MLB?
Ja, Audi je novo generacijo A5 preselil na najnovejšo modularno arhitekturo MLBevo, ki si jo deli s številnimi zvenečimi imeni skupine Volkswagen. Poleg bratskega A4 imajo enako osnovo še Q7, Q5, Bentley Bentayga, prihajajoči Audi A8 in Q8, Lamborghini Urus in Porsche Cayenne. Gre torej za precej raznovrsten nabor avtomobilov, različnih dimenzij, namembnosti in tudi cen. V praksi prehod na novo platformo pomeni, da so imeli oblikovalci veliko več oblikovne svobode pri ustvarjanju nove generacije. Zaradi modularne zasnove je možnosti praktično neskončno, a so Frank Lamberty in njegova ekipa poskrbeli le za smiselno nadgradnjo modela.
K sreči so pokazali tudi nekaj navdiha in ohranili A5 do neke mere kot posebneža v modelni paleti. Še več, oblikovni preskok v novo generacijo je vizualno bistveno večji kot pri nekaterih drugih Audijevih modelih, saj so določene estetske razlike lepo poudarjene, na cesti pa se razmeroma zlahka loči obe generaciji. Podrobnih oblikovnih sprememb tukaj ne mislim naštevati, zajete so v novici ob razkritju modela, bom pa tokrat izrazil svoje mnenje glede celovitega videza, ki se mi ne zdi več tako eleganten kot prej. S številnimi prijatelji in mimoidočimi smo se strinjali, da mu nekaj manjka, drobna pika na i, saj deluje nekoliko bolj ”buckasto”,s čimer delo Walterja de Silve še vedno ostaja nedosegljivo.
Če kdo zna, zna Audi
V nekaj letih sem sedel za volan lepega števila avtomobilov, s ceno od nekaj tisočakov do več kot sto tisočakov, različnih dimenzij, višin in oblik, z zasloni na dotik ali s preprostimi stikali, toda še vedno sem vedno očaran nad preprosto zasnovo Audijeve potniške kabine. Z vrhunsko ergonomijo, položajem sedenja in intuitivno postavljenimi stikali gre za izvrsten prikaz, kako mora delovati povezanost voznika in vozila.
Res je, da si je A5 potniško kabino sposodil pri peti generaciji A4, toda s tem ni nič narobe. Gre za funkcionalen prikaz popolnosti – od upravljanja večopravilne enote preko stikala MMI do uporabe tripodročne avtomatske klimatske naprave. Čut za oblikovanje je izražen do popolnosti, saj monotonijo razbijajo dodatki iz aluminija in številne majhne podrobnosti. Nujno se moram ustaviti tudi pri zvočni izolaciji. Že pri A4 so me osupili, tukaj pa je stopnja zadušitve motorja in piša vetra naravnost vrhunska. Zahvaljujoč milijonom izboljšav na tesnilih, dodatni izolaciji in celo posebnemu premazu na vetrobranskem steklu, je vožnja mirna pri vsaki hitrosti in v vsakem vremenu. Po videzu in uporabnosti potniške kabine se v mojih očeh Audiju uspe približati le Mazda, toda, k sreči, nemški tekmec tukaj upraviči svojo dvakratno ceno.
To, da je bilo testno vozilo brez digitalnega voznikovega ekrana in še nekaterih dodatkov, ki bi si jih sam želel, mu ne morem šteti v minus. Na voljo so, le zajeten kupček denarja je potrebno odšteti zanje.
Izberite bencinarja, zasluži si ga
Ker gre za kupe, potniki na zadnji klopi ne bodo najbolj zadovoljni. Sicer je prostora načeloma dovolj tudi za prevoz odraslih oseb, a sta se nad občutkom pritoževala zadaj sedeča potnika na srednje dolgi vožnji.
Naj se vrnem za volan: Audi A5 je v prvi vrsti udobno vozilo, ki ni ravno namenjeno preganjanju skozi zavoje. Tam je sicer izredno lahkoten, še posebej, če mu tempo daje dvolitrski dizelski agregat s 140 kilovati. Zahvaljujoč nekaj centimetrov navzven postavljenim kolesom se A5 dobro upira podkrmiljenju, a na koncu hitro ugotoviš, da je njegovo mesto na cesti z umirjenim tempom in zadovoljnim voznikom.
Ravno zaradi narave modela sem še toliko bolj prepričan, da bi moral v nosu ”ropotati” bencinski agregat. To, da prenaša navor na sprednji kolesni par, še nekako prenesem (čeprav še vedno mislim, da mora imeti pravi kupe pogon na zadnji kolesni par), ropotajoč dizel, kljub njegovi odličnosti in varčnosti, pa v takšen tip vozila ne pristaja. Raje nekaj kilovatov manj in bencinski agregat, še najbolj pa bi se smehljal ob vgrajenem šestvaljniku.
