Če jih ne moreš premagati … se jim pridruži
Če nas je Renault v preteklih letih prepričal s številnimi uspešnimi modeli, mu nikakor ni uspevalo v svetu terencev. Družinski Scenic Rx4 je bil naravnost grd in štirikolesno gnani Kangoo je pri nas v večini primerov nosil oznake Elektro Ljubljana. Po huronskem uspehu Qashqaija se je francoski član alianse Renault-Nissan odpravil na vzhod po nasvete, a se Koleos ni prodajal kot vroče žemljice. Po vsega štirih letih je bilo zgodbe k sreči konec, na naslednika pa smo morali čakati vse do leta 2015. Renault se je tudi drugič zatekel po nasvete k Nissanu, kjer so imeli v letu 2015 najbolje prodajanega kompaktnega križanca v Evropi.
Uspeh je bil nujen. Po podatkih agencije Jato Dynamics je postal avtomobilski segment, v katerega spadajo SUV in križanci, v lanskem letu prvič v zgodovini najbolj prodajan v Evropi. Prodaja v njem se je namreč povečala za kar 24 odstotkov in polom v segmentu, ki obsega 3,2 milijona enot, bi bil prava mala katastrofa.
S pridobljenim znanjem je nastal križanec segmenta C, ki je prijeten na pogled ter je obenem od tal odmaknjen 20 centimetrov, ima 18-stopinjski vstopni kot in 28-stopinjski izstopni kot. Torej tipičen predstavnik segmenta, ki bo primeren za obisk vikenda na hribu ali pa bo zlahka zapeljal čez robnik pri priljubljenem nakupovalnem centru. Številne sestavne elemente si deli s Qashqaijem, a bi jima resnici na ljubo težko očitali pretirano podobnost. Še v potniški kabini sta si razmeroma različna. Delita si le motorje, arhitekturo, pogon in velikostni razred.
Samo poglej ga
Če se komentarjem o zunanjem videzu najrajši izognem, bom tokrat vsaj nekoliko ostal zvest tradiciji. Rekel bom le to, da z napihnjenimi oblinami in gromozanskim znakom v maski hladilnika deluje večji, kot je v resnici. Paket opreme Iconic (o njem se bom razpisal malce kasneje) pa vse skupaj še malce potencionira. Ko že misliš, da se bo oblika Clia počasi izpela, je križanec s čudnim imenom dokaz, da se fluidnih linij zlepa ne naveličaš. Kar vprašajte Roberta Lešnika.
Kadjar je tudi krivec, da se celo najbolj zagrizeni podporniki nemške avtomobilske industrije, ki kot po tekočem traku štanca raznolike križance, obrnejo in z zanimanjem ošvrknejo francoskega tekmeca. Glave se obračajo še bolj, če ima nameščen novi paket Iconic. Najžlahtnejši predstavnik družine je olepšan s črnimi 19-palčnimi platišči, ki se bistveno raje vrtijo po urejenih asfaltiranih cestah, makedamske in gozdne poti pa spremljajo iz daljave.
Made by Renault
To, da si znotraj koncernov ali povezav proizvajalci delijo matice in vijake, ni nič novega. Skupina Volkswagen je glede tega pravi prvak, a delovanje pri francosko-japonski navezi je malenkost drugačno. Če je arhitektura CMF plod skupnega znanja, je 1,6-litrski dizelski agregat izdelan in razvit pri Renaultu ter proizvajan v Franciji. Takoj ti je jasno, da gre za odličen izdelek, saj je ob zagonu presenetljivo tih in uglajen.
Enak agregat je bil nameščen pred kratkim v Nissanovem X-Trailu, kjer so bile ugotovitve precej podobne, a naj me koklja brcne, če ni bil v Kadjarju še za odtenek bolj tih. Škoda le, da je len do 1.800 vrtljajev in zato za volanom dobiš občutek, kot da mu primanjkuje moči.
Te je povsem dovolj, tudi ob vključenem štirikolesnem pogonu. Slednji le redko prenese 50 odstotkov navora na zadnji kolesni par in se obnaša glede na razmere na cestah. Tako je v večini primerov varčeval s porabo goriva in moč prenašal izključno na sprednji kolesni par.
Ob spremljanju diagrama na prilagodljivem voznikovem 7-palčnem zaslonu TFT, ki nadomešča klasične merilnike, pri čemer vozniku dopušča izbor kar dvajsetih različnih grafik števca vrtljajev in hitrosti, hitro spoznaš, da se v običajnih razmerah le okoli 5 do 10 odstotkov navora prenese na zadnji kolesni par. Šele ob hitri vožnji po makadamu mi jih je uspelo prenesti do 35 odstotkov. Po kakšnih hudo brutalnih klancih se nisem prevažal, Kadjar deluje preveč lepo in načičkano. Kljub večkrat preizkušenem pogonu, ki se je v Dusterju izkazal kot fascinantno zmogljiv, je Renaultov avantgardni križanec bolj balerina kot kleni terenec.
Joj, ne že spet
Se spomnite mojega tarnanja nad sistemom R-Link2 v Talismanu? Kot da bi Renaultova pametna enota zavohala strah v meni in začela delovati kot podivjan konj. Glede na pretekle izkušnje se namreč kar malce bojim, kaj me bo pričakalo v notranjosti. V Talismanu sem imel probleme, v Cliu je zadeva delovala dokaj normalno, tukaj v Kadjarju pa sem se zopet ubadal z zmrzovanjem in počasnim delovanjem. Stvari niso bile tako hude kot v Talismanu, a nepovezljivost s telefonom in občasna popolna “zamrznitev” kar kličejo po nadgraditvi programske opreme. Renault, čas je. Nekaj bo potrebno storiti, kajti s takšnimi napakami sami sebi pljuvate v skledo.
Kadjar je pričel širiti svoj imperij dokaj pozno, a je v kotel, kjer je precejšnja množica konkurentov, prišel dodobra pripravljen. Opremljen s paketom Iconic, ki je od najbolje prodajanega paketa X-Mod dražji za zajetnih 2.500 evrov, si želi vstopiti v svet zahtevnejših kupcev. Omejena serija Iconic vam sicer obljublja pustolovščino v svečani preobleki, vendar razen nekaj ekskluzive ne prinaša pomembnih novosti, vrednih takšnega doplačila.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
13 komentarjev za "Pustolovec v svečani obleki"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kot sem napisal lep in dober avto, toda v primerjavi z qashqaijem še zaostaja, kar pa odločno povedo tudi prodajne številke po Evropi, kjer je qashqai še vedno dale, daleč pred kadjarjem, pa tudi , ko ga boš prodajal, kadjar s podobno opremo nikoli ne bo dosegel cene qashqaija.
http://www.autoevolution.com/news/2015-renault-kadjar-tested-better-than-the-qashqai-98194.html
Kolikor jaz berem, med njima ni nekih razlik
Ni nujno,Captur je najbolj prodajan v svojem razredu,je pa občutno cenejši od Kadjara,pa vendar vizualno podoben.Računam na tiste,ki si novega ne morejo privoščit.
X-mod je najbolj prodajan,testa za 1,6 dci x-mod,pa nikjer še nisem zasledil.
Dober avto, precej boljši (predvsem kar se izgleda tiče) od koleosa. Je pa zanimivo, da je najmočnejši dizel “zgolj” 130 KM. Res da je teh 130KM čisto dovolj za normalno vožnjo (tudi prehitevanja), ampak verjamem, da bi marsikdo posegel po kakšnem 150 – 160 KM dizlu, če bi bil na voljo (za neko pametno ceno).
Da in imajo ga,enakega z 160 KM,žal ga ni v Kadjaru,čez čas pa verjamem,da bo.
Na nekaterih evropskih trgih Nissan že ponuja močnejšega dizla, zato ni hudič, da ne bo na voljo tudi pri nas.
To pa najbrž ne bo povečalo prodaje,je pa fajn.Drugače je 130 KM pravšnjih,110 si že težko predstavljam v tem avtu.
Velik napredek v primerjavi s koleosom, toda še vedno ne dosega sorodnika qashqaija , ta je še vedno boljši v večini pogledov edino, malo manjši je , sem preizkušal oba in se odločil za qashqaija in mi ni žal.
To je pač tvoje mnenje,jaz sem se odločil za Kadjara iz enakih razlogov,najpomembnejši je bil;veliko bolj udobni in hrbtu prilagojeni sedeži.
Kadjar ima posebna sprednja sedeža, kjer so z uporabo pene z dvojno gostoto poskrbeli, da sta sedalni in naslonski del dovolj udobna, bočnice pa dovolj trdne, da nudijo čvrsto oporo. Meni je bil, kljub velikim platiščem še vedno dovolj udoben. lpg
Si nemara pozabil omeniti, da si imel dobro ponudbo glede cene in je tudi to bil razlog za nakup? 🙂
Tudi,ampak,za Kaškaja nisem niti spraševal o ceni,ko sva se usedla v Kadjara.Je pa Kaškaj,drugače,top avto.