Leta 1983 se je svet za nekaj časa postavil na glavo. Na mednarodnem salonu v Frankfurtu so namreč ljudje stali v vrstah pred Audijevim razstavnim prostorom in ne samo pred Porschejevim in Ferrarijevim. Možje iz Ingolstadta so namreč takrat pokazali nov športni model, ki so ga tehnično razvili na osnovi takrat že poznanega quattra.
Najmočnejši Nemec
Za tekmovanja v reliju so namreč izdelati 220 primerkov, pri čemer so naredili več kot samo najbolj športen audi do tistega trenutka. Turbobencinski petvaljnik pod motornim pokrovom je namreč razvil kar 306 "konjev" oziroma 225 kilovatov, kar je bilo celo malenkost več kot je premogel takrat najmočnejši porsche 911 turbo z okroglimi 300 "konji". Res je, audi sport quattro je bil leta 1983 najmočnejši serijsko proizveden nemški avto.
Naj, naj, …
Z največjo hitrostjo 250 km/h je sport quattro tudi tu postavil nove mejnike, a s tem njegovih posebnosti še ni bilo konec. V primerjavi z izhodiščnim quattrom so mu namreč medosno razdaljo skrajšali še za 32 cenimetrov na vsega skupaj 2,2 metra, kar ga je po eni strani naredilo bolj okretnega med ovinki, a žal tudi manj stabilnega pri večjih hitrostih. Ravno to krajšanje medosne razdalje pa je bilo zaslužno za vzdevek »kratki« ali po nemško »kurz«, ki se ga je kmalu prijel in ostal sinonim zanj vse do današnjih dni.
Pregrešno lahek, a tudi drag
Njegova karoserija je izdelana iz lahkih gradnikov kot sta plastika ojačana z aramidom in steklenimi vlakni ter kevlar z ogljikovimi vlakni, kar je po eni strani zmanjševalo maso vozila, a obenem tudi poslalo njegovo prodajno ceno v višave. Z 203.850 nemškimi markami je bil namreč skoraj dvakrat tako drag kot »dedek« vseh športnih avtov – porsche 911 turbo.
170 za prodajo, 50 za tekmovanja
Kljub vratolomni ceni je 170 kupcev le odštelo zajeten kupček mark in zapeljalo raketo v svojo garažo, preostalih 50 vozil pa je Audi pripravil za tekmovanja v skupini B, kjer se je prvič postavil na startno črto relija po Korziki leta 1984. Po začetnih težavah in privajanju voznikov na njegovo vozno nestabilnost in živčnost na cesti so še v isti sezoni poželi tudi prvo zmago na reliju po Slonokoščeni obali.
V sklopu pravil FIA za skupino B je bil »kratki« opremljen z zajetnimi aerodinamičnimi krili in spojlerji, ki so avto vsaj malo »prilepili« ob tla pri večjih hitrostih in omogočali bolj učinkovito prenašanje pogonske moči na cesto.
Rekord, ki drži še danes
Leta 1986 je Audi po težki nesreči med relijem po Portugalskem umaknil quattra iz tekmovanj, a le za kratek čas. Že leto dni kasneje je namreč Walter Röhrl s 598-konjskim quattrom S1 odpeljal približno 20 kilometrov dolgo progo na ameriški Pikes Peak v manj kot enajstih minutah, kar ostaja še do današnjega dne merilo za vse avte s spredaj vgrajenim motorjem.
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "25 let audija sport quattro"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
legenda brez dvoma. narejeno le 214 vozil.cene pa astronomske še danes. pod 60 000 euri ne najdeš ohranjejega primerka.
legenda ni kej
Čist to vprašam…a nima Toyota celica rekord na Pikes Peak? Seveda "melnkost" prerihtana.
Dober članek, pohvalim tudi izbiro slik.
Happy anniversary 🙂