Testi

Peugeot 508 HYbrid4 Allure 2.0 HDi – Hibridna iluzija

Poraba 6,8 l/100km Največja hitrost 210 km/h Cena 39.800 eur
Plusi
  • oblika
  • elektro motor
  • 4WD
Minusi
  • zastarel robotiziran menjalnik
  • težje zapiranje prtljažnika
  • problemi s prostoročnim telefoniranjem
  • postavitev stikal

Napad hibridov se nadaljuje in v času recesije proizvajalci stavijo na manj žejne mešance. Pa se res splača?


Mešanica impresivnosti in frustracije

Po naravi sem precej “firbčen”, predvsem pa zagret za novo tehnologijo. Naj bo to pripomoček pri vožnji ali pa sam pogon. Če so elektro vozila kljub vsemu napredku še nekoliko oddaljena, predvsem zaradi baterij, pa je hibridna tehnologija že globoko zasidrana v proizvodnji. HYbrid4 tako ni nič novega, že pred časom je Urška preverila kako se znajde 508 RXH. Kdor še ne pozna te PSA-jeve tehnologije – HYbrid4 Graphic Novel.

Običajno iščem pri avtih tudi pomanjkljivosti, kje še šepajo, tokrat je bila  zgodba malo drugačna. Poleg vse impresivne tehnologije, je tu cel kup frustracij, ki te spremljajo ob vožnji, čeprav se jih sčasoma nekoliko navadiš. Vse se je začelo, ko sem prvič pritisnil gumb Start.

Pravzaprav, trenutek zatem. Kljub temu, da se je prižgal sredinski ekran in zasvetile lučke na glavnem, je bilo vse tiho. Dela? Ne, prestavljanje v vzratno in pritisk na stopalko plina nista premaknila avtomobila. Drugi pritisk na gumb pa je pripeljal pred moje oči še dodaten zaslonček in končno sem se osramočeno rdeč v obraz odpeljal izpred avtohiše. Še avta ne znam zagnati! Pa to ni bilo zadnjič in te uganke mi tudi do konca testa ni uspelo rešiti. Včasih je dovolj en pritisk na gumb, spet drugič dva. A dokler se ne pripelje še tretji zaslon, ne greš nikamor.

Brezstično

Ker sem se toliko časa ubadal s prvim speljevanjem, sem hotel telefon spariti z avtom kar med postanki na rdeči luči, ki pa jih, kot zakleto, ni bilo. Na parkirišču sem mimogrede usposobil povezavo, česar smo bolj ali manj navajeni iz vseh modernih vozil. A prvi klic mi je zazvonil na telefonu (pa tudi vsi naslednji). “Ustavimo se na primernem mestu,” se spomnim lekcije iz avto šole in že vlečem telefon iz žepa. Po telefoniranju pa … kam z njim? Prostorčkov za odlaganje nima ravno na pretek. Manjša sredinska konzola, ki se nerodno odpira, pa še to samo z voznikove strani, je edino mesto, kamor sem uspel odložiti telefon. Predal v vratih je enostavno prevelik.

Kam pa s ključem? Odklepanje in zaklepanje vrat deluje odlično, prtljažnik se odpre s simpatično skritim gumbom v 0 (508), tako da lahko ključ ves čas ostane nekje spravljen. Tudi v žepu, prav nič ne moti. Sedeži so udobni in prostorni, z dovolj nastavitvami za vse mogoče želje. Tudi zadaj, kljub večjemu vozniku, ostaja dovolj udobja za daljše vožnje in mirne duše lahko rečem: “premium”. Še posebej zaradi dvo-točkovne klime v zadnjem delu potniškega prostora.

Je pa res, da z voznikove perspektive ni vse tako krasno. Človek se hitro izgubi v naboru vseh teh gumbov. Če so nekateri zapleteno postavljeni, drugi celo skriti v predalčku, so spet tretji na neverjetno dostopni poziciji – kot naprimer gumb SOS. Opravičujem se zastopniku, a po nesreči sem nekajkrat pritisnil nanj.

