Brez lokalnih emisij, brez usnja
Novejši od dvojice, zasnovane na kompaktni modularni arhitekturi CMA, je na račun svoje drzne zunanjosti kupejevske zasnove na pogled tudi hitreje prepoznaven. Volvo C40 je hkrati prvi model znamke, ki je na voljo izključno z baterijsko-električnim pogonom, v njegovi notranjosti pa tudi v najbogatejše opremljenih vozilih ni mogoče naročiti usnjenega oblazinjenja.
C40 Recharge v številkah – dolžina: 4.440 mm, širina: 1.873 mm, višina: 1.591 mm, medosna razdalja: 2.702 mm, prostornina prtljažnika: 413-1.205 litrov (dodatnih 31 litrov spredaj).
Prepoznavno električna
Sprednji del z zaprto masko v barvi karoserije pri obeh modelih kaže značilni električni obraz znamke, ki ga v najboljši izvedbi sprednjih žarometov dopolnjuje tehnika Pixel LED s po 84 diodami v vsakem od žarometov. Osvetlitev posameznih elementov krmilijo podatki prednje kamere, ki nadzoruje prostor pred vozilom, sistem pa lahko sledi do pet vozilom hkrati.
Padajoče oblikovana strešna linija modela C40 je na zadku nadgrajena z dvema spojlerjema za optimizacijo aerodinamičnih lastnosti, po zagotovilih znamke pa naj bi prinesla do 4 % prihranka v porabi pri višjih hitrostih (do 2 % pri kombinirani vožnji) ter izboljšala stabilnost vozila v hitri vožnji. Vozilo, ki smo ga peljali do čudovite Logarske doline, je imelo ob tem nameščeno še veliko fiksno panoramsko streho, ki izboljša občutek prostornosti in hkrati ne potrebuje dodatnega notranjega senčenja, saj naj bi njena zasnova poskrbela za zadosten odboj toplote in UV zaščito. Zadek XC40 Recharge je opremljen le z enim spojlerjem zgoraj, k dinamičnemu videzu pa pripomore kontrastna črna streha. Na obeh modelih so serijsko nameščena 19-palčna platišča (opcijsko 20-palčna), gume pa imajo različne dimenzije ( 235/50 R19 spredaj in 255/45 R19 zadaj oziroma 235/45 R20 spredaj in 255/40 R20 zadaj).
XC40 Recharge v številkah – dolžina: 4.440 mm, širina: 1.863 mm, višina: 1.647 mm, medosna razdalja: 2.702 mm, prostornina prtljažnika: 419-1.295 litrov (dodatnih 31 litrov spredaj).
Že dobro znano in prečiščeno zasnovano notranjost v sprednjem delu zaznamuje 12,3-palčni zaslon pred voznikom z dvema prednastavljenima prikazoma (Calm in Navi), boljšo ločljivostjo in jasnim prikazom najpomembnejših informacij. Nadgradnja sistema poteka oddaljeno (OTA), posodobitev map in aplikacij pa preko trgovine Google Play, saj imajo najnovejši avtomobili Volvo vgrajen infozabavni sistem na osnovi Androida. Seveda ne bi govorili o Volvu, če ne bi dodali, da sta oba električna modela lahko opremljena z obsežnim naborom posodobljenih oziroma razširjenih naprednih vozniških pomagal (ADAS).
Smo pa že ob začetku vožnje naleteli na zanimivo podrobnost: v Volvu C40 smo zaman iskali gumb za zagon vozila, saj se ta aktivira s senzorjem v voznikovem sedežu. Poleg tega je dobro vedeti, da se položaj zaustavitve (P) sproži v trenutku, ko odprete voznikova vrata (čeprav je na sredinski konzoli še vedno tudi gumb P).
Eden ali dva elektromotorja
Oznaka Recharge Twin na vozilu pomeni, da gre za baterijsko-električni Volvo, ki ima vgrajena dva elektromotorja (sistemska moč 300 kW/408 KM) in zagotavlja pogon na vsa štiri kolesa. Pogonska različica Recharge nudi prednji pogon s spredaj nameščenim elektromotorjem (moči 170 kW/231 KM). Pogonska sklopa dopolnjuje litij-ionska baterija, ki ima v izvedbi z enim motorjem (P6) bruto kapaciteto 69 kW (neto 67 kWh), z dvema motorjema (P8) pa bruto kapaciteto 78 kWh (neto 75 kWh). Doseg z enim polnjenjem v kombinirani vožnji po normativu WLTP znaša med 400 in 444 km, pri optimizaciji pa nekoliko pomaga regenerativno zaviranje, ki si ga voznik prilagodi v menijih infozabavnega sistema.
Cene za električna križanca so pri Volvu postavili precej optimistično. Najcenejša je izvedenka XC40 Plus P6 za 63.208 evrov, medtem ko se uradna cena za C40 Ultimate P8 konča tik pod 80 evrskimi tisočaki. Ostale cene modelov najdete na tej povezavi.
Besedilo in foto: Urška Radolović. Slika: Volvo.
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Električni par"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Uf huda stroj-čka!
Zanimivo, da so se odločili za deljene dimenzije gum. Je pa cena konkretna. Nisem še sedel v novem Volvu, ampak imam občutek glede na reviewe po netu, da za tako ceno ne upravičuje kvalitete.
Zato pa imaš VW I.D. družino, kjer je razlika še precej večja 🙂 Vsem so cene podivjale.