Pravi moški
Audi A5 je uspešno preživel puberteto in vstopa v zrelejša leta. Lahkoten, nekoliko večji in vsekakor tehnološko napreden bo še naprej močan tekmec ostalim premijskih kupejem, a mu manjka nekaj vznemirjenja. Tako odličnemu avtomobilu težko kaj posebnega očitaš, a če bi sam kupoval vozilo takšnega tipa, bi si želel več vznemirljivosti zunanjega oblikovanja. Po drugi strani bi me najverjetneje očaral s potniško kabino in številnimi varnostno-asistenčnimi sistemi, vse dokler ne bi pogledal končne cene. Naj poudarim, da gre za precej osnovno opremljen primerek, ki mu manjka kar precej tehnoloških bonbončkov, zato gre lahko končna cena še precej višje.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman
Mnenja uporabnikov
23 komentarjev za "Skrbno premišljena pot"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Audi kot Audi nič posebnega, zelo drag s povprečnimi voznimi lastnostmi, veliko precenjena znamka kot tudi BMW in Mercedes-Benz.
Kolk je zanimivo brat komentarje glede diesel motorja 🙂 pa ko da vsi komentatorji čepijo na neusahljivih kolicinah €. Za vse vas, ki na leto prevozite celih 500km se diesel itak ne splaca … in ravno taki so najbol glasni. Me prav zanima kateri od vas bi odpru denarnico za bencin, ko letna kilometrina znasa 40.000+ km za bencinarja, ki popije 10+ l/100km. Pol se pa gofle zaprejo a ne 😉
Za 40tkm letno + si raje kupi vsaj A6 ali A8, če ne te bo križ matral na starejša leta, ker tole je bolj fun car. Sploh priporočam, da doplačaš komfort sedeže recimo v bmw. Poraba ni toliko višja pri bencinarju, oziroma če si kupiš avto za tak denar in se voziš take kilometre, bi človek pričakoval, da se ti ves trud malo bolj splača, kot pa potem gledati na 2.0 tdi pa 6 litrov porabe. Potem si itak failed.
Pretiravati pa res ni treba! 40k letno dela ogromno ljudi z golfovim razredom. Oh wait! Zakaj ne raje kar Cessne 172? #Poraba ni toliko večja.
Cessna 172 je udobna manj kot katrca, toliko v vednost 😀 Se notranja sirina je tam-tam.
Zadaj res ni veliko prostora, spredaj je malo bolje, ampak saj si hitro na cilju, če ne letiš kam daleč. Cessno sem predlagal zaradi relativno nizkih stroškov vzdrževanja (čeprav nizki stroški in letenje ne gre skupaj).
Jaz, če bi kupoval tak avto, ampak ga itak ne bom bi vzel 3.0 tdi z 320hp, ki je bolj živahen od 3.0 tfsi in še dizel manj porabi goriva.
Da bi pa za 2.0tdi plačal +60k€ no go
Močno dvomim, da je 3.0 TDI bolj živahen od 3.0 TFSI…3.0 TFSI je v S5 verziji, kvečjemu je 2.0 TFSI tu nekje kot 3.0 TDI, pa še tu pomoje 2.0 benciner zmaga. V tak avtomobil nič drugega kot bencinar. Zakaj bi dal 60+ jurjev za avto potem pa gledal kakšno porabo imam…bencin.
Se povsem strinjam. Ta evropska obsedenost z dizli presega že vse meje. Je pa praktično edini plus testiranega avta ravno cena, če bi bila nižja ali občutno nižja tega Audija sploh nebi nihče kupoval.
Kot v vaški beznici, kjer je Franček glavni, če kurca čez vlado, pardon diesle. Diesli v Evropi niso postali popularni brez razloga.
To, da so dizli popularni le v Evropi in nikjer drugje na svetu, verjetno tudi ni brez razloga 🙂
Seveda ni. Je pa daleč od insinuacij, ki se jih kot papige ponavlja ves čas.
Hanzek je globalno del vaške beznice, ne Franček.
Če ni jasno, je “Franček” generično ime, ki prestavlja tipično klientelo. Upam, da formalna definicija nadalje ni potrebna.
Ne ni potrebna nadaljnja definicija. Uff kakšna pamet!
Nos jim je res zanimivo uspel. Če bom kdaj kupoval tale avto, pride v poštev izključno samo ena opcija, ki je tudi edina smiselna v takem avtu: 3.0 tfsi.
V avtu za 60 jurjev se pričakuje 3.0 TFSI ne pa neka dizelska ropotulja da bruhneš ko ga prižgeš.
Ne bi se ga branil v dieselski izvedbi, če bi lahko racionalno namenil tako vsoto za avto.
Če bi mi kdo podaril avto se nebi branil niti dacie… (beri…prodaja naprej :)). Če imaš določen budget za avto, sem definitivno pristaš močnejše motoriziranih različic brez neke dodatne opreme kot pa osnovno motoriziranih z (v tem primeru) 20 jurji dodatne opreme. Če že more bit audi za 60 jurjev = RS3 z orgazmičnim 5 cilindrašom. Je pa lepa tale petka drugače, škoda ker niso sprednje luči malo bolj agresivne.
Kdo ti bo danes karkoli še podaril. : ) Imeti budget za tak avto pomeni razpolagati z vsaj nekajkratno številko cene.