Fantastično

Ko pa pustim za sabo vse te probleme in jih malo pozabim, je avto odličen. Močan naliv na avtocesti Kranj – Ljubljana je poskrbel za manjši aquaplaning in samodejno izključitev tempomata. Nič lažjega, le preklop v 4WD in vse je bilo le še preteklost. Sneg? Juhej. HYbrid4 ima odgovor na vse cestne podlage.

Sicer se v ZEV* načinu od doma odpelješ bolj redko, gretje in mrzel motor prisilita izklop elektrike in vklop dizelskega agregata, se pa zato lahko domov toliko bolj tiho priplaziš. Pardon, pripelješ. Vožnja po mestu je ob dodatnem start&stop načinu še cenejša, kljub temu, da sem se običajno večino poti prevozil kar na elektriko.

Za tiste zahtevnejše je na voljo še način Sport, ki omogoča bolj dinamično vožnjo. Sicer poraba poskoči kar visoko, a skupaj z elektro motorjem dobimo vprego 200-tih konjičev. Je pa res, da taka limuzina ni namenjena prav hitri vožnji po zaprtih ovinkih, pa tudi volan ne vrača dovolj hitro informacij o podlagi.

Robotiziran menjalnik (ESG) solidno opravlja svojo nalogo, še posebej zaradi skrite pomoči elektro motorja, ki prikrije njegovo počasnost. Vse dokler ne pridemo do hitrosti na 120 km/h, kjer enostavno “odpove”. Prestavljanje v 5. in 6. prestavo občutijo vsi potniki z neprijetnim sunkovitim zibanjem. Je nekoliko manjša poraba res zadostno opravičilo ali bi bil boljši klasični avtomatik?

Žeja, žeja me muči …**

Neprestano omenjam porabo, a tudi med vožnjo so mi oči vedno begale proti računalniku. Kljub temu, da se mi je razlezel nasmešek na obrazu ob tisti ničli, ko sem se peljal na električni pogon, pa so občutki mešani. Povprečna poraba se je ustavila nekje pri 6,8 litra na 100 km. V preteklosti smo že peljali, sicer ne tako luksuznih, limuzin primerljive moči in precej manjše porabe. Na tem mestu priporočam še Petrov pogled na HYbrid4 spodaj.

Hibridni 508 je kljub vsem težavam soliden avtomobil. Varčnejši, ekološko (vsaj med vožnjo) prijaznejši in, če odmislimo slabosti robotiziranega menjalnika, tudi dovolj zmogljiv. Res je začetna cena nekoliko višja od primerljivega GT modela in da razliko pokrijemo šele v dobrih 100.000 kilometrih, a korak z napredkom in ekološko osveščenostjo tudi nekaj šteje, kajne?

Več o Peugeot 508 HYbrid pa na uradni strani.

Povezano: test Peugeot 508 GT 2.2 HDi 200

Tekst, foto: Pete

Drugo mnenje – Peter Humar:

Pri primerjavi med Peugeotovima modeloma 508 GT in 508 Hybrid4, mi ni bilo treba pretirano razbijati glave, saj sem imel že od vsega začetka izbranega favorita, ki se mi je skozi preizkus le še potrdil. Brez kančka dvoma bi med obema izbral različico GT, saj je le ta preprosto bližje vsem mojim predstavam o avtomobilu.

Tako lahko v GT-ju na obljubljenih dvesto “konj” vedno računaš, ne le do hitrosti 130 km/h kot pri Hybrid4, kjer nad to hitrostno mejo na pomoč elektromotorja, vgrajenega na zadnji osi, ne gre več računati.Potem je tu menjalnik, ki sicer tudi pri GT-ju ni popoln, a je po kultiviranosti delovanja še vedno svetlobna leta pred kombinacijo robotiziranosti menjalnika in hibridnosti pogona Hybrid4. Kapljo čez rob pa prelije skromnejši prtljažnik v hibridni različici, ki se, zaradi pod dno prtljažnika vgrajenega paketa akumulatorjev in
elektromotorja, kaže v zelo majhni višini osnovnega prtljažnika.

