot zadnji v svoje vrste v Peugeotu 3008, predstavlja zelo dobro možnost za vse, ki si želijo varčne vožnje v prvem družinskem avtu.
    10
  • Notranjost
    Všečno oblikovana notranjost drži stik s časom z osrednjim zaslonom večje diagonale, a žal enake efektivno uporabne površine. Opaziti je tudi nove dekorativne vložke, katerih izpeljanko lahko kupec prilagaja z izborom paketov opreme. Godi splošen občutek prostornosti in dobre prilagodljivosti.
    10
  • Opremljenost
    Allure Pack sicer ni čisto na vrhu, a je vseeno dober paket opreme, saj bo pokril veliko večino želja in potreb povprečnih uporabnikov tovrstnega avta.
    9
  • Vozne lastnosti
    Še naprej čvrsto vzmeten, a nič kaj vozno dinamičen.
    8
  • Gospodarnost
    Prepriča z ugodno porabo goriva, je pa res, da nabavna cena ni prav ugodna. Četudi kar drag, je po drugi strani vseeno še vedno občutno cenejši od priključnih hibridov.
    7
  • Zmogljivost
    Edini dizel v ponudbi s 130 KM res ne zmore pretvoriti poldrugo tono težkega križanca v dirkalnik, a bo zato njegovih 300 Nm zelo dobro pokrilo potrebe družinskih potepov.
    7
  • Sklep
    Nobenega dvoma ni: avtomobilski proizvajalci počasi, a vztrajno izrivajo dizle iz vse več modelov. Kdor torej razmišlja o enem zadnjih svoje vrste, bo našel zelo dober primerek v osveženem Peugeotu 3008 1.5 BlueHDi EAT8.
    8.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 34.120 (30.115 € v primeru Peugeot financiranja)
dolžina × širina × višina (mm) 4.447 × 1.841 × 1.624
dovoljena masa vozila (kg) 2.000
emisija CO2 (g/km) 107
gibna prostornina (cm3) 1.499
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.491
medosna razdalja (mm) 2.675
menjalnik/pogon 8-stopenjski samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 192
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 96 (130) pri 3.750
največji navor (Nm pri vrt/min) 300 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,7
osnovna cena vozila (€) 32.780
pnevmatike 225/55 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,6/10,1/6,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,0 (WLTP)
pospešek 0-100 km/h (s) 11,5
prostornina posode za gorivo (l) 11,5
prostornina prtljažnika (l) 520-1.482
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 73,5 × 88,3
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

18 komentarjev za "Zadnji čas"


srcnik
2 leta 9 meseci nazaj

Že to, da je top dizelska motorizacija 1.5 hdi dosti pove proti kakšni žalosti grejo… Ne vem zakaj za vraga ne ponudijo vsaj odličen 2.0 hdi?

cc09
2 leta 9 meseci nazaj

5 do 10 jurjev dražji od karavanov razreda octavie, corolle itd, samo da porabi več goriva, je počasnejši in ima manjši prtljažnik. Zakaj to kupujete?

Firediver
2 leta 9 meseci nazaj

Hvalabogu, še so ljudje, ki kupujejo, kar jim je všeč. In so srečni s svojo izbiro!
Je pa vedno več tistih, ki si ne upajo kupiti želenega in raje bolj racionalno ampak tudi zagrenjeno trpijo v zavisti do sreče prvih.

Polo78
2 leta 9 meseci nazaj

Modna muha, ki zdaj traja že kar nekaj let. Nekateri omenjajo lažje vstopanje/izstopanje, ampak to je kakor za koga. Enako velja za višje sedenje. Če pa že, potem vse to nudijo tudi enoprostorci, ki so obenem precej bolj praktični, prostorni in udobni. Kaj potem še ostane SUV-om? Nič. Ker vse ostalo so izgovori in opravičevanje dejstva, da si si pač kupil avto, ki je v skladu s trenutnimi modnimi trendi.

Ivan36
2 leta 9 meseci nazaj

Višje sedenje. večja preglednost in udbje vstopanja v vozilo! Včeraj dobil Espace iz servisa 7 dni je stal, šel ventilator za motor hladit in ja razlika je ogromna od navadnih avtov tipa GOLF ali srednje veliki enoprostorci ali SUV-i.Pač vmes prevozil par 100 km z P307.

wildbliw
2 leta 9 meseci nazaj

Lažje vstopanje imajo izključno avti ranga Berlingo, Rafter, Caddy, Cangoo, …
Me je 2 tedna nazaj vsekalo v križu in je postal vstop v Tourana znanstvena fantastika.

