Predstavitve

Vsota, ki presega seštevek delov

Toyota Prius: mednarodna predstavitev

Toyota je v svetu avtomobilizma sinonim za hibride, Prius pa glavni protagonist ter praktičen primer za najnovejšo tehniko, ki kasneje najde svoje mesto tudi v drugih znamkinih modelih. Kot svojevrsten pionir je upravičeno drzen tudi v oblikovanju, zato je eden izmed tistih avtomobilov, ob katerem mediji in uporabniki nikakor nismo ravnodušni.

Po začetnem šoku, ko smo se iz tople Valencie vrnili v zasneženo Ljubljano, sem bila v precejšnji dilemi, kako se lotiti spodnjega zapisa s prvimi vtisi in uradnimi tehničnimi informacijami o novi generaciji najbolje prodajanega hibrida na svetu. Z ene strani se zdi odločitev enostavna, saj uvodni zapis ne sme biti predolg, preveč drobnjakarski in s tem naporen za bralce. Po drugi strani gre za pomembnen in revolucionaren model, ki že leta premika mnenja uporabnikov in je iz nišnega “eksperimenta” za največje tehno-frike postal gonilo napredka na področju alternativnih pogonov. Prav zato je tudi tokratni zapis nekoliko drugačen …

Korak pred drugimi

Toyota Prius 2016-24Toyotin Prius je kot prvi velikoserijski model s hibridnim pogonom leta 1997 zagotovo predstavljal neverjeten preskok v dojemanju in splošni dostopnosti tehnike, o kateri danes govorimo v kontekstu trajnostne mobilnosti. Dobrih 18 let kasneje Toyota žanje sadove svoje napredne filozofije, saj na trgu avtomobilov z alternativnimi pogoni (hibridi, priključni hibridi in električni avtomobili) njeni hibridni modeli predstavljajo več kot polovico globalne prodaje.

Po drugi strani so bili pred prihodom nove generacije Priusa kot znanilca prihodnosti prisiljeni dobro premisliti, kako zagotoviti zadosten napredek, ki jih bo tudi v prihodnje zadržal na čelu razvoja. Toyota namreč brez dvoma želi ostati prvo ime hibridov.


  • 1. generacija: 1997-2003
  • 2. generacija: 2003-2009
  • 3. generacija: 2009-2015
  • 4. generacija 2015-

Ambasadorji z nasmehom

Tako kot velja za Prius, da je ambasador hibridne tehnike in napredka, ki se postopoma seli tudi v druge Toyotine modele, so svojevrstni ambasadorji tudi njegovi vozniki. Gre za uporabnike, ki dajejo velik pomen napredni tehniki in učinkovitosti izrabe energije, svoje poslanstvo pa običajno opravljajo tako, da z velikim navdušenjem delijo izkušnje z ostalimi, nekoliko bolj zadržanimi vozniki. Če se spomnite, je eden izmed slovenskih ambasadorjev zagotovo naš strokovnjak Jernej Bolka, ki je na forumu pred časom  z nami delil svoje znanje in izkušnje s področja hibridov.

Toyota Prius 2016-37V skladu s Toyodino obljubo, da bodo novodobne Toyote v “paketu” prinašale veliko več čustev in veselja do vožnje, so se inženirji lotili tudi projekta četrte generacije Priusa. Po besedah njihovega vodje, Koujija Toyoshime, je Prius vedno veljal za ekološko vozilo, za naslednje obdobje pa so mu morali dodati še emocionalno komponento v obliki navdihujočega, strastnega oblikovanja ter “waku-doki” – vznemirljive vozniške izkušnje. Drugače povedano: na obrazih kupcev Priusa so želeli videti širok nasmeh.

Trije stebri

Toyota Prius 2016-4Prius je prvi predstavnik Toyotine nove globalne arhitekture (TNGA), zasnovan na platformi GA-C. Slednja je omogočila opazno znižanje težišča avtomobila ter posledično boljšo odzivnost in stabilnost med vožnjo.

Poleg tega so inženirji z redoljubnim pospravljanjem tipskih komponent pogonskega sklopa omogočili oblikovalcem večjo svobodo pri njihovem delu. Rezultat je, poleg ostalega, nižja linija avtomobila, ki vozniku daje boljši pregled nad voziščem, z nekaterimi dodatki znižuje koeficient zračnega upora ter posledično omogoča večjo energijsko učinkovitost. Prius ob tem ponovno polarizira javnost s svojo podobo, ki je hkrati futuristična in emocionalna.

Tretji steber razvoja Priusa predstavlja nova generacija polnega hibridnega pogonskega sklopa, ki tudi tokrat postavlja standarde učinkovitosti in vozniške izkušnje na svojem področju.


Izboljšave hibridnega pogonskega sklopa:

  • 1,8-litrski bencinski motor z delovanjem v Atkinsovem ciklu ima povečano učinkovitost na podlagi regulacije dotoka goriva, zgorevanja, ohlajanja in nadzora klenkanja, veliko pozornosti so namenili tudi boljši izrabi energije izpušnih plinov v sistemu recirkulacije ter zajemu zraka;
  • menjalnik je krajši ter lažji od predhodnika, v svojem sklopu združuje dva elektromotorja/generatorja, planetno gonilo ter reduktor;
  • izboljšana programska oprema omogoča večjo izrabo pogonske električne energije, ki je na voljo tudi pri vožnji v višjih hitrostih, kar posledično zmanjšuje porabo bencina;
  • krmilna enota je zmanjšana ter prinaša nižje električne izgube;
  • kompaktnejša nikelj-metal hidridna baterija kapacitete 1,31 kWh.

Še več varnosti

Toyota Prius 2016-46Paket varnostnih sistemov Toyota Safety Sense (TSS) v Priusu prinaša nove asistenčne funkcionalnosti; sistemu za zaznavanje nevarnosti trčenja (PCS), opozarjanju na nenamerno zapustitev voznega pasu (LDA), samodejnemu uravnavanju dolžine svetlobnega snopa (AHB) ter prepoznavanju prometnih znakov (RSA) se pridružujejo prilagodljivi radarski sistem nadzora hitrosti, opozarjanje na vozila v mrtvem kotu ter opozarjanje na prečni promet za vozilom.

Za dodatek je Prius lahko opremljen z novim sistemom za pomoč pri parkiranju (S-IPA), ki omogoča samodejno parkiranje na prostorih, ki so lahko do 1,5 m krajši kot prej.


Drobtinice:

  • trdnost karoserije je v primerjavi s prejšnjo generacijo povečana za 60 % na račun uporabe večje količine jekla visoke trdnosti in dodatnih ojačitev;
  • težišče vozila je znižano za 25 mm, Prius je v novi generaciji 20 mm nižji (1.470 mm), 15 mm širši (1.760 mm) in 60 mm daljši (4.540 mm), strešni rob je pomaknjen 170 mm naprej, medosna razdalja pa je ostala enaka (2.700 mm);
  • koeficient zračnega upora znaša 0,24;
  • kot volanskega droga je v novem Priusu zmanjšan na 20 stopinj (prej 24 stopinj), točka položaja voznikovega boka pa znižana za 59 mm, kar omogoča bolj naraven položaj med vožnjo;
  • nikelj-metal hidridna baterija hibridnega sklopa je 10 % manjša ob 28 % povečani absorbciji električne energije v enakem času, kar prinaša hitrejše polnjenje;
  • vgrajena elektromotorja sta manjša, toplotna učinkovitost bencinskega motorja pa znaša rekordnih več kot 40 %;
  • novo zasnovana krmilna enota PCU je izgubila tretjino svoje velikosti, 6 % mase in omogoča petino manjše električne izgube;
  • kompaktnejša zasnova hibridnega sistema ter zadnje vzmetenje s trikotnimi prečnimi vodili sta omogočila znižanje dna prtljažnika za 110 mm, prostornina prtljažnika zdaj znaša do 502 l (s kompletom za popravilo prevmatike);
  • novi Prius lahko vleče prikolico  s skupno obremenitvijo do 725 kg;
  • prenovljeno MacPhersonovo prednje vzmetenje obljublja  izboljšano krmiljenje, vodljivost, odzivnost, stabilnost in udobje vožnje, spremembe dopolnjujejo novo zadnje vzmetenje s trikotnimi prečnimi vodili, izboljšave zavornega sistema ter sistema krmiljenja;
  • emblem na maski Priusa je nameščen na enaki oddaljenosti od vozne podlage kot pri športnem kupeju GT86;

Drži obljube

Toyota Prius 2016-20Glede na vse zgoraj zapisano, so snovalci Priusa morali izpolniti velika pričakovanja – tako interna kot tudi uporabnikov, ki so v letih obstoja modela na cestah vozili več kot 3,5 milijona proizvedenih enot. Obljube Toyote so bile jasne in glasne: prvi hibrid na zemeljski obli bo v novi generaciji še bolj učinkovit ter v veselje vozniku ne le v mestnih središčih, ampak tudi na daljših vožnjah.

Vas zanima, kakšni so prvi vtisi po vožnji? Rekla bi, da Prius izpolnjuje Toyotine obljube. Njegove izrazite zunanje podobe smo se navadili že po prvih fotografijah in lanskoletnem obisku Frankfurta, v notranjosti pa pogled nemudoma obstane na centralnih kontrastnih belih elementih, za katere pri proizvajalcu zagotavljajo, da so izdelani iz materiala, ki bo dobro prenašal vsakodnevno uporabo. Morda se bo komu zdel kontrast v temni potniški kabini preveč izrazit, sama sem se ga v dveh dneh kar privadila, še hitreje pa bi se ga v svetlejši sivi različici potniške kabine.

Toyota Prius 2016-39Eno je videz, drugo uporabnost. Zasnova voznikovega prostora je dovolj intuitivna, da z uporabo, kljub določenim spremembam, ni nikakršnih težav niti v samem začetku. Informacije o vožnji so vozniku enostavno dostopne in pregledne (na sredinskem 4,2-palčnem barvnem zaslonu ali projicirnem zaslonu), nameščene tako, da ne zahtevajo pretirane pozornosti, ki bi odvračala pogled s ceste. Nekaj manjših težav nam je v mestu na trenutke povzročala navigacija, a verjamem, da je to rešljivo z minimalno posodobitvijo informacijskega sistema.

Zato pa nimam pravzaprav nobene pripombe na vožnjo, ki je opazno bolj prijetna in udobna v vseh pogledih – Prius ni več moteče hrupen niti pri pospeševanju in daljših vzponih, vzmetenje odlično uravnava cestne neravnine, je lepo vodljiv in nenaporen tudi na avtocesti ter na razgibanih regionalnih cestah.

Tiho mestno vožnjo v električnem načinu, ki je bila zaščitni znak prejšnjih generacij, je torej dopolnila tudi prijetna vozniška izkušnja izven mestnega središča. Deklarirane kombinirane porabe treh litrov na prevoženih sto kilometrov sicer nismo dosegli, a se je le-ta po dveh dneh pretežno relacijske vožnje vrtela okrog 4,8 litrov na sto kilometrov, kar se mi zdi za prve (novinarske) vožnje zelo dober rezultat. Prepričana sem, da bodo redni uporabniki dosegali še boljše rezultate, saj jih bo k temu spodbujal tudi sam sistem s posredovanjem podatkov o gospodarnosti njihove vožnje.

Prius pred saloni Toyota

Toyota Prius 2016-19Hibridni Prius v salone slovenskih Toyotinih trgovcev prihaja v mesecu marcu z izhodiščno ceno 25.950 evrov, kar je sicer nekoliko več kot pri predhodniku (+1.360 evrov), a naj bi po pojasnilih zastopnika znamke že osnovni paket vključeval več opreme v okvirni vrednosti dveh evrskih tisočakov.

Priključno-hibridno izvedenko Priusa lahko pričakujemo proti koncu leta.

Besedilo in foto: Urška Radolović.

Mnenja uporabnikov

8 komentarjev za "Vsota, ki presega seštevek delov"


kseb
8 leta 2 meseci nazaj

Ko bo sledil še drugi zapis o Priosu, me zanima:

– kako je s prostorom za glave potnikov, ki sedjo zadaj, ker streha pada,
– kako hitro se lahko pelje samo na elektriko,
– kako daleč gre na elektriko in
– koliko so zmanjšali porabo v primerjavi s prejšnjim modelom.

ban
8 leta 2 meseci nazaj

Na financah so zapisali, da se njihov novinar z 186 cm višine konkretno dotika stropa.

frgo
8 leta 2 meseci nazaj

what has been seen cannot be unseen

Firediver
8 leta 2 meseci nazaj

To je bolj za bogate individualiste samovšečneže, ki hočejo (in zaradi svojega ega morajo) izstopati tako, da je oblika dovolj “kričeča”…za običajne ljudi pa bo treba počakati, da bo tehnologija bolj dostopna in še bolj uporabna v manjših avtomobilih.

a_sist
8 leta 2 meseci nazaj

Lahko porabi pol litra vode na 100km, pa se me blo sram usest v ta avto. oblikovna groza. Multipla je lepotica proti temu skropucalu.

Fnatic
8 leta 2 meseci nazaj

Meni tudi oblikovno ni všeč ampak ne ravno Multipla no. To je pa ja najgrši avto, kar jih je Fiat kdaj naredil (pa še kakšen).

 
Je Renault pripravil novo slovensko prodajno uspešnico?
Volvo vas na ledenem poligonu pripravi na nepričakovano