Ob upoštevanju teh nekaj (zame zelo pomembnih) zamer, je jasno, da Peugeot 508 Hybrid4 zahteva preprosto preveč odpustkov, v zameno za katere pa v primerjavi z različico GT uporabniku vrača “čez palec” zgolj okoli pol litra manjšo stokilometrsko porabo. Ko se enkrat pogovarjam o avtu za približno 35.000 evrskih tisočakov in porabi goriva v območju sedmih do osmih litrov plinskega olja na sto, je jasno, da je davek na moje živce preprosto prevelik za iztrženo prednost v podobi manjše porabe goriva. Navsezadnje je zame nakup avta čustveno naravnana odločitev in bo takšna tudi ostala. Že res, da določeno vlogo pri izbiri avta odigra tudi “požrešnost” njegovega pogonskega sklopa, a imajo pred tem prednost še nekatere druge, čustveno naravnane lastnosti.

* ZEV – Zero Emission Vehicle (na voljo načini Auto / Sport / 4WD in ZEV)
** Žeja – The Drinkers

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Robotiziran menjalnik zataji, žal. Sistem deluje dobro le, ko računalnik ujame frekvenco voznika in sledi njegovim željam.
    6
  • Notranjost
    Kakovnostni materiali in prostornost ter udobje so na visoki ravni. Le kakšen šum vetra bi lahko še “izključili”.
    9
  • Opremljenost
    Opreme mu res ne manjka, v tehničnem smislu. Pohvalno je držalo za pijačo - tega res poredko vidimo na dobrem mestu. Manjkajo predvsem odlagalne površine. Tudi računalnik v sredinski konzoli je še iz istega obdobja kot menjalnik - manjka mu kar nekaj uporabnosti.
    8
  • Vozne lastnosti
    Volan ne vrača dovolj hitro informacij, a je kljub temu dinamična vožnja čisto solidna. Ne gre pozabiti, da premikamo tu slabi 2 toni teže. Devetko si prisluži le z ZEV in 4WD.
    9
  • Gospodarnost
    Ekološka osveščenost žal nekaj stane, poraba pa tudi ni toliko nižja. Kljub vsemu dobiš kar nekaj muzike za svoj denar.
    8
  • Zmogljivost
    Preklop na ročni menjalnik nekoliko izboljša celo zgodbo, ko le ne bi sam silil prestavljati v višjo prestavo. A 200 skupnih konjičev vsaj ob štartu pokaže svojo moč.
    8
  • Sklep
    Žal s tem hibridom nisva na isti valovni dolžini. Všeč so mi nekatere impresivne funkcionalnosti, pa vendar ostaja na tem modelu še nekaj prostora za izboljšave. Najprej "razhroščevanje", potem pa zamenjava menjalnika. Za model, ki sili proti premium, zgolj solidno.
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 39.800
dolžina × širina × višina (mm) 4.792 × 1.853 × 1.456
dovoljena masa vozila (kg) 2.265
emisija CO2 (g/km) 95
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/3 leta/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1997
masa praznega vozila (kg) 1.735
medosna razdalja (mm) 2.817
menjalnik/pogon 6-stopenjski robotizirani ročni/spredaj dizelski - zadaj elektromotor
največja hitrost (km/h) 210
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 27 (37) pri 2.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 300 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 11,9
osnovna cena vozila (€) 34.500
pnevmatike 235/45 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 3,5 / 3,7 / 3,6
pospešek 0-100 km/h (s) 8,6
prostornina posode za gorivo (l) 72
prostornina prtljažnika (l) 347 / 355
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Peugeot 508 GT 2.2 HDi 200 – Gran Turismo?
Mazda 6 2.2 CD150 Revolution – Japonski Mefisto