chad
2 leta 9 meseci nazaj

Marsikdo gre lažje v avto in iz njega, sploh z leti

xxl
2 leta 9 meseci nazaj

Ker lahko.

ban
2 leta 9 meseci nazaj

Da višje sedijo in imajo boljši razgled?

tomzzi
2 leta 9 meseci nazaj

Pa verjetno tudi zaradi udobja. Je razlika ali si pri tleh ali pa malo višje.

cc09
2 leta 9 meseci nazaj

SUVi so v resnici neudobni. Ali se zibljejo čez ovinke in plavajo na avtocesti, ali so pa pretrdi. Kakor kater.
Tudi lažjega vstopanja ne kupim. Sej nimate vsi 100 let, in marsikomu je lažje it v normalen avto kot plezat v SUV.
Večja preglednost kam? Še niste videli človeka, ki iz SUVa ne vidi ničesar na parkingu in sploh nima občutka kje je? Senzorji tudi ne povejo tega. Kolk dlje vidiš če sediš 17 centi višje kot je nižji golf? Koga hecate? En pedenj je razlike.

Kupujete jih zato, ker so vas trgovci nategnli, da so vse to. V resnici niso. Cesar je gol.
SUVi imajo smisel, če imajo v dnu ogromno baterijo. Pa še tu vprašanje, ker novi električni imajo velike baterije že kar dobro skrite tudi če so nizki.

umilave1
2 leta 9 meseci nazaj

Očitno nekateri niste nikoli vozili SUVjev oziroma ste vozili stare zibajoče modele, ki so bili, roko na srce, res bolj terensko naravnani od današnjih. Pa vendar po moji osebni izkušnji 3 leta Ford Fieste prejšnje gen. in pol leta sedanje Seat Arone (SUV B-seg.) lahko rečem, da so SUV (vsaj Arona in Ford Puma, pa kak Xceed,…) zelo lepo vozni avtomobili, uravnoteženi med potrebnim udobjem in dinamiko za skozi ovinke. Prostornost SUV B-segmenta je na ravni klasične kombilimuzine golfovega C-segmenta s tem, da imaš pri tem SUV lahko več praktičnosti (nižji nakl. rob, 400+litrov prtljažnik, omenjen lažji vstop, boljša preglednost,…). Ko pa vidim klasična vozila na parkiriščih, kako (opraskani) odbijači slonijo na robnikih ter primer, ko sem se moral v Lj umakniti rešilcu gor preko tistega ostrega granitnega robnika na kolesarsko stezo, medtem ko so ostali komaj naredili prostor, da je rešilc počasi se prerinil mimo, sem bil očitno ˝nategnjen˝. Da ne rečem kak res slab makadam. Na podvozju pod motorjem imam dejansko neko zaščitno plato proti udarcem. Pa prednjo samodejno zaporo diferenciala, 4×4 pa ne rabim. Vsi pa hvalimo tisto klaso avta ki mu najbolj ustreza. In ja, povp. porabo imam 5,1l/100km 1.0TSI 81kW.

2 leta 9 meseci nazaj

Maš ja 5l … Ma po mojem maš 4 L .. Drgač je povprečna na spritzmonitor 6.64 ampak ja ti si special

Ivan36
2 leta 9 meseci nazaj

“Večja preglednost kam?# Ja A stebrički so postali pepoložni pa predebeli, Niszka stranska stekla so zunaj fajna a od not pogled ven ni za hvaliti, Lažje in bolj precizno se jih da voziiti od navadnih avtov!!! Imam 10 let iskušenj z MPV aka Monovolume vozila in ostalih 18 let za ostala vozila … Tudi NOV Enyak je oz ima predolgo prednjo steklo in posledično zaprt pogled na stan zaradi dolgega in masivnega A stebrička …

cc09
2 leta 9 meseci nazaj

Če so SUVi tako pregledni, zakaj imajo ponavadi ravno pri njih na voljo 360 stopinjske kamere. V drugih klasah je to še zmeraj bolj redko.

cc09
2 leta 9 meseci nazaj

Moj stari ate je imel 90 let ko sem ga še vozil okoli z normalno visokim avtom. Ja, malo se mu je bilo težko dvignit, ampak ko je lezel iz česa višjega, je bilo samo še težje. Ko se vstajaš ne boš po tleh zletel, ko skačeš iz visokega stola dol, pa komot…

mrtwelvetrees
2 leta 9 meseci nazaj

Zato ker jim je všeč. Samo zato.

Firediver
2 leta 9 meseci nazaj

Ženske to bolje razumejo…one so najbolj srečne, ko na veliko kupujejo lepe neudobne/neuporabne zadeve.

 
Caddylac
